Sbohem, Austrálie! Nejlepší místa Austrálie

Od | 12 listopadu, 2019

Nacházíte se v kategorii Cestování, ve které naleznete deníky z cest a cestopisy. Největší porce zápisků je z velké Cesty kolem světa Petra Daubnera – Kompletní seznam všech seřazených zápisků z této cesty naleznete na stránce – Cesta kolem světa 2009 – 2011 – mapa článků.  

  V Austrálii jsem strávil celkem 77 dní a navštívil jsem všechny státy a teritoria, takže je co bilancovat, i když na druhou stranu jsem hrozně moc věcí nestihnul.  V tomto článku se tedy pokusím zhodnotit to, co jsem viděl na vlastní oči.

   Mým odletem z Perthu do Singapuru pro mě skončila jedna cestovatelská éra. Neboť v žádném jiném světadíle (kromě Evropy samozřejmě) jsem nikdy nestrávil nepřetržitě tak dlouhou dobu, jako v Austrálii a Oceánii. Vždyť do Oceánie jsem poprvé „oficiálně“ vstoupil 26. května 2010 a z Perthu jsem odletěl 11. dubna 2011. Strávil jsem tak v nejmenším světadíle skoro 10.5 měsíce, čili delší dobu, než v Jižní Americe (kde jsem navíc svůj pobyt přerušil výletem do Antarktidy). Dále se však již v tomto článku budu věnovat pouze Austrálii jako státu.

Autostopem a vlakem kolem Austrálie

   Po Austrálii jsem se jezdil autostopem a vlakem. Jen jednou jsem použil letadlo (z Tasmánie do Melbourne), jinak jsem dopravoval pozemní cestou.

   Jaký byl australský autostop? Velice různorodý. Austrálii jako světadíl  bych rozdělil na tři autostopařské oblasti:

   1) Tasmánie – vynikající autostop, stejně dobrý a možná i o něco lepší, než na Novém Zélandu. Místní stavěli ochotně a jedinou oblastí, kde šel stop trochu hůře, byla vysočina ve vnitrozemí, kde je provoz dost slabý, V Tasmánii jsem potkal několik dalších autostopařů. Jediné, co mi v Tasmánii trochu vadilo, byla zima – že budu v Austrálii v létě mrznout, to jsem tedy nečekal.

   2) Východní pobřeží – také dobrá autostopařská oblast. Na place jsem obvykle čekal nepatrně déle než v Tasmánii, ale zase jsem pak často urazil delší vzdálenost. Úplně nejlépe se stopovalo na dálnici (freeway), kde jsem snad nikde nezůstal déle než 15 minut. Hodně ovšem záleželo na správném výběru místa.

   3) Outback – autostopařský oříšek, docela bída. Často jsem zůstal viset na jednom místě mnoho hodin. Provoz v outbacku je totiž slabší. Frekvence dopravy je nižší, ale hlavně tu jezdí auta, která vám těžko zastaví. Kamiony, pokud jsou rozjeté, v podstatě ani zastavit nemůžou. Turisté pak staví neradi, protože jejich vozidla jsou většinou plná, nebo jezdí v minivanech, kde jsou jen dvě volná místa vpředu a vzadu mají lůžka, kam vás podle dopravních předpisů vzít nesmí. K tomu byly navíc v období dešťů některé silnice na několik dní uzavřené. V outbacku se prostě stopuje hodně špatně.

   Vlakem jsem jel v Austrálii na delší vzdálenost pouze dvakrát. Poprvé to bylo na trati Ghan z Alice Springs do Adelaide (asi 1500 kilometrů, den jízdy), podruhé na trati Indian Pacific z Adelaide do Perthu (asi 2700 kilometrů, den a půl jízdy). Vlaky jsou to parádní, velmi pohodlné, a i když nejsou nejlevnější, zaplatíte v nich za svezení asi tolik, co by vás stála ta samá vzdálenost autobusem. A navíc se jedná v obou případech o legendární železnice, takže jízdu vřele doporučuji.

