10 zajímavostí o sopkách

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Sopečná aktivita sopek ovlivňuje spoustu lidských činností a může být značně nebezpečná pro lidský život (vzpomeňme si na Pompeje). Sopky patří mezi úžasné přírodní útvary, které si zaslouží naši úctu. Níže uvádíme 10 zajímavostí, z nichž některé možná budete znát, jiné vás ale mohou překvapit.

1. Existují tři hlavní druhy sopek

I když všechny sopky jsou vyrobeny z horkého magmatu, které se dostává na povrch Země a vybuchne, existují různé druhy. Štítové sopky jsou typické pro své proudy lávy s nízkou viskozitou, které proudí desítky kilometrů – jsou velice široké se skloněnými boky. Stratovulkány jsou tvořeny různými druhy lávy a typické jsou svými erupcemi popela a kamenů. Rostou do velké výšky a jsou o dost příkřejší než štítové sopky. Nakonec existují ještě malé kuželové sopky, které jsou obvykle menší a vznikají z krátkodobých výbuchů, které vytvářejí pouze kužel 400 metrů vysoký.

2. K výbuchu sopky dochází z důvodu úniku magmatu

Asi 30 km pod půdou, po které chodíme, se nachází plášť Země. Tato oblast se rozprostírá až k jádru Země. Je to horká oblast, ve které se roztavená hornina může vytlačovat a vytvářet obří bubliny kapalných skal nazývané magma komory. Toto magma je lehčí než okolní hornina, takže se zvedá, hledá trhliny a slabosti v zemské kůře. Když konečně dosáhne povrchu, vybuchne ze země jako láva, popel, vulkanické plyny a skály. Magma je to samé co láva, ale když je pod zemí označujeme to magma, když vybuchne na povrch, je to láva.

3. Sopky mohou být aktivní, spící nebo vyhaslé

Spící sopka je taková, která v dávné historii vybuchla (v posledních několika tisících let). Aktivní sopka je ta, která v historii vybuchla a má potenciál znovu vybuchnout, nebo nedávno vybuchla. Vyhaslá sopka je taková, u které si vědci myslí, že pravděpodobně znovu nevybuchne.

4. Sopky mohou růst rychle

I když to některým sopkám může trvat tisíce let, jiné mohou vyrůst přes noc. Například sopka Paricutin – ta se objevila v Mexiku v kukuřičném poli ke dni 20. února 1943. Koncem roku už vyrostla do výšky více než 336 metrů. Její růst přestal až v roce 1952, kdy dosáhla výšky 424 metrů. Podle geologických standardů je to dost rychlé.

5. Právě vybuchuje asi 20 sopek

Zatímco čtete tento článek, je pravděpodobné, že asi 20 aktivních sopek nyní vybuchlo. Tři čtvrtiny všech výbuchů se dějí pod oceánem a většina z nich aktivně vybuchuje a žádný geolog o tom vůbec neví. Jedním z důvodů je, že sopky se vyskytují u hřebene středního oceánu, kde se oceánské desky rozkládají.

6. Sopky jsou nebezpečné

Mezi nejsmrtelnější sopky patří Krakatoa, která vybuchla v roce 1883 a uvolnila tsunami, které zabilo 36 000 lidí. Když Vesuvius explodoval v roce 79 př.n.l., pohřbil města Pompeje a Herculaneum a zabil 16 000 lidí. Mount Pelee na ostrově Martinik zničil město s 30 000 obyvateli v roce 1902.

7. Pyroclastické toky sopky

Nejnebezpečnějším aspektem sopky jsou smrtící pyroclastické toky, které během erupce vypuknou po stranách sopky. Tyto obsahují popel, horninu a vodu, pohybují se stovky kilometrů za hodinu a mají teplotu větší než 1000 ° C.

8. Nejvyšší sopka ve sluneční soustavě není na Zemi

To je pravda, nejvyšší sopka ve sluneční soustavě leží na Marsu. Olympus Mons je obří štítová sopka, která dorůstá výšky 27 km a měří celkem 550 km. Podle vědců je velikost této sopky způsobena tím, že na Marsu není žádná tektonická deska.

9. Nejvyšší a největší sopka na Zemi jsou vedle sebe

Nejvyšší sopka na Zemi je Hawaii Mauna Kea, s nadmořskou výškou 4 207 metrů. Je to o něco vyšší než největší sopka na Zemi, Mauna Loa s nadmořskou výškou pouhých 4 169 metrů. Obě jsou štítové sopky, které vystupují ze dna oceánu. Pokud byste mohli změřit Mauna Kea od oceánu k vrcholu, dostanete opravdovou výšku 10 203 metrů (a to je větší než Mount Everest).

10. Nejvzdálenějším bodem od středu Země je sopka

Možná si myslíte, že vrchol Mount Everest je nejvzdálenějším bodem od středu Země, ale není to pravda. Sopka Chimborazo v Ekvádoru je tímto bodem, ačkoli není nejvyšší. Je to z toho důvodu, že Země se točí ve vesmíru a je zploštělá. Body na rovníku jsou dále od středu Země než póly. A Chimborazo je velmi blízko rovníku Země.

One thought on “10 zajímavostí o sopkách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.