Pokud bychom měli označit jeden jediný poklad Vysočiny, pak by to bylo určitě město Telč. Jde o renesanční perlu, zapsanou na seznamu UNESCO už od roku 1992. Ovšem zatímco město samotné láká zejména na nádhernou architekturu, jeho okolí je opředené spoustou mýtů A pozůstatky mnohých tu lze dodnes dokonce spatřit – třeba jako tajemnou zahrádku „Na krchůvku.“
Ale pojďme se ještě na chvíli vrátit k městečku Telč. Má hned dvě dominanty – zámek (vzniklý přestavbou hradu v 16. století) a kostel sv. Jakuba s vyhlídkovou věží. Nikde jinde se vám nenaskytne tak nádherný pohled na město, jako právě odtud.
Víc, než jenom impozantní rozhledna
Věž sv. Ducha se tyčí do výše 49 metrů. Ale nenabídne vám jen zajímavý výhled do svého okolí. Prohlédnout si tu lze i expozici, mapující vývoj města nebo expozici obrazů malíře Jana Křena. Samozřejmě jsou k dispozici i dva dalekohledy, z nichž jeden míří právě na proslulé telčské náměstí. Aktuálně jsou součástí výstavy i dotykové obrazovky, které zabaví i menší návštěvníky. Věž je otevřena od pondělí až do neděle pokud si budete chtít projít všechny výstavy opravdu pečlivě, připravte se asi na dvě hodiny zajímavého stoupání a čtení.
Telčský dům a stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí
Stačí navštívit Zachariášovo náměstí a mezi mnoha gotickými a renesančními domy propojenými arkádami najdete i Telčský dům. V současnosti slouží jako muzeum, mapují všechny záhady a pověsti, které se k Telči váží. Mají tu i hernu, takže jde o výlet pro nejmenší děti jako stvořený.
Ale i dospělí se určitě rádi seznámí se skřítkem Telčákem a jeho kamarády. A kdy se do Telčského domu vydat? Otevřeno má každý den a za vstupné zaplatíte 45 Kč (snížené vstupné je 20 Kč). Počítejte s časovou náročností asi jedné hodiny.
Babí Hora u Telče
Vydáte-li se na sever od Telče, dojdete až do města Mrákotín. A právě u něj stojí Babí hora. Vydáte-li se po ní nahoru, můžete narazit na zbytky malé zahrádky, jimiž se říká „Na krchůvku.“ A jejich historie skutečně není veselá.
Kdysi prý žila na hoře stařena, doprovázená jen dvěma chundelatými velkými psy. Místním nešla tahle její podivná společnost na rozum a domnívali se, že určitě musí střežit něco důležitého – nejméně velký poklad! A jedna lakomá selka se rozhodla přijít téhle pověsti na kloub.
Nejdříve vyslal svého muže, ale ten se s hanbou vrátil. Ona sama proto psy otrávila a stařenu zabila poté, co jí tvrdila, že v domě žádný poklad nemá. Selka prohledala bezúspěšně celou zahradu a chalupu a nakonec vše i s tělem staré ženy zapálila. Zahrádka „Na krchůvku“ má být právě tou, na které stará paní pracovala. Jen málokomu při procházce tady nepřejede mráz po zádech, když ví, jaké temné tajemství se za jejím jménem skrývá.
Máte rádi Telč? Podělte se s námi o zážitky v komentářích!