Austrálie – celkový dojem

   „Jak se Ti líbilo v Austrálii?“ ptá se mě každý. Inu, líbilo, ale po pravdě musím říct, že jsem od Austrálie čekal trochu víc. Nabízí se srovnání se sousedním Novým Zélandem. A Nový Zéland se mi líbil mnohem víc. Předně příroda na Novém Zélandu je mnohem rozmanitější. Velkou roli v tom hrají i vzdálenosti. Nový Zéland není země zrovna malá, ale přece jenom je nesrovnatelně menší než Austrálie. V Austrálii je také mnoho zajímavých míst, ale mezi nimi musíte často urazit mnoho set či několik tisíc kilometrů naprosto nezajímavou a nudnou krajinou.

To se týká především outbacku. Jsem rád, že jsem tu pustinu projel, ale když se krajina prakticky nemění nějakých 2000 kilometrů, je to dost nudné. To na Novém Zélandu je krajina hezká prakticky všude. Nový  Zéland je také daleko hornatější. Austrálie je placatá a dokonce i její nejvyšší hora, Mount Kosciuszko, je jen takový nevýrazný kopeček. To na Zélandu jsou pořádné hory, s dravými řekami, vodopády a ledovci, a ještě k tomu jsou tu i sopky, gejzíry a horké prameny. Zvířena Austrálie je velice exotická, ale překvapilo mě, že zahlédnout třeba takového klokana není vůbec tak snadné, jak jsem si myslel. Pokud pojedete do Austrálie třeba na 14 dní a budete mít smůlu, může se vám také stát, že žádného neuvidíte.

   Co je ovšem v Austrálii vcelku nehezké, to jsou zdejší města. Ačkoliv průvodce tvrdí, že třeba takové Sydney je krásné město, opak je pravdou. Australská města jsou v zásadě nezajímavá a nepěkná. Historické památky v našem slova smyslu zde nenajdete (pro Australany je barák třeba z roku 1910 velmi starou památkou!), ale ani s moderní architekturou to Australané moc nevytrhli. Jsou zde ovšem i čestné výjimky – Harbour Bridge a Opera House v Sydney například.

Ale celkově je to bída. Je ovšem pravda, že kvůli architektuře se do Austrálie většinou nejezdí. Australská města samozřejmě nemůžeme srovnávat s evropskými, ale i srovnání s těmi novozélandskými pro ně dopadne hodně špatně. Na Novém Zélandu se mi hodně líbil Wellington, Christchurch i Auckland, nic podobného ovšem v Austrálii nenajdete.

   Nejlepší Australané žijí v Tasmánii. Tasmánci jsou velice příjemní a hrozně mi připomínali Novozélanďany. Vůbec, v Tasmánii jsem si připadal spíše jak na Novém Zélandu, než jako v Austrálii, a to v mnoha ohledech. Žijí tu sice klokani a rostou eukalypty, přesto však zdejší krajina tu v pevninské Austrálii moc nepřipomíná. Lidé na pevnině jsou také méně vřelí než Tasmánci nebo Novozélanďané. Na Novém Zélandu je také  větší pořádek a ve městech čistěji než v Austrálii.

   Naopak podnebí v Austrálii je příjemnější než na Novém Zélandu. V Austrálii bylo většinou teplo až horko, ale žádné extrémní vedro jsem tu nezažil. A zima byla trochu jen v Tasmánii. To na Novém Zélandu je to s počasím horší. Ačkoliv jsem tam byl uprostřed léta, několikrát byla pořádná zima. A také na Zélandu mnohem častěji prší, což platí obzvláště o západním pobřeží Jižního ostrova.

   Úroveň služeb (ubytování, doprava, jídlo) je v obou zemích podobná. V Austrálii je ovšem o něco dráž. Nominální ceny jsou v obou zemích zhruba stejné, ale australský dolar (v době mé návštěvy 1 AUD = 18 Kč) je silnější než ten novozélandský (1 NZD =15 Kč).

