Když se chcete ztratit oficiálně, aneb za nejlepšími bludišti světa

Od | 27 května, 2019

Máme je spojená zejména se zámeckými zahradami nebo zábavními parky. Úplně první bludiště na světě měla spíš mystický charakter, související s hledáním životní cesty. Ovšem ta, která vám chceme představit dnes, slouží opravdu jen a jen pro zábavu. A kam se vydat za těmi nejkrásnějšími?

Navštívíme hned pět tajemných a leckdy i trochu strašidelných krasavců. A na co se můžete těšit? Ashcombe Maze (Austrálie), Villa Pisani (Itálie), Hampton Court (Velká Británie), Pineaple Garden Maze (Havaj) a Longleat House (opět Velká Británie).

Havajský Pineaple Garden Maze nabídne i chodby o délce čtyř kilometrů

Jde o jedno z málo stálých tzv. botanických bludišť na světě a najdete ho ve středu havajského ostrova Oahu. Jde vlastně o ananasové plantáže Dole Plantation. Původně mělo tvar obřího ananasu, což návštěvníkům v roce 1997, kdy vzniklo, bohatě stačilo. O 11 let později si však jeho popularita vyžádala poměrně nákladné rozšíření, jež obrys tohoto lahodného ovoce ukryl do vskutku složitého rámu.

Pineaple Garden Maze se rozkládá na ploše tří hektarů a tvoří ho spleť třímetrových křovinatých stěn, vytvořených pouze z typicky havajských rostlin, z nichž mnohé v sezóně opravdu nádherně kvetou (asi nejčastěji zmiňované bývají v této souvislosti ibišky mnoha barev).

Chcete-li si ho užít na plno, připravte se třeba i na několik hodin opravdu náročného bloudění. Nesmíte si však všímat zkratek, které na mnoha místech prorazili ti méně zdatní milovníci labyrintového adrenalinu. Ne, že by se je správci Pineaple Garden Maze nesnažili zakrýt, ovšem zpravidla jsou znovu proraženy ještě dřív, než stačí pátravým očím dalších návštěvníků zmizet. Jde o nevýhodu použitého botanického materiálu. Ibišky a další křehké keře se poddají síle panikařícího člověka poměrně snadno.

Ale nejde tu jen o bloudění. Zpestřit si ho můžete hledáním hned osmi piktogramů, ukrytých v záplavě zeleně. A pokud budete opravdu rychlí, může se vaše jméno zlatým písmem zapsat na zdejší listinu slávy.

Ashcombe Maze nabídne hned tři bludiště

Téměř 50 let už si mohou obyvatelé australského poloostrova Morningotn užívat této zajímavé atrakce, vzniklé v roce 1970. Najdete ho nedaleko Melbourne a je vybudováno výhradně ze dvou až tří metrů vysokých cypřišů. A rozhodně nejde o nic vhodného pro klaustrofobiky. I když vás totiž u vstupu přivítají chodby široké přes jeden metr, směrem ke středu bludiště se postupně zužují. A spolu s tím roste i výška zelených zdí. I zahradníci s křovinořezy, kteří musí tvar bludiště 3-4x za rok udržovat, s tím prý mají ze začátku problém.

Kromě cypřišového však v areálu najdeme i další dvě bludiště. Jedno je vytvořené výhradně z růží, druhé pak z levandule. Na orientaci v prostoru už nejsou tak náročné, ovšem pokud se rádi kocháte, můžete v nich klidně strávit celý den. Vždyť růží tu roste přes 200 druhů a levandulí na 400.

Longleat House – nejen pro začátečníky

Hrabství Wiltshire a zámek Longleat House se mohou společně pyšnit jedním unikátem – všichni zájemci tu totiž mohou vstoupit do největšího bludiště na britských ostrovech. Tisy a tři kilometry pěší chůze – na to se můžete těšit.

Otcem celé myšlenky je architekt Greg Bright a první návštěvníci si mohou jeho nevšedního kouzla užívat už v roce 1975. Ale i když je velké, nemusíte se dlouhého bloudění bát, tedy pokud nechcete. Tvrdí se, že průměrná doba k vyřešení se pohybuje okolo 60-90 minut. Ovšem pokud vám dojde trpělivost, můžete se snadno zorientovat podle směrových panelů s nápovědou. Musíte je však nejdřív odklopit – to aby vaši dobrodružnější spoluhráči nepřišli o kouzlo celé akce. Další zajímavou nápovědou jsou i dřevěné můstky, na něž můžete vystoupat a rozhlédnout se po okolí, případně díky nim dojít až do středového obstervatoria a najít cestu ven odtud.

Tip navíc: v areálu čekají na milovníky zábavy i další atrakce. Třeba dinopark, turistický minivláček nebo nefalšované safari.

Villa Pisani – tady bloudila historie

Podle legendy jde o jedno z nejsložitějších bludišť na světě. A také nejstarší. Villu Pisani můžete znát také pod názvem Villa Nazionale a leží v italském městečku Stra.

Má oblíbený kruhový tvar, vyplněný devíti pravidelnými symboly, protkanými mnoha slepými uličkami. Pokud ho projdete až do konce, dostanete se ke středové kamenné věžičce, ozdobené bohyní Minervou. Mimochodem Villu Pisani dříve vlastnil i Napoleon Bonaparte, jež se prý mezi bujnou zelení ztratil rovněž. A později si Villu Pisani vybrali ke svému prvnímu setkání i Adolf Hitler a Benito Mussolini. Psal se rok 1934. Ale zda při této příležitosti prošli i světoznámým bludištěm není vůbec jisté.

Hampton Court jako oblíbené místo spisovatelů

Posledním adeptem na nezapomenutelné bloudivé zážitky je určitě Hampton Court ve Velké Británii. Jeho realizace trvala celých šest let (1689 – 1695) a původně bylo vytvořeno pouze z habrů. Za touto myšlenkou stojí jeho tvůrci, architekti George London a Henry Wise.

Nápad má fenomenální úspěch a brzy se sem začínají sjíždět mnohé významné osobnosti své doby. Ve svých dílech se o něm například zmiňují i spisovatelé Daniel Defoe, Jerome Klapka Jerome nebo Ernest Law. Dnes jsou již habry na mnoha místech nahrazeny jinými dřevinami. A navštívíte-li Hampton Court v noci, můžete se těšit i na nevšední a mnohdy trochu strašidelný zvukový doprovod, který vaši cestu pozvedne rázem na docela jinou úroveň!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..