San Francisco – jedinečnost, liberálnost a preciznost

  San Francisco je hned po New Yorku druhým nejnavštěvovanějším městem Spojených států amerických a dokonce se řadí i mezi nejkrásnější města na světě. Ve městě jako takovém bydlí asi jen 800 000 obyvatel, město i s aglomerací ale čítá okolo 5 milionů obyvatel.

San Francisco

San Francisco – historie

Město je také známé pro svoje kopcovité ulice, časté mlhy i v létě, zajímavou moderní architekturu a liberálnost, jelikož zde najdete nejrůznější komunity obývající svoje čtvrti.

   V San Franciscu žili až do roku 1776 původní obyvatelé, město pak ale osídlili Španělé. Na těch bylo město závislé až do roku 1821, kdy se připojilo k Mexiku. V roce 1846 byl ale stát Kalifornie prohlášen za americký. V roce 1848 zde následovala zlatá horečka, během které se město výrazně rozrostlo. Dnes je tato metropole finančním, kulturním a dopravním centrem a kvůli své historii, unikátnosti a rozmanitosti i oblíbenou turistickou destinací.

 San Francisco ročně navštíví asi 16 milionů turistů, je zde totiž spousta zajímavých míst k vidění. Kromě eklektické směsi viktoriánské a moderní architektury je zde i několik zajímavých pamětihodností.

Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge

Asi nejznámější je most Golden Gate Bridge, jeden ze symbolů celé Ameriky. Tento most je jedním z nejdelších a nejznámějších visutých mostů na světě a spojuje San Francisco s okresem Marin. Most denně přejede přes 120000 aut a bohužel je most považován i za nejčastěji vyhledávané místo sebevrahy.

Dalším zajímavým místem je i Fishermanś Wharf, oblast města, ve které se nachází i Pier 39, Náměstí Ghirardelli, spousta restaurací i obchodů a odplouvají odsud výletní lodě, například na známý ostrov Alcatraz.

Ten je situován asi 2 km od pobřeží a v minulosti se na něm nacházela pevnost a federální věznice. Právě proto zde i dnes při návštěvě uvidíte kromě známé bývalé věznice i pozůstatky opevnění a maják. Další významností je pak i Chinatown, nejstarší čínská čtvrť v celé Severní Americe a zároveň největší čínská komunita sídlící mimo Asii. Zajímavé by vám mohly ale připadat i další místa, například Nob Hill a Russian Hill, dvě luxusní čtvrti, nebo třeba Haight, centrum pro hippies v 60.letech.

   San Francisco je navíc bankovním a finančním centrem, jelikož zde sídlí spousta mezinárodních finančních společností, což z města dělá 9. největší finanční centrum na světě.  Město se také pyšní hned několika významnými univerzitami, z nichž jednou je například prestižní University of California, Berkeley. Třeba právě proto sem vyrazí i nemálo zahraničních studentů na studium v USA. San Francisco je ale také oblíbené na jazykové pobyty, jazykové školy zde totiž nabízí jak kvalitní intenzivní kurz angličtiny, tak i bohaté vyžití ve volném čase.

   San Francisco si zkrátka díky své excentričnosti zalíbí i ti, kteří nejsou nutně milovníky všeho amerického. Návštěvy proto určitě nebudete litovat!

Jak se Vám líbí tento článek?

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

  2 komentáře: „San Francisco – jedinečnost, liberálnost a preciznost

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat
  • New York jsem loni navstivila, je to zajimave mesto, ktere urcite stoji za navstevu!

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.