   Tak má cenu vůbec jezdit do Austrálie? Jasně že má. Země je to zajímavá. Ale kdybyste si museli vybrat, jestli pojedete na dva měsíce jen do Austrálie nebo jen na Nový Zéland, jeďte na Zéland. Líbilo se mi tam víc a za dva měsíce se dá vidět vše podstatné. A za stejnou dobu toho uvidíte mnohem víc.  Na pořádné procestování Austrálie byste museli mít tak rok času.

   Pokud je člověk někde déle v cizině, neubrání se také srovnávání s Českem. Některé věci mi přijdou v Austrálii nelogické a zmatené. Tak například semafory na křižovatkách ve velkých městech jsou skoro vždy seřízeny mizerně a jako chodec se dost načekáte. V tomto ohledu zvláště „vyniká“ Sydney, kde proto skoro všichni přecházejí běžně na červenou). Kursy měn v bankách a směnárnách jsou uvedeny jaksi obráceně. Asi jako by v Praze ve směnárně nebylo uvedeno, že jedno euro je dejme tomu 25 Kč, nýbrž že jedna koruna je 0.04 EUR.

Špatně se to pak přepočítává. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že? Další věc, nad kterou zůstává rozum stát: často máte v umyvadle dva separátní kohoutky, jeden se studenou a jeden s vařící vodou. To vymyslel nějaký génius – často se horkou vodou z jednoho kohoutku skoro opaříte. Teoreticky by to nevadilo, kdyby měli v umyvadle špunt, abyste si mohli vodu smíchat, ale ten většinou chybí. Ceny v Austrálii jsou proti Evropě dost vysoké, a to i ve srovnání se západní Evropou (týká se hlavně potravin).

To ovšem Australany trápit nemusí, ti vydělávají peněz fůru. Tak například nekvalifikovaný dělník si vydělá 40000 AUD ročně a učitelé prý mají kolem 75000 AUD ročně. To se to pak učí samo J. Kurs dolaru je navíc pro Čechy v současné době dost nepříznivý. A nejen pro Čechy. Vždyť australský dolar je v současnosti silnější než dolar americký! V Austrálii se také nedá koupit pořádný chleba (převažuje toastový, který si podle mě často ani označení „chleba“ nezaslouží) a pivo taky nic moc. Obě tyto komodity jsou navíc dost drahé… V Austrálii je ale také samozřejmě hodně věcí na lepší úrovni než v Čechách.

Tak například veřejná WC ve všech městech jsou zdarma, je jich dost a jsou udržována ve vzorném stavu. Výsledek: ve všech parcích a temných městských zákoutích je čisto a nemusíte se večer za šera bát, že šlápnete do něčeho velmi nepěkného. I bezdomovci chodí raději na čistý záchod než někam do parku za keř jako u nás. Běžné jsou v Austrálii také BBQ plotny zdarma (pořádání barbecue je něco jako australský národní sport). Najdete je hlavně na plážích, v kempech a dalších turistických místech. Rovněž muzea a galerie, alespoň ty hlavní, jsou v Austrálii obvykle zadarmo.

Také jsem si všimnul, že policisté v Austrálii jsou většinou milí a vstřícní, i když pokuty od řidičů prý vybírají nekompromisně. V Austrálii si také proto skoro nikdo nedovolí překračovat maximální dovolenou rychlost či jinak porušovat pravidla silničního provozu. V Austrálii je také dokonalá turistická infrastruktura, všude jsou info centra a prospekty zdarma. Pravda, někdy je třeba být obezřetný, protože v Austrálii Vám všude vychválí každou hloupost, aby tam nalákali  turisty. Je proto potřeba třídit informace. Rozhodně je to ale lepší než u nás, kde se o spoustě zajímavých míst jako turisté ani nedozvíte. V tom máme velké rezervy.

