Je libo konec světa? Zabalte si do Portugalska. Svetry s sebou

Od | 4 ledna, 2019

Jindřich Mořeplavec si uměl vybrat Na světě je asi hodně míst, kde si člověk uvědomí jak malým je tvorem v područí ohromující majestátnosti přírody. Ale nebude zas tolik těch, které se ocitají na konci světa. Cabo de Sao Vicente, nebo chcete-li Mys Sv. Vincenta, je nejjihozápadnějším mysem Evropy a skýtá přenádhernou podívanou, umocněnou ohromující silou Atlantiku, který burácivě omývá břehy vysokých útesů. Takhle nějak prostě konec světa musí vypadat, protože se před ním rozprostře jen nekonečná modř oceánu. Říká se, že zde žil i Jindřich Mořeplavec. Jakákoliv stopa, která by tuto legendu potvrdila, však dávno zmizela ve víru minulosti.

Svetry s sebou!

Ačkoliv se na toto místo vyberete v létě, přibalte si větru odolnou bundu, či teplý svetr. Vítr totiž o sobě dává nemilosrdně vědět v prudkých nárazech a i když je podnebí Portugalska mediteránní, tak teplý letní vánek zcela jistě nepocítíte. Pokud byste tuto maličkost přeci jen opomenuli, můžete si svetr zakoupit jako suvenýr v některém z několika stánků, které zde jsou. Kromě impozantních výhledů je tady také maják Farol, který údajně patří k nejvýkonnějším v Evropě, s dosahem téměř 100 kilometrů. Pokud byste však chtěli nakouknout do jeho útrob, budete zklamaní, přímo k němu se nedostanete.

Když se zastaví čas v pohnuté historii

Mys přímo vybízí k objevování, procházení, rozjímání nebo třeba poležení za příjemného dunění mořských vln. Na několik okamžiků člověka úplně pohltí a není jediný důvod, proč se tomu nepoddat. Je také ideální scenérii pro fotografování. Zachytit konec světa se vší parádou, včetně neuvěřitelně bohaté flóry, je tady přímo povinnost. Jen škoda, že fotky nemohou zachytit i jedinečnou atmosféru tohoto kouzelného místa. Nebylo tomu ale vždycky tak. Rok 1755 byl i pro tuto část Portugalska tragický, zasáhlo jí apokalyptické lisabonské zemětřesení, tsunami se dostala až sem. Na rekonstrukci si mys Sv. Vincenta musel počkat neuvěřitelných 38 let. Krátce na to, v únoru 1797, se pro změnu stal dějištěm bitvy britské a španělské flotily.

Pergamen a pečeť

Pokud byste si rádi uchovali kromě vlastních fotek a vzpomínek i originální suvenýr, nechte si za pár korun vystavit personalizovaný certifikát. Dostanete jej na pergamenovém papíru s pečetí, vašim jménem i datem návštěvy. Vypadá velice pěkně, takže může v klidu aspirovat na čestné místo na vaši cestovatelské zdi.

Kudy tam

Optimálním způsobem jak se dostat na mys Sv. Vincenta je vlastní nebo půjčené auto, kterým se dovezete přímo na místo. Další možností je využít organizovaný výlet autobusem. Pokud se vás netýká ani jedno, sedněte na vlak nebo autobus, který vás dopraví do Sagres a odtud taxíkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..