V severní části Kvarnerského zálivu leží Cres, chorvatský ostrov, na který se snadno dostanete trajektem z Rijeky nebo ostrova Krk. Ostrov Cres, pokrytý hustými lesy, se může pochlubit divokou přírodní přitažlivostí skrytých zátok, tyčících se útesů a starobylých měst na kopcích. Nízko rostoucí vegetace pokrývá západní část ostrova, zatímco východní strana je bohatá na listnaté stromy.
Možná si mnozí z vás dosud mysleli, že největším ostrovem Chorvatska je ostrov Krk. Není to ale tak, protože ostrov Cres je o malinko větší. Při měření se zjistilo, že rozdíl v rozloze těchto ostrovů je jen 0,5 m² ve prospěch ostrova Cres. V minulosti tvořil Cres jeden ostrov s ostrovem Lošinj a nazýval se Apsyrtides. To byl bezpochyby největší ostrov Jadranu, avšak u města Osor byl vybudován úzký průplav a dnes jsou oba ostrovy spojeny otočným mostem. Tento most každé ráno a večer pouští proplouvající lodě. Tvar ostrova Cres je nepravidelný a podlouhlý, jeho maximální délka je 66 km a šířka od 2 do 13 km. Delší chorvatský ostrov je jen Hvar.
Severní část ostrova je hornatější a nachází se zde také nejvyšší vrch Gorice o výšce 639 m nm. m. Ve středu ostrova se nachází jezero Vransko, které dodává pitnou vodu městu Cres od druhé poloviny minulého století. Toto jezero je velmi zajímavé, protože jeho hladina je 14 metrů nad úrovní moře a jeho dno 60 metrů pod úrovní mořské hladiny. Do jezera nepřitéká žádná řeka a voda pochází z dešťů. Objem vody v jezeře Vransko je 220 milionů m³ (pro srovnání objem vody vranovské přehrady je 132,696 mil. m³).
Stručná historie ostrova Cres
Na ostrově můžete najít pozůstatky opevnění, které zde postavili původní obyvatelé – Ilyrští Liburnové. Po nich se na ostrově Cres postupně usadili Řekové, Římané a Benátčané. Někdy během nadvlády Řeků nebo Římanů se ostrov Cres oddělil od ostrova Lošinj.
Letoviska na ostrově Cres
Největším městem ostrova je stejnojmenné město Cres a kromě něho je na ostrově ještě několik vesnic. Většina vesnic se nachází na západě ostrova a nejoblíbenější rekreační destinace ostrova jsou město Cres a obec Martinšćica, kde jsou hotely. V jiných střediscích se lze také ubytovat, ale jen v soukromí.
Na Cresu je také množství kempů a jejich koncentrace je největší na celém chorvatském pobřeží. Cesta vede ze severu na jih a autem se dostanete od přístavu Porozina až do města Veli Lošinj na ostrově Lošinj. Na ostrov Cres jezdí několikrát denně pravidelné trajekty z přístavu Brestova na Istrii nebo z přístavu Valbinska na ostrově Krk do přístavu Merag nedaleko města Cres. V sezóně se zde však celkem často tvoří kolony a s autem si počkáte.
Turismus na ostrově Cres
Na ostrově Cres jsou 2 ornitologické rezervace, ve kterých žije sup bělohlavý. Moře v okolí ostrovů Cres a Lošinj bylo prohlášeno za chráněný úsek se zaměřením na ochranu delfínů skákavých. Možná se vám na dovolené poštěstí nějakého delfína zahlédnout.
Obyvatelstvo ostrova se kromě turismu věnuje pěstování oliv, rybolovu, chovu ovcí a dlouhou historii má stavba lodí. Turismus se zde rozvíjí od roku 1845 a má druhou nejdelší historii v chorvatském turizmu. Ostrov Cres však naštěstí nemá velké hotely řadu za řadou, ale spíše stále připomíná staré dobré časy. Na začátku turismu ostrova Cres byla návštěva asi 200 turistů, kteří sem připluli parníkem z Rijeky. Prvním hotelem ostrova je hotel Miramar. Dnes nabízí ostrov Cres nabízí turistům chutnou gastronomii, bohaté kulturní vyžití, historické město Cres a čisté moře.Doporučuji výlet lodí kolem ostrova, kdy uvidíte pěkná zákoutí a modré jeskyně přístupné jen z moře.
