Massachusetts leží v rovinaté (východní část) až kopcovité krajině (západ) Nové Anglie. Stát má přezdívku „Bay State“, protože Boston leží na březích Atlantiku v zálivu Massachusetts Bay.
Základní informace
Samotné slovo Massachusetts je indiánského původu a znamená „velké kopcovité místo“. Nejníže položeným místem je hladina Atlantiku, nejvyšší horou Massachusetts je Mount Greylock (1064 m.n.m.). Sousední státy jsou New Hampshire a Vermont (sever), New York (západ) a Connecticut a Rhode Island (jih). Na východě vybíhá daleko do Atlantiku dlouhý a úzký poloostrov Cape Cod.
Hlavní město Boston je dnes součástí obrovské megalopole Boswash, která vytváří souvislé městské osídlení na území několika amerických států mezi městy Boston a Washington. V oblasti Boswash žije asi 60 milionů lidí, tj. pětina obyvatelstva USA.
Historie Massachusetts
Snad žádný jiný stát USA není tak důležitý pro americkou historii jako Massachusetts. Prvním Evropanem, který pravděpodobně navštívil jeho území, byl kolem roku 1003 Leif Eriksson, který se z Vikingy osídleného Labradoru plavil i dále na jih, historicky doložený je však až Ital v anglických službách Giovanni Caboto (anglicky John Cabot), který zde přistál v roce 1498. Počátky stálého osídlení jsou spojeny především s puritány (angličtí kalvinisté), kteří se v první polovině 17. století začali usazovat v Massachusettské zátoce.
V roce 1620 sem připluli na lodi Mayflower „Otcové poutníci“ („The Pilgrims“) a založili osadu Plymouth. Osadníci žili zpočátku ve velice přátelských vztazích s okolními Indiány a v roce 1621 uspořádali společně se svými indiánskými sousedy první „Den díkuvzdání“ („Thanksgiving Day“), kterým děkovali Bohu za bohatou úrodu. V roce 1630 pak byl nedaleko od Plymouthu založen přístav Boston a již v roce 1635 byla v Bostonu založena nejslavnější americká univerzita, Harvard. Massachusetts hrálo klíčovou roli i v protibritském odboji.
Bostonské pití čaje
V roce 1770 došlo v Bostonu k takzvanému „Bostonskému masakru“, kdy bylo zabito několik osadníků při střetech s britskými vojáky. Roku 1773 pak došlo k slavnému „Bostonskému pití čaje“, kdy skupina osadníků převlečená za Indiány vnikla na lodě patřící britské Východoindické společnosti a vyházela do moře celý náklad čaje na protest proti vysokému clu, kterým byl dovoz čaje do kolonií zatížen. Britové reagovali uzavřením bostonského přístavu a situace nakonec přerostla ve válku za nezávislost USA. Ta vypukla rovněž na území státu Massachusetts. K prvnímu střetnutí mezi místní domobranou a britskými vojáky došlo v roce 1775 v bitvách u Lexingtonu a Concordu.
V pozdějších letech imigrovali do Massachusetts především Irové, kteří se sem stěhovali za prací. Massachusetts se stalo šestým státem Unie v únoru 1788. Massachusetts bylo vždy v minulosti tradičním centrem amerického textilního průmyslu. Textilní průmysl už dlouhodobě ustupuje a postupně jej nahrazují high-tech obory. Massachusetts je i mimořádně významným střediskem vzdělání a školství – kromě Harvardu zde sídlí například MIT – Massachusetts Institute of Technology.
V Massachusetts se narodilo nebo dlouhodobě žilo mnoho slavných Američanů – John Quincy Adams (šestý prezident USA), Calvin Coolidge (30. prezident USA), John Fitzgerald Kennedy (35. prezident USA a první katolík v nejvyšším úřadě), Ralph Emerson (básník), Benjamin Franklin (vědec, diplomat a státník, proslul hlavně jako vynálezce bleskosvodu a velvyslanec USA ve Francii), Samuel Morse (vynálezce Morseovy abecedy), Edgar Allan Poe (spisovatel).
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.