Za krásami Orlíku a jeho okolí

Od | 13 června, 2019

Hledáte zajímavý výlet na celý den bez dlouhých přesunů, ovšem vždy s pohodovou a příjemnou atmosférou? Zamiřte na „skoro vodní“ zámek Orlík a nechte se pozvat k návštěvě mnohých zajímavostí, nacházejících se okolo.

Vlastně stačilo málo a dnes bychom se této nevšední stavbě vůbec neobdivovali. Ve 13. století totiž nebyl Orlík ničím víc, než opevněnou říční celnicí. A kdyby se ho v 19. století neujali Schwarzenbergové, jen stěží by dosáhl své dnešní slávy. Druhým významným letopočtem pro Orlík byl pak rok 1961. Tehdy byla dostavěna Orlická přehrada, která zvedla hladinu Vltavy o více než 60 metrů. Kdyby byl Orlík postaven jen o něco níže, dost možná by byl dnes atrakcí pouze pro potápěče.

Věděli jste, že: Orlická přehrada má na svém kontě hned dvě NEJ? Může se pyšnit nejvyšší betonovou hrází v ČR a je také nejvodnatější přehradou na našem území.

Na Orlíku vás čekají dvě hodiny nevšední historie

Pokud bychom měli ze všech krás zámku Orlík vypíchnout jednu jedinou, byly by to určitě místnosti, zařízené v empírovém stylu. Ano, to je ten zdobný styl, který si spojujeme s obdobím Napoleona Bonaparte. Mimochodem, i jeho bustu tu najdeme, knížecím majitelům ji prý daroval on sám osobně. A máme tu další NEJ. Empír na Orlíku je nejkomplexnější a nejucelenější ukázkou tohoto stylu u nás. Na prohlídku zámeckého kruhu si vyhraďte asi dvě hodiny. Čekat vás bude třeba i Rytířský sál zařízený v romantickém stylu, kazetové stropy, chodby plné loveckých trofejí, sbírka starých zbraní nebo nejstarší tištěná mapa českým zemí, zvaná Klaudiánova.

Budete-li mít po tomto nevšedním zážitku chuť na něco dobrého, zastavte se v zámecké restauraci U Toryka, vybudované v nedalekém parku. Dětem nabídnou speciální menu i dětský koutek, dospělým pak kuchyni, vytvořenou převážně z lokálních surovin. A z terasy restaurace je mimo jiné nádherný výhled na zámek samotný.

Měli byste vědět: Zámecká restaurace U Toryka byla pojmenována podle oblíbeného psího miláčka knížete Schwarzenberga.

A určitě si vyhraďte alespoň půl hodinku na procházku po parku. Anglická zahrada potěší množstvím pečlivě udržovaných záhonů převážně s letničkami. Prohlédnout si můžete také majestátní Schwarzenbergskou hrobku nebo se pokochat pozvolným přechodem zámeckého parku do volné krajiny.

Za tajemstvím života Orlické přehrady

Ale ze zámku Orlík ještě neodcházejte. Není to totiž jen historie, která se vám tu k prohlídce nabídne. Doporučujeme rovněž Akvárium sladkovodních ryb Orlík nad Vltavou. Asi 90 % všech exponátů zde tvoří běžní obyvatelé Orlické přehrady, a že je opravdu na co se dívat. Okouni, kapři, líni, štiky, jeseteři sumci, ale i největší sladkovodní ryba Evropy Vyza velká. Přivátá vás 18 větších či přímo obřích akvárii s křišťálově čistou vodou a napodobeninou přírodního biotopu jednotlivých obyvatel.

Potěší i zvýhodněné rodinné vstupné za 120 Kč a nenáročnost prohlídky. Přívětivý chlad akvarijního světa a množství pestrých živých exponátů si zvládnete prohlédnout přibližně za půl hodinky. Delším návštěvám se však samozřejmě meze nekladou.

Náš tip: nezapomeňte se zastavit také ve venkovním zoo koutku. Najdete tu domácí veverky a bažanty.

Když ještě nemáte vody dost, svezte se na parníku

Na dosah známku Orlík je třeba hrad Zvíkov nebo město Orlík nad Vltavou. A nemusíte tam jít pěšky. Místo toho nastupte do některého z oblíbených turistických parníků a nechte se dovést tam, kam vaše srdce zatouží. Právě trasa Orlík – Zvíkov patří k místnímu koloritu. Lodě brázdí hladinu Vltavy každý den od dubna do října. To spojení na přehradu je aktivní pouze v prázdninových měsících a pokud byste se chtěli dostat až to Týnu nad Vltavou, pak si kromě července a srpna pohlídejte také den v týdnu. Jezdí totiž pouze v úterý, ve čtvrtek a v sobotu.

Osvěžit se můžete i při návštěvě útrob Orlické přehrady

že jste o této možnosti dosud neslyšeli? Není divu, ona je totiž návštěvníkům tak trochu utajená. Marně byste pátrali po klasických otvíracích nebo návštěvnických hodinách. Skutečnost je mnohem důmyslnější. Stačí si vybrat, který den a hodinu by se vám prohlídky přehrady hodila nejlépe a kontaktovat její správce. A můžete mít soukromou prohlídku třeba jen pro sebe – žádný minimální limit návštěvníků totiž neexistuje. A maximální, ten je stanoven na padesát osob, takže se nemusíte bát, že by na vás nezbylo místo. Jedinou nevýhodou je tedy nutnost brzkého domluvení návštěvy. I když jeden předem často stačí.

Měli byste vědět: Orlická přehrada nemá žádnou návštěvnickou recepci. Všichni zájemci o prohlídku se tak scházejí před hlavními modrými vstupními potíž tkví v tom, že podobně vypadají i vrata do areálu Povodí Vltavy. Raději se tedy dvakrát ptejte, ať prohlídku nezmeškáte.

Když se chcete tak trochu namočit

U Orlické přehrady se samozřejmě dá i vykoupat. Najdete tu hned třináct kempů s písečnými i kamenitými plážemi ,takže si zaručeně vyberte podle svého gusta. Na obří vodní hladině se dá také surfovat nebo si třeba zajezdit na šlapadlu z některé z místních půjčoven.

Pro rodiny s dětmi jsou vhodné například Popelíky, jejichž pláž charakterizuje velmi pozvolný přechod do hloubky, takže nehrozí nebezpečí náhlého propadu do hloubky. Máte-li chuť se spíše tak trochu povozit, zamiřte na Trhovky, kde najdete i přístaviště výletních lodí. A Charvátská stráň se zase zavděčí všem nudistům. Nejlepší přístup sem vede z obce vystrkov. Máte-li chuť na netradiční zážitek, tak jen směle do toho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..