Základní informace o ostrově Cres:
- Počet obyvatel 3 079 (2011)
- Rozloha 405,68 km2
- Nejvyšší vrch Gorice (639 m)
- Hlavní město Cres
- Délka pobřeží 268 km
- Vzdálenost od Prahy je 877 km (cca 10 hod.)
Co je na ostrově Cres
- možnosti ubytování v hotelích, v soukromí a kempech
- přístavy
- restaurace, obchody, diskotéky
- kempy (Kovacine, Slatina,Bijar, Lopari, Baldarin)
- jezero Vransko
- možnost pronájmu aut
- otočný most na ostrov Lošinj
- možnosti sportu (potápění, šnorchlování, bowling, ping-pong, minigolf, turistika)
Zajímavosti ostrova Cres
- Jediným zdrojem pitné vody (kromě balené) na ostrově Cres je jezero Vransko, které dodává vodu od roku 1953.
- V minulosti byl považován ostrov za druhý největší v Chorvatsku hned po ostrově Krk. Přesnější měření však ukázala, že Cres je o půl metru čtverečního větší.
- Jezero Vransko je sladkovodní a má hladinu 14 metrů nad mořem a dno v maximální hloubce přibližně 60 metrů pod úrovní hladiny moře.
Počasí na ostrově Cres
Severní část ostrova je vystavena větru bora, což je studený severovýchodní vítr. Proto během léta je tato část studenější a v zimních měsících bývá v této části ostrova sníh. Pravděpodobně však nebudete trávit dovolenou v této části, ale při vyjížďce sem byste se měli počítat s větrnějším počasím. Jižní část je jiná a díky tomu že je chráněna ze severu a z pevniny pohořím a je níže položena, tak je zde příjemné středomořské počasí s dostatkem slunečných dní během léta.
V létě je zde horko, ale osvěží vás moře, které není až tak teplé. V zimě a na podzim v této části ostrova dost prší. Někdy se teplota moře vyšplhá až na 25 °C, ale obvykle je to průměrně 22 °C. Na Cresu se nemusíte bát přijet do kempu i v září. Ostrov je porostlý borovicemi, které poskytují příjemný stín během letních horkých dnů. Ovzduší na ostrově Cres a v okolí je prospěšné pro zdraví, zejména pro dýchací cesty. Při pobytu na ostrově Cres se doporučují procházky a sport na vzduchu. Po pár dnech pocítíte, že se vám lépe dýchá.
Doprava na ostrov Cres
Ostrov Cres se nachází přibližně 700 km od českých hranic a je dostupný přes Maďarsko i přes Rakousko. Při cestování na Cres přibývá nutnost jet trajektem, kde jsou také dvě možnosti: z ostrova Krk nebo z poloostrova Istrie.
Autem
Pro Slováky a Čechy je nejvýhodnější způsob dopravy určitě autem. Cesta je poněkud komplikovanější než do destinací na pevnině, protože přibývá nutnost přepravy trajektem. Na výběr máte cestu dálnicí nebo po staré cestě přes Maďarsko na trajekt z přístavu Valbinska na ostrově Krk do vesničky Merag nebo po dálnici přes Rakousko a Slovinsko s naloděním na trajekt v přístavu Brestova do přístavu Porozina.
Po vylodění směřujte do města Cres, kde cesta trvá přibližně 40 minut z přístavu Pozorina a polovinu času z přístavu Merag. Při cestě na ostrov Lošinj na jihu jednoduše přejedete přes otočný most u městečka Osor a pokračujete v jízdě.