   A co Češi v Austrálii? Za těch 2.5 měsíce jsem tu tedy na moc krajanů nenarazil. S dvěma Pavly,se kterými jsem se setkal, jsem byl domluvený předem po internetu. Přímo „v terénu“ jsem potkal jen dva Čechy cestující minivanem přes outback (krátce jsem s nimi mluvil) a ještě jsem zaslechnul češtinu v Canbeře v parlamentu. Jinak nic. Což mě docela překvapilo. Myslel jsem, že potkám hodně českých turistů či studentů, a to obzvláště v Sydney, a kde nic tu nic.

Na Novém Zélandu jsem potkal Čechů o hodně víc. Možná to bude tím, že Nový Zéland je za prvé hezčí, za druhé levnější a za třetí o hodně menší, zatímco v obrovské Austrálii se těch pár Čechů spíše ztratí. Ale na Nový Zéland asi přece jenom zavítá mnohem více našinců, i když tento názor nedokážu podepřít nějakou konkrétní statistikou.

   A poslední srovnání se týká přírody. Často jsem si v Austrálii vzpomenul na českou krajinu. Ne že by u nás příroda nabízela něco převratného, žádné extrémy u nás nenajdete. Ale česká krajina je docela malebná a často se mění, a mnohokrát jsem na ni s nostalgií vzpomínal. Navíc je u nás hodně historických památek. Česko je podle mě hezčí zemí než Austrálie. Ale to často zjistíte, až když jste hodně dlouho v zahraničí. Spousta věcí u nás stojí za pendrek, ale v mnoha ohledech zase hodně zemí převyšujeme. Neškodí si to občas uvědomit. Obojí.

Australská highlights

   Z míst, která jsem navštívil, bych nejvíc doporučil tato:

   1) Uluru-Kata Tjuta National Park.   Daleko nejkrásnější místo, které jsem v Austrálii navštívil. Obě místa jsou famózní a stojí za to se sem vláčet přes půl Austrálie. Popisovat je nemá cenu, zajeďte sem! Velikost obou útvarů vás určitě překvapí, zblízka jsou mnohem mohutnější, než se zdá z pohlednic.

   2) Tasmánie.   Pokud bych měl hodnotit celé státy, pak Tasmánie byla jednoznačně nekrásnějším australským státem, který jsem navštívil. V Tasmánii se mi líbilo úplně všude, ale nejvíc na mne zapůsobily národní parky Freycinet NP a Mount Field NP. Výhodou Tasmánie jsou krátké vzdálenosti a rychle se měnící tvářnost krajiny.

   3) Harbour Bridge   Sydney jako celek mě docela zklamalo. Ale Harbour Bridge je nádherný. Líbil se mi mnohem víc než Opera a je to dle mého názoru nejkrásnější stavba v Austrálii.

   4) Melbourne.   Australská  města moc krásy nepobrala. Asi nejpříjemnějším celkovým dojmem na mě působilo Melbourne. Není to sice žádný architektonický zázrak, ale centrum je docela hezké. Melbourne navíc disponuje jednoznačně nejlepším dopravním systémem v celé Austrálii. MHD dominují všudypřítomné tramvaje a do Melbourne a z Melbourne jsou navíc nejlevnější letenky v rámci Austrálie, protože zde působí nejvíc nízkonákladových leteckých společností.

   5) Ghan a Indian Pacific.   Jízda po obou legendárních železnicích je velmi pohodlná a zajímavá. Dopřejte si ten luxus a svezte se po nich.

   6) Fremantle. Toto malé městečko na předměstí Perthu je velice pěkné a příjemné.

7 thoughts on “Sbohem, Austrálie! Nejlepší místa Austrálie

  1. Jan Podaný

    Petře, bude také reportáž z Perthu, nebo si se tímto článkem definitivně rozloučil s Austrálií?

