Vydáte-li se na výlet do oblasti Horního Rakouska, určitě byste neměli minout půvabné městečko Gmunden. Jde o jednu z dominant tzv. Solné komory a krásou své historické architektury zasazené do typicky alpské krajiny si vás zaručeně získá.
Gmunden hledejte na úpatí hory Traunstein čnící do výše 1691 metrů nad mořem a poblíž jezera Traunsee (česky Travenské jezero). Už tušíte, jak je to s tou alpskou krajinou? První zmínka o existenci města pochází už z 10. století našeho letopočtu, historie osídlení oblastí je však mnohem starší.
První těžba soli na světě
Jedinečnost solných pramenů si zamilovali už staří Keltové a podle nejnovějších průzkumů to vypadá, že právě oni začali jako první na světě cíleně těžit sůl a využívat ji. Mimochodem jezero Traunsee je největší vodní plochou oblasti zvané Solná komora, patřící k nejvyhledávanějším turistickým destinacím v Rakousku. Jejími tajemstvími vás provede například cyklistická stezka s názvem „Salzkammergut Radweg“ a délkou 352 km. Dojede po ní až do Salcburku – centra celé oblasti.
Právě k těžbě soli se váže bohatá historie tohoto místa. Gmunden slouží od 13. století jako překladiště a obchodní stanice solných karavan (městská práva obdržel v roce 1278) s nerostem pocházejícím z dolů v nedalekém Hallstattu. Dodnes tak můžeme obdivovat například celnici postavenou Habsburky a další památky z tohoto období.
Není divu, že se zde koncentrovala bohatá smetánka měšťanů a obchodníků, kteří si na břehu malebného jezera stavěli své vily a obchodní domy. Ty můžeme dodnes v hojném počtu obdivovat, byť obvykle jen zvenčí. Díky nim vypadá Gmunden jako ono příslovečné město z pohádky, a to zejména v období adventních trhů, které tu mají dlouhodobou tradici.
Množství stánků najdete nejenom na náměstí Rathausplatz, ale i na břehu Traunsee. Zdejší atmosféra je skutečně nezaměnitelná, a pokud ještě nevíte, kde se letos naladíte na Vánoce, možná jste právě získali skvělý tip. Mimochodem jde o jedinečnou příležitost k pořízení místní typické keramiky (tou je Gmunden známý hned po solných pramenech) s charakteristickým bílozeleně plamencovaným dekorem. Stánky s řemeslnými výrobky jsou k vidění po celý rok, ale právě o adventu část narazíte na opravdu zajímavé kousky.
Náš tip: Zajímá vás, jak vypadají třeba Vánoce na Srí Lance?
Za krásami Gmundenu
Plánujete-li si cestovní itinerář, určitě si u Gmundenu vyznačte následující body.
- Radnice z 16. století, vzhledem připomínající spíše zámek (na náměstí Rathausplatz), nenechte si ujít zejména jedinečnou keramickou zvonkohru.
- Muzeum keramiky (v bývalém komorním úřadu Kammerhof).
- Původně gotický farní kostel Panny Marie v 18. století přestavěný do barokního stylu (na náměstí Kirchplatz) s bohatě zdobeným oltářem s keramickou madonou z dílny Thomase Schwanthalera (17. století).
Nechte se unášet nevšedním kouzlem měšťanských uliček a rozhodně si udělejte čas na procházku. V létě a o adventu tu bohužel bývá docela přeplněno, v ostatních měsících roku naopak téměř prázdno Vždyť v celém městě žije přibližně jen 13 000 místních obyvatel.
A pokud si procházku prodloužíte a dojdete až na nábřeží jezera Traunsee jižně od Gmundenu, zamiřte do krásného parku Tosca. Právě v jeho zelených kulisách stojí zámek Ort, který by si neměl nechat ujít žádný milovník rarit.
Pochází ze 17. století a už cesta k němu je zážitkem – musíte sem totiž dojít po lávce vedoucí nad jezerem. V současnosti slouží i jako hotel, prohlídky se tu však stále provádějí. Každá trvá 45 minut a zjistíte při nich, že je tahle unikátní stavba rozdělena na tzv. pevninskou a ostrovní část. A hned po prohlídce si můžete pochutnat na vyhlášené kuchyni místní restaurace.
Jezero Traunsee potěší historickou projížďkou, ale třeba i windsurfingem
Navštívit Gmunden a přitom ani okem nezavadit o velkolepost jezera Traunsee by byl rozhodně hřích. Po jeho hladině jezdí pravidelné lodní linky a budete-li mít štěstí, narazíte i na chloubu zdejší flotily – kolesový parník Gisela. Jde o poslední funkční loď z původní pětice navržených a postavených historických lodích, postavených ve vídeňských loděnicích speciálně pro jezera Solné komory. Jeho jméno je odkazem na dceru císaře Františka Josefa.
V roce 1981 získala Gisela jako první titul plovoucí historické památky, což doprovázela i její rozsáhlá rekonstrukce. I díky tomuto vozí turisty po hladině Traunsee dodnes. Kromě projížďky na lodích však Traunsee nabízí i jiné lahůdky. Díky své úctyhodné velikosti (délka 12 km, šířka až 3 km a hloubka 191 metrů) poskytuje ideální podmínky pro jinak typicky přímořské lokality jako je windsurfing, potápění, šnorchlování nebo jízda na vodních lyžích.
Voda v jezeře se v létě ohřívá na příjemných 20°C a je vyhlášená svou čistotou a vysokou kvalitou. Asi nepřekvapí, že kempy okolo jezera přetékají zejména rodinami a dětmi a milovníky aktivní dovolené.
Poprask v roce 2005
Ale není to tak dávno, co jsme mohli o Travenském jezeře slyšet i z televizních obrazovek. Právě do něj totiž spadlo letadlo typu P-47 Thunderbolt, poslední ztráta letounu USAF nad Evropou během druhé světové války. Dlouho o tom však nikdo neměl ani ponětí. Teprve v roce 2005 objevili „Dottie Mae“ průzkumníci v jezeře jeho vrak, který byl později převezen do USA a kompletně zrestaurován.
Nejkrásnější vyhlídka na Gmunden
A aby byl váš výlet do zdejší oblasti skutečně kompletní, zakončete ho výstupem na samotnou horu Traunstein. Po značené stezce se průměrně zdatný turista dostane nahoru asi za tři hodiny. A právě odtud se vám otevře dechberoucí výhled nejenom na Gmunden, ale také na celé přilehlé okolí. Chcete-li si vstup trochu zkrátit, vyjeďte lanovkou na kopec Grünberg, a teprve odtud pokračujte na Traunstein.