Trajekt
V letní sezóně chodí trajekt v pravidelných intervalech vícekrát denně. Plavba trajektem z přístavu Brestova na Istrii trvá 20 minut a z přístavu Valbinska na Krku je cesta o něco delší a trvá 25 minut. Ceny za trajekt na Cres jsou přibližně 3 € jednosměrně plus 16 € jednosměrně za auto. Přepravu zajišťuje společnost Jadrolinija a plavební řády s časy plaveb si můžete prohlédnout na jejich stránce. Během hlavní turistické sezóny v létě jsou další možnosti přepravy trajektem na ostrov Crest z měst Pula, Zadar a také z Rijeky. Dvakrát týdně si také můžete udělat výlet do Benátek či Ancony.
Autobus
Pokud se chystáte na Cres autobusovou dopravou, doporučujeme využít služeb některé cestovní kanceláře. Možná budou mít dostatek místa a vám odpadne přesedání někde v Zagrebu, Rijece či Ljubljani.
Letecky
Letecká doprava je možná, avšak nejbližší letiště se nachází na ostrově Krk. Odtud byste museli jet autobusem a trajektem. Pro nás Čechy je stále nejvýhodnější (cenově i časově) doprava autem. Další letiště se nachází na ostrově Lošinj, odkud je cesta jednodušší, ale těžko seženete přímý let na toto letiště. Jedno letiště je také v Rijece.
Pláže na ostrově Cres
Pláže ostrova Cres jsou různorodé, zejména skalnaté a kamenité, ale najdou se i písečné pláže. Pro vyznavače naturismu doporučujeme pláž u kempu Kovačině a u Punta Křiže na jihovýchodě ostrova. Jedna z nejoblíbenějších pláží je pláž Sveti Ivan u Lubenice a patří mezi nejkrásnější světové pláže.
Pláž Sveti Ivan
Jednička mezi plážemi na ostrově Cres, pláž Sveti Ivan se nachází u městečka Lubenice, které leží na strmém svahu a odkud je na pláž dobrý výhled. Pláž je tvořena jemnými bílými kamínky, které jsou místy jemné téměř jako písek.Pobyt na této krásné pláži si musíte zasloužit a pěšky z Lubenice sem cesta trvá přibližně 40 minut po strmém svahu. Cesta zpět je tedy ještě delší a namáhavější. Díky obtížné dostupnosti nebývá pláž přeplněná. Pokud se vám nechce šlapat, je možné sem přijet člunem. Na pláž si s sebou vezměte jídlo i pití. Časopis Bild zařadil pláž Sveti Ivan na 15. místo nejkrásnějších pláží světa.
Zdovica (Valun)
Pláž Zdovica je pojmenována po kempu, který se u ní nachází. Leží u vesnice Valun a je oblíbená pro rekreanty s dětmi. Ve Valunu jsou dvě pláže a obě jsou vhodné a bezpečné pro děti a neplavce. Kemp Zdovica nabízí místa pro stanování v čisté Jaderské přírodě se spoustou stínu. Do Valunu je to z pláže 5 minut chůze.
Jsou zde i sprchy a wc.
Raca (Valun)
Západní pláž u vesnice je považována za naprosto nejlepší pláž pro rodiny s dětmi na ostrově Cres. Pláž tvoří oblázky a je na ní dostatek stínu stromů. Moře je zde neskutečně čisté. Do města Valun se nedá jet autem, ale můžete zaparkovat před ním. Za celodenní parkování vybírají na parkovišti malý poplatek. Z parkoviště stačí jít pár minut rovnou k moři a u moře zabočíte doleva k pláži.
Merašćica (Stivan)
Pokud vyhledáváte spíše klidnější pláže, pláž Merašćica 1 km jižně od vesničky Stivan se vám bude líbit. Nebývá zde téměř žádný turista, jen pár zakotvených člunů. Pláž se skládá z kamínků. Je zde i sprcha.