  2. Jan Podaný

    Teď jsem si všiml, že jsme hodně pozadu. Já 11. dubna se ptám na článek z 15. dubna.

  3. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  4. Ludvik

    A to mě se zase Austrálie moc líbila – víc než Nový Zéland. Je mnohem exotičtější – zatímco na NZ je v podstatě to samé co v Evropě, jen nacpané na menším prostoru, tak Austrálie je exotika, jakou v Evropě člověk nenajde- všechno je jiné a nevšední a zvláštní 🙂
    A že nejsou australská města hezká? Jsou, moc se mi líbila – Sydney, Melbourne, Brisbane, Canberra, Darwin – všechna ta města dýchají pohodou, mají supr atmoféru, procházky podél řeky, hudebníci na ulicích, jsou barevné a zajímavé…
    A outback – škoda slov – na jednu stranu bezútěšná, ale fascinující krajina, o které se člověk chce dozvídat víc a víc…

    Tak to jen o tom, jaká je to cestování subjektivní zábava – každý si to svoje určitě najde 🙂

    Šťastný návrat domů, Petře

  5. Lada

    Zdar vsichni, hodnoceni Australie velmi trefne. Jsem tu 10 mesicu a opravdu vzdalenosti jsou asi nejvetsi problem. Doplnil bych, ze opravdu turisticky propracovane misto je i Blue Mountains kousek nad Sydney, kdo stihnete, podivejte se tam. Mohl bych i dalsi, ale kazdy zde by si mel ujasnit co chce videt a kolik casu a penez obetovat. Na zaver pocitejte, ze ubytovani je tu opravdu, opravdu hoodne drahe. Jo a letenky na lastminute prakticky nic, 3 mesice dopredu dobre ceny, pak to jde nahoru a nahoru. Jen nebudte prekvapeni, ze k cene letenky je dalsi rada poplatku, ktere by Vas ani nenapadli. Proste zde je Australie.
    Hodne stesti pri dalsich cestach Vsem a predevsim Tobe preje Lada

  6. Josef

    Muze za to prave ten AU$, ktery se nejak vymknul zakonitosti a prekonal i ten US$. Pritom po dobu asi 10. let byl na urovni 0.55 US. Jinak to ubytovani i piti tam byvalo vzdy drahe. Neustale tam ziznite a i Cola tam stoji 3x tolik co mleko! Pivo se nabizi i v malych sklenkach 2dl. tak je drahe! Jen snad ten McDonald je na ceske urovni. Autostop je tam jiz nekolik let ilegalni, ale kdysi to byval nejlepsi stop na svete. Stavily vam kamiony, aniz byste stopoval. U tech aus. mest je treba videt i predmesti a ty jsou nekonecne a nudne. V Sydney jedine misto ktere zije je King Cross. Ty mista, kam vas lakaji a kde nic neni, se nazyvaji „tourist trap“ a takove jsou po celem svete. Jinak jsou tam fajn lidi. Vse berou s nadhledem a vse je all right a kazdy je pro ne mate (druh). Dokazi take slusne pozdravit. . . Zatim se mejte. Jeste nekdy prispeji ! Nazdar!

  7. Martina

    Moc se mi tito stránky líbí. Také mě cestování moc baví. Je tu skoro všechno o Austrálii. Jen mě chybí něco o venkovském životě. Jsem z venkova a tak mě to asi víc táhne než města. Můžu poprosit, kdyby mi někdo popsal venkov, farmy, jak vypadá den na venkově, farmě. A ještě jednu otázku mám (možná trochu hloupou) jaký je rozdíl vůně města (asi většina měst je u moře, tak asi bude mít vůni moře) a venkova? Jako u nás město a venkov (vůní luk, v horách lesy, houby), takhle to myslím. Jestli má venkov nějakou svojí charakteristikou vůni než u nás. Je tam hodně farem a uživí se, co nejvíce pěstují nebo chovají? Za odpovědi děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..