Chcete vědět, kde je opravdu horko? Vypravte se do Austrálie!

Od | 6 dubna, 2023

Austrálie je nejmenší kontinent mezi ostatními. Její nejznámější a největší město je Sydney označované mylně jako hlavní. I když částečně o něm jako o hlavním mluvit lze. Jedná se o hlavní město Nového jižního Walesu. Ve vnitrozemí najdeme bush, drsnou tvář tohoto malého kontinentu. 75% tohoto kontinentu zaujímají pouště nebo polopouště. Sucha jsou častá a krutá. V létě naměříme teploty nad 50 stupňů Celsia ve stínu, proto většinu obyvatelstva najdeme na okraji kontinentu, kde teploty nedosahují takových hodnot. Kontinent je poměrně plochý a déšť je vzácný. Zvířata, která přivezli v dávných dobách přistěhovalci, jsou již divoká. Země se stává neplodnou.

První osídlení kontinentu

Prvními lidmi, kteří osídlili kontinent, byli Aboriginci. Dokázali využít maximum z toho, co příroda nabízela. Poté přišli kolonisti s evropskými zemědělskými metodami. Srdce Austrálie je složeno z 10 pouští. Největší je Viktoriina poušť. Přišli před 40 000 lety a země, kterou obývali, byla mnohem zelenější než dnes, živili se lovem a sběračstvím a vystačili s tím, co našli. Když přišli kolonisti z Anglie, objevili zlato a přivezli sem zvířata z farem. Austrálii farmáři vykáceli, aby získaly prostor pro své farmy. Původní obyvatelstvo si zvyklo na výkyvy počasí a žili v malých kmenech. V obdobích sucha se obyvatelé stěhovali do vnitrozemí. Domorodci se živili především těmito zvířaty:

  • Ještěrky
  • Klokani
  • Hadi
  • Emu

Z rostlin si také uměli vybrat. Pojídali kokosové ořechy, případně jiné ořechy a různé bobule, vykopávali brambory nebo sbírali ovoce. Dnes už ve vnitrozemí nenajdeme nic, jen poušť. V současné době se Aboriginci stále ještě živí želvami, lovem hadů, úhořů, tresek.

Dobytek v Austrálii

V Austrálii se chová více než 104 milionů kusů dobytka a většinou jde tento dobytek na export. Navzdory zkáze, která byla způsobena farmařením, se zdá, že devastace krajiny je nezastavitelná. V srdci kontinentu se na tisících kilometrech čtverečních volně toulají stáda dobytka a spasou každou zeleň, kterou najdou. V těchto suchých oblastech se nachází na pokraji přežití. Kromě farmářského dobytka najdeme v přírodě několik druhů zvířat:

  • Klokani
  • Emu
  • Koaly

Sucha se vymykají kontrole, často se tak dovídáme informace o tom, že Austrálii zasáhly obrovské požáry.  Když se deště vrátí, zemědělci zvyšují počty dobytka, někteří z nich tak ještě se suchem bojují, jiní už to vzdali. Dobytek hyne hladem a žízní. Neprší ani v době, kdy by pršet mělo, farmáři tak jsou nuceni svůj dobytek prodávat. Hodně farmářů je tak zadluženo, chtějí zachránit svůj dobytek a posílají ho tak co nejvíce ke krajům kontinentu. Krávy se toulají všude. Kovbojové dohlížejí na stáda, cisterny vozí zvířatům vodu dvakrát denně. Bývalé ranče jsou na prodej, o které ale nikdo nestojí, nemají tak žádnou velkou hodnotu. Lidé jsou sklíčení, mají hlad a nemají peníze.

Velbloudí pustoší to, co zbylo

Velbloudi nejsou původním druhem, dovezli je kolonisté a fungovali jako zvířata, která převážela potřebný materiál. Když ale byla tato zvířata nahrazena auty, byla nechána napospas svému osudu. Takto Austrálii osidluje velké množství velbloudů, a dále se rozmnožují. Když ale nemají dostatek vody, stahují se do měst, kde ničí vše, co by jim mohlo přinést alespoň nějakou vodu. Vzniknul, tako program na vymýcení těchto zvířat. Během 5 let bylo zastřeleno 170 000 velbloudů. Krutá sucha sužují celou oblast jihozápadní Austrálie. Země nemá moc možností. Obyvatelé získávají tak sladkou vodu ze slané, pomoci moderního zařízení.

Rostliny nemají kde růst

Půda má za horkého dne 60 stupňů, nic na ní neporoste, půda je jak beton. Nadměrné spásání dobytka způsobilo to, že najdete v zemi vyprahlé suché fleky, na kterých nic v současné době neporoste. Půda je chudá a tak, i když se zalévá, je neúrodná. Farmáři a vědci se snaží najít rostlinu, která bude velmi odolná a bude vhodná pro dobytek, jehož počty se snižují. Snaží se vytvářet novou horní vrstvu půdy tak, aby byla úrodná. Lidé jsou nenasytní a chamtiví. I když se někteří snaží obnovit floru, jiní se o to víc snaží, aby mohli chovat více dobytka pro svůj zisk. Je to začarovaný kruh. Aboriginci, kteří dnes v Austrálii žijí, používají vypalování trávy, které tak způsobí, že se půda obrodí.

2 thoughts on “Chcete vědět, kde je opravdu horko? Vypravte se do Austrálie!

  1. Skompasem.cz

    V článku se píše: „Austrálie je nejmenší kontinent mezi ostatními. Její nejznámější a největší město je Sydney označované mylně jako hlavní.“

    Je to napsáno vcelku jasně 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..