Veli Žal (Ustrine)
Další klenot ostrova Cres je pláž Veli Žal západně od vesničky Ustrine. Je to oblázková pláž s průzračným modrým mořem. Z Ustrine vede k pláži dost strmá cesta a kvůli rampě se sem nedá dostat autem. Pěšky to je na pláž do 20 minut.
Mali Bok (Orlec)
Východní strana ostrova Cres nenabízí až tolik pláží jako západní strana, avšak jednou z pěkných pláží je Mali Bok. Nachází se u vesnice Orlec a přístup sem není vhodný s kočárkem. Pláž je oblázková a pár metrů od břehu se dno strmě svažuje, což může být při tak průzračné vodě poněkud strašidelné. Je vhodná pro potápění i šnorchlování. Budete-li mít štěstí, uvidíte největšího ptáka Evropy – Gyps fulvus, který našel domov na ostrově Cres. Na pláži není bufet ani žádné služby, proto si sem vezměte jídlo a pití.
Koromačna (Belej)
Další pěkná pláž na východním pobřeží ostrova Cres. Pláž a záliv Koromačna se nachází pod vesničkou Belej nedaleko vesničky Stivan. Pláž je oblázková a dosti rozlehlá au ní je několik jeskyní, do kterých se dá vplouvat. Avšak vždy dbejte maximální opatrnosti. Z mola na pláži lze skákat do hloubky. Opět vám doporučujeme přinést si jídlo i pití, abyste jej nemuseli jít koupit do obchodu v Beleji.
Kempy na ostrově Cres
Seznam kempů na ostrově Cres:
- Kovacine ***
- Slatina ****
- Bijar **
- Lopari ***
- Baldarin *** – naturistický kemp
Kemp Baldarin ***
Tříhvězdičkový kemp Baldarin má kapacitu 1200 hostů a rozlohu 200 tisíc m2 se nachází v jižní části ostrova Cres u města Punta Křiže. Je to největší a nejznámější naturistický kemp na ostrově a leží v hustém středomořském lese při 2 km dlouhém skalnatém pobřeží. V kempu je obchod, restaurace, bar, tenisové kurty, plážový volejbal, minigolf, stolní tenis, stolní a malá kopaná. Z kempu je denní lodní spojení do Mali Lošinj na sousedním ostrově Lošinj.
Kemp Kovačine ***
Kemp Kovačine se nachází na malém poloostrově ostrova Cres, pár kroků od města Cres. V minulosti vyhrál několik ocenění kvality a část kempu je určena pro naturisty s vlastní naturistickou pláží. Kemp Kovačině je obklopen olivovníky a borovicemi a pláž je směsí kamínků a skal s místy na opalování. Ubytovaní hosté mohou využívat relaxační a zábavné programy, lekce potápění, pro děti je zde několik dětských hřišť. V okolí kempu se dají dělat výlety pěšky či na kole. Ve večerních hodinách hraje živá hudba s grilováním a zábavou na pláži.
Kemp Slatina ****
Kvalitní kemp Slatina se nachází cca 1 km od centra města Martinšćica, druhého největšího města na ostrově Cres. Leží na terasovitém svahu a každé místo kempu nabízí výhled na moře. Slatina pláž je dlouhá a úzká a má dvě oblázkové zátoky. Kemp má kapacitu až 1500 hostů. Majitele psů potěší možnost využití cvičiště a tréninků pro psy organizované v kempu. Nabídka sportovního vyžití v kempu Slatina je opravdu široká a kemp nabízí mimo jiné kurzy potápění, surfování, aqua aerobik, plážový volejbal. Pro děti je zde dětské hřiště v blízkosti pláže.
