Andorra

První zmínka o Andoře je z 9. století. Podle pověsti založil Andorru Karel Veliký, když osvobodil toto území od muslimských Maurů. Od roku 1278 je knížectví Andorra de facto nezávislým státem, formálně se však jednalo o kondominium (společný protektorát) Francie a Španělska – vládu zde vykonával biskup ze Séo de Urgel (Španělsko) společně s francouzskou hlavou státu (králem, později prezidentem).

Obě hlavy státu byly v zemi zastoupeny dvěma vikáři. Teprve v roce 1993 byla vydána první andorská ústava, která vyhlásila i formálně plnou suverenitu země. Francouzský prezident i španělský biskup však stále zůstávají oficiálními hlavami státu a název „knížectví“ v názvu státu je tedy mírně řečeno zavádějící – žádný „kníže“ zde nevládne.

(foto: http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Andorra/photo378726.htm)

Obrazek

V zemi žije mnoho přistěhovalců (hlavně ze Španělska, Francie a Portugalska), protože obyvatelé Andorry nemusí platit žádné přímé daně. Velice nízké jsou i daně nepřímé a celá Andorra je jednou velkou nákupní zónou. Jen asi třetina obyvatel Andorry je andorskými občany, protože přistěhovalci mohou občanství získat až po 25 letech pobytu.

Úředním jazykem v Andoře je katalánština, mluví se zde však i francouzsky a španělsky. Země není členem EU, přesto zavedla jako svou oficiální měnu euro. Většinu obyvatel živí především turistický ruch. Hlavní město státu, Andorra la Vella, má asi 25 000 obyvatel a je nejvýše položeným hlavním městem Evropy (1029 m.n.m.). Andorra je stát vysokohorský – nejnižší nadmořská výška je kolem 800 m.n.m., nejvyšší hora Coma Pedrosa měří 2946 m.n.m.

Obrazek

Obrazek

Jak se Vám líbí tento článek?

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

  5 komentářů: „Andorra

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat
  • Obrázek z hor s řekou se moc hezký- vypadá rekreačně(docela)

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.