Déšť v Glasgow (Lenka a David Paterovi)
Utíkáme z rozpálené červnové Prahy na severní část Velké Británie, do skotské metropole Glasgow. Hned po přistání nás osvěží příjemný letní déšť a přijatelných 20 stupňů. Nejdůležitější část zavazadel, invalidní vozík, dorazil nepoškozen a v pořádku. Čekal na nás jako vždy již při výstupu z letadla, takže cesta proběhla v pohodě a ani přestup v Amsterodamu nám nečinil nejmenší problém.
Na letištních informacích, dříve než se nám podaří rozluštit britský přízvuk ochotné a milé starší dámy, máme již plný vozík prospektů a různých map města, včetně adresy na hotel, který jsme zarezervovali přes internet.
Všechny autobusy veřejné dopravy jsou vybaveny plošinou a označená prostorná místa, hned za řidičem zaručí pohodlné cestování po celém městě i okolí. Jízda trvá kolem půl hodiny a vystupujeme na Sauchiehall street, odkud to máme pár metrů do Novotel Glasgow centre (více o bezbariérových hotelech v Glasgow níže). Cestou do hotelu míjíme plno restaurací typu fast food, pizzerií, obchůdků a nám již dobře známé Tesco Express, které má otevřeno do 22 hodin.
Po ubytování a krátkém odpočinku vyrážíme po Sauchiehall street do centra. Procházíme kolem Centre for Contemporary Arts, McLellan Galleries, dále kolem unikátního kina Glasgow Film Theatre. Po pár metrech se středně rušná hlavní ulice mění v poklidnou pěší zónu Buchanan street, vedoucí sice z mírného kopečka, ale po bezvadně vydlážděných chodnících, kde potkáváme plno vozíčkářů. Plné Obchody se předhánějí a lákají kolemjdoucí na astronomické slevy a výprodeje. Nějaký čas trávíme v obchodním centru Buchanan Galleries, pozastavíme se u Glasgow Royal Concert Hall, kde bylo v roce 1990 Glasgow vyznamenáno cenou „Evropské město kultury“ a pokračujeme dál z mírného kopečka k řece Clyde. Déšt poměrně zesílil, tak se oblékáme do pláštěnek a kopírujeme pár metrů řeku podél rušné hlavní ulice Clyde street. Jdeme směrem do parku Glasgow Green a naskýtá se nám krásný výhled na mosty George bridge, Glasgow Jamaica bridge a predevším pro pěší South Portland Suspension bridge. Ještě před parkem si vyfotíme úchvatnou katedrálu St. Andrews. Konečně přestalo pršet a uvnitř nestaršího místního parku Glasgow Green se zlepšily i chodníky. U People’s Palace se zimní zahradou odpočíváme a máme ideální výhled na Templeton Carpet Factory. Extravagantní architektura této budovy připomíná až příliš Doge’s Palace v italských Benátkách. Cestou zpět do hotelu se ještě zdržíme u Gallery of Modern Art & Stirling’s Library, po Londýně nejnavštěvovanější galerii moderního umění ve Velké Británii.
Druhý den se vydáme druhým směrem do Kelvingrova parku. Zde jsou menší kopečky ale cesty jsou upravené a s trochu kvalitnějším vozíkem se zde dá krásně procházet. Park prolezeme křížem krážem a podle mapy se nám podaří najít východ přimo u Kelvingrove Art Gallery odkud je nadherný pohled na univerzitu stojící na kopci, který nám dělá menší obavy. Posilněni vydatnou pizzou z oblíbené Pizza Hut se šplháme po Kelvin way k jedné z nejstarších a nejprestižnějších univerzit ve Spojeném království s mezinárodní pověstí. Utrácíme poslední libry ve zdejším Visitor’s centru za pohledy, odměníme se za středně náročný kopeček nadherným pohledem na celé město a vracíme se zpět do hotelu. Brzy ráno odlétáme domů.
Jak se dostat do Glasgow
Letecky přes Amsterdam společností KLM nebo se dají dopředu koupit levné letenky do Londýna, které nabízí plno nízkonákladových společností.
Kde se ubytovat v Glasgow
Ideální je ubytovat se přímo v centru, co nejblíže k hlavní pěší zóně. Novotel Glasgow centre se nachází pár metrů od Sauchiehall street, která přímo navazuje na pěší zónu a cesta je pro vozíčkáře bezproblémová. Po celém Skotsku je také velmí rozšířená síť hotelů Holiday Inn, na které najdete odkaz níže.
Kde se najíst ?
Na každém rohu narazíte na restaurace typu Fast food, jsou zde i klasické potravinové supermarkety. Jídla v restauracích jsou o něco málo dražší než u nás, ale dá se zde využít například lunch time „čas oběda“, kdy většina restaurací nabízí hotová jídla za rozumnou cenu i s pitím.
Bariéry
Dostupnost pro vozíčkáře je velmi dobrá, po celém městě jsou kvalitní chodníky a na většině přechodů nechybí nájezdy. V parcích jsou střední kopečky, které vyžadují v případě manuálního vozíku doprovod. Městská doprava je bezbariérová, na letišti asistenční služba funguje podobně jako v Praze. Místní jsou ochotní a přátelští, kdykoliv požádáte o pomoc.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.