Myslíte si, že o nejvyšším vrcholu světa už víte všechno? V tom případě byste si měli přečíst náš článek, ve kterém uvádíme sedm málo známých skutečností o Mt. Everest. Díky nim získáte nový pohled na tuto ikonickou horu, která je i nadále atraktivní destinací pro dobrodružné cestující, pěší turisty a horolezce i v 21. století.
1. Jak vysoký je Mt. Everest?
V roce 1955 navštívil tým indických inspektorů Mt. Everest, aby oficiálně změřili výšku hor. S využitím nejlepších tehdejších vybavení změřili její výšku na 8 848 metrů, což je oficiální nadmořská výška, kterou uznávají jak nepálské, tak čínské vlády dodnes. V roce 1999 však tým National Geographic umístil na vrchol GPS zařízení a zaznamenal nadmořskou výšku 8849 metrů. Poté v roce 2005 čínský tým používal ještě přesnější nástroje pro měření hory a jejich oficiálním výsledkem měření skály (bez ledu a sněhu) byla výška 8 800 metrů.
2. Tajemství Malloryho fotoaparátu
Podlé záznamů jako první překonali tuto horu Edmund Hillary a Tenzing Norgay (29. května 1953). Někteří ale věří, že hora byla zdolána ještě mnohem dříve. V roce 1924 byl průzkumník jménem George Mallory společně s Andrewem Irvineem součástí expedice, která se pokoušela dokončit první výstup na horu. Oba dva pak byli naposledy viděni 8. června téhož roku. Zvládli vystoupat na horu, nebo zahynuli pod jejím vrcholem?
V roce 1999 bylo objeveno Malloryho tělo – avšak bez fotoaparátu, který by mohl potvrdit nebo vyvrátit úspěšný výstup na horu. Fotoaparát zřejmě měl u sebe Irvine, avšak jeho tělo se prozatím nenašlo. Kdyby ale bylo odhaleno, mohlo by to změnit historii horolezectví.
3. Kdo vystoupal Mt. Everest nejvíckrát?
Dosáhnout vrcholu není žádný malý výkon. Pro některé lidi se ale nejedná o překážku, kterou by chtěli zdolat jen jednou za život. Mezi neúspěšnější pokořitele hory patří Kami Rita Sherpa, který horu zdolal hned dvaadvacetkrát. Lhakpa Sherpa drží rekord za ženy – na horu vystoupala devětkrát.
4. Nejrychlejší vzestupy
Většina horolezců si při stoupání dělá zastávky, aby si odpočinuli a zotavili se po cestě. Samotný výstup pak trvá několik dnů. Existují ale i tací, kteří horu pokořili za mnohem kratší čas. Rekord na nepálské straně hory drží Lakpa Gelu Sherpa, který horu zdolal za pouhých 10 hodin a 56 minut.tibetský rekord drží s časem 16 hodin a 45 minut italský horolezec Hans Kammerlander.
5. Obřad Pudža: povolení od horských bohů
V buddhistické kultuře je potřeba před samotným výstupem na horu požádat o svolení horské bohy. Tento obřad se tradičně koná v základním táboře před začátkem stoupání. Obřad provádí lama a dva nebo více mnichů, kteří žádají o svolení k výstupu a zároveň požehnají horolezeckému vybavení.