Oblíbili jste si nekuřácké pláže? Pak vás určitě potěší, že i Řecko se tomuto trendu otevřelo. A nezapomeneme ani na znovuobnovené aztécké vodní zahrady nebo nepříjemná omezení pro návštěvníky na Komodu nebo Machu Picchu.
Nekuřácké pláže jsou v kurzu, svoji zavádí už i Řecko
Je to tak. Ještě nedávno šlo spíše o ojedinělou snahu Španělska nebo Francie. Ovšem zprvu nesmělý experiment se rychle změnil ve vyhledávaný turistický benefit a není tedy divu, že se nekuřácké pláže začínají objevovat doslova po celém světě, byť Asie za trendem doby stále ještě trochu zaostává. A ještě nedávno zaostávalo i Řecko, to se však letos rozhodlo svou pověst v tomto směru změnit.
K provedení svého prvního „nekuřáckého experimentu“ si místní samospráva vybrala oblíbenou pláž Vagia na ostrově Serifos v Kykladském souostroví. Její nádherný písek a čisté moře už nově nebudou hyzdit nedopalky a při procházce k moři s nebude třeba vyhýbat páchnoucím obláčkům kouře, linoucím se z dek bezohledných turistům.
A významná pomoc to bude i pro životní prostředí. Sběrači odpadků by mohli vyprávět, jaké množství nedopalků cigaret musí z písku každý den odstraňovat. Nově budou mít práci jednodušší – veškerý odpad by totiž mel být koncentrován v kuřárně, která na pláži Vagia vyroste. Její používání bude povinné, o dalších náležitostech se však zatím vedou spory. Není například jasné, jaké represe budou připraveny pro všechny, kteří se rozhodnou zákaz kouření na pláži Vagia svévolně porušovat. Je však velmi pravděpodobné, že i v tomto směru se Řecko bude inspirovat velkými hráči.
Mimochodem věděli jste, že kuřákům se letos uzavře i oblíbená italská pláž Bibione? A podle všech ukazatelů lze usuzovat, že tento trend bude ve světě spíše narůstat.
Aztécké plovoucí zahrady se v Mexiku brzy objeví v plné kráse
Nejspíš jste o nich už slyšeli. Umělé ostrůvky chinampas, jejichž staviteli byli zemědělci známé středověké aztécké kultury, jsou v poslední době stále populárnější. A rozhodně nejde jen o snahu archeologů, kteří se snaží vdechnout život dávno zapomenutým památkám.
Chinampas mají pro ekonomiku Mexika stále větší význam. Velké množství z nich se stále využívá pro zemědělské účely, protože v mnoha oblastech Mexika by jinak nebylo možné díky bažinatému terénu vypěstovat vůbec nic. A poskytují také dokonalý základ pro mangrovy, jež se zase stávají domovem mnoha druhů ryb a vodních živočichů. A na této rovnováze jsou zase závislí domorodí rybáři, jimž projížďky loďkou v úzkých kanálech mezi ostrovy poskytují často jediný zdroj potravy.
Ale nepředstavujte si chinampas jen jako polozapomenutý artefakt v opuštěných částech džungle. Najdete je třeba i v metropoli Mexico City, kde poskytují všem obyvatelům vítané zpestření a množství zeleně v jinak poměrně husté komerční zástavbě. A každým rokem sem vylákají i velké množství turistů.
Budete-li mít zájem, můžete se k nim nechat dovézt v některém z pestře pomalovaných člunů, jež se zejména o víkendu rojí okolo chinampas jak vosy. Doprovázet vás bude příjemná tradiční hudba (živá, ne z reproduktorů) a četní prodejci občerstvení, ať už pozemní nebo ti, kteří vám vybranou dobrotu přivezou na loďce až pod nos. A podle všeho by tyto chinampas měli v nejbližší době vyrůstat i zcela nově na místech, kam původní aztécký vliv nedosáhl, například v přístavním městečku Veracruz. Vypadá to tedy, že Mexiko se brzy stane doslova králem všech plovoucích zahrad na světě.
Nejrůznější omezení pro vstup do významných památek pokračují
Asi nikomu neunikl prodloužený zákaz vstupu na legendární pláž Maja v thajském souostroví Pchi-Pchi, kterou podle všeho turisté zničili téměř k nepoznání. (Ano, je to přesně ta, která si zahrála s Leonardem di Capriem ve filmu Pláž). Není však rozhodně jediná.
Komodo se na rok uzavře – kvůli přírodě
Když se na ostrov Komodo dostali první Evropané, čekaly na ně husté pralesy a obrovské ještěrky, ne nepodobné legendárním drakům. Ale zatímco varani si tu své výsadní postavení užívají stále, s okolní zelení je to tak trochu bída. Právě proto je na letošní rok naplánována minimálně roční uzávěrka této vyhlášené přírodní rezervace. Týká se naštěstí jen pevniny, přilehlé korálové útesy budou dostupné stále.
Omezený pohyb turistů rozváže strážcům parku ruce a budou s emoci start i o další důležité aspekty ostrovního života, například o opětovnou výsadbu pralesních velikánů na mnoha holinách, jež se dnes na ostrově nacházejí. A přestávka prospěje i samotným varanům. Mnozí z nich si totiž zvykli na snadný přísun potravy od turistů a její nedostatek je přiměje vrátit se alespoň částečně ke svým původním zvyklostem (vědci v to alespoň doufají).
Potíže nastanou i v peruánském Machu Picchu
Některé z jeho části jsou už tak ošlapané, že lze jen stěží rozeznat, jak vypadaly původně. Hrozí sesuvy zdiva apod. Machu Picchu, které překonalo staletí, může podle všeho během několika desítek let podlehnout devastující zkáze, pokud nebude rázně zakročeno.
A právě o to se aktuálně peruánská vláda snaží. Omezí vstup na tři hodiny denně. Prozatím je vše v testovacím provozu, takže není jisté, který čas nakonec bude turistům vyhrazen jako „ten správný.“ Bohužel nikdy se nelze zavděčit úplně všem. Zatímco cestovatelští fajnšmekři si neváhali přivstat a přivítat v Machu Picchu východ slunce, většina běžných zájezdových autobusů se tu objevovala až kolem sedátek hodiny dopolední. A to je poměrně velký časový rozptyl, který se do nového nařízení peruánské vlády jistojistě nevejde.
Omezení však bylo bohužel opravdu potřeba. Vždyť během rekordních návštěvnických dní navštívilo Mach Picchu až 6 000 lidí, jinak se průměr pohyboval okolo 4 000. A to je na tak malou oblast opravdu obrovské množství návštěvníků.