Kemp Bijar **
Kemp Bijar má jen dvě hvězdičky což mu ale neubírá na kráse. Nachází se v malé a zalesněné oblasti přístavu jen 500 metrů od historického města Osor, hraničícího s ostrovem Lošinj. Kemp je vhodný pro karavany a stany a má kapacitu 750 hostů. Kemp Bijar se od jiných kempů liší zejména ekologickou likvidací odpadních vod, díky čemuž získal druhou cenu v soutěži organizované odborným italským časopisem věnovaném kempem „Il Campeggio Italiano“.Kemp má 49 parcel o rozloze od 65 do 110 m2 s přípojkou elektřiny, vody a kanalizace. Součástí kempu je 100 m dlouhá oblázková pláž a 500 metrové skalnaté pobřeží. Bijar má dětská hřiště, volejbalové, basketbalové hřiště a mnoho turistických a cyklostezek v okolí. Doporučujeme procházku do města Nerezine na ostrově Lošinj, kde se nachází restaurace a větší obchod.
Co na ostrově Cres musíte vidět
Navštivte osadu starou 4000 let
Osada Lubenice stará 4000 let je domovem hrstky stárnoucích duší a rozpadajících se kamenných staveb, včetně románské kaple. Starobylá horská vesnice Lubenice se malebně rozkládá na skalním ostrohu vysokém 378 metrů nad mořem. Její historie je stará čtyři tisíce let, což potvrzují nálezy z doby bronzové. V antice bývala dobře opevněným městem strategického významu s názvem Hibernitia, tedy „studené místo“, a to kvůli častým chladným větrům, jimž je vystaveno. Dokonce patřilo ke čtyřem nejvýznamnějším sídlům na ostrově. Lubenice byla vždy strážní osadou, pozorovatelnou, která díky své poloze na vyvýšenině střežila přístup k ostrovu a současně poskytovala bezpečné útočiště všem, kdo by v ní hledali úkryt. Byla opevněna ze tří zranitelných stran hradbami, tu čtvrtou, jižní stranu chránila sama příroda a její nepřístupné skalní útesy.
Vzácný Sup bělohlavý
Sup bělohlavý je skutečně vzácný pták. V Itálii se vyskytuje pouze na Sardinii; v Řecku, hlavně na Krétě. Ve Spojeném království vymřel sup bělohlavý v roce 1800, ačkoli někteří ptáci se nedávno usadili na ostrově Guernsey. Projekt Cres Caput Insulae Eco Center v Beli má proto mimořádný význam. Ekocentrum od svého založení provozuje dobrovolnický program, který probíhá každoročně od dubna do října, minimálně týden. Udržují dvě krmeliště, pomáhají s nemocnými a zraněnými ptáky, obnovují suché kamenné zídky a pomáhají s obhospodařováním lesních stezek a ekostezek. Ostrov Krk a ostrov Cres v Kvarnerském zálivu jsou jedním z posledních evropských útočišť vzácného supa bělohlavého.
Pláž Lubenice
Na pláž se dostanete po cestě z obce Lubenice. Pokud se rozhodnete přijet pěšky, doporučuje se mít tenisky nebo trekové boty, protože cesta je poměrně strmá a hrbolatá. Samotná pláž je oblázková a je opravdu nádherná s křišťálově čistou a spíše studenou vodou. Sem určitě zajděte!
Navštivte útesy na ostrově Cres
Zdá se, že útesy na Cresu vyčnívají přímo z oceánu a sahají k obloze. Ať už doufáte, že uděláte pár zasněných fotek pro svůj Instagram, nebo jen hledáte nádhernou scenérii k obdivování, vydejte se na pobřeží Cresu a pokochejte se impozantními skalami.
Ochutnejte jehněčí z Cresu
Zdejší jehněčí je nejznámější jídlo na ostrově a lze jej podávat jedním ze dvou způsobů. Někteří dávají přednost přípravě „pod zvonem“, což je prastará technika vaření, při které se jehně doslova opéká pod železným zvonem na otevřeném ohni. Jiní se rozhodnou pro pečené jehněčí na rožni. V žádném případě s tímto jídlem nemůžete udělat chybu.
Prozkoumejte městečko Osor
Cres a Lošinj byly kdysi jedním ostrovem, ale byly odděleny úzkým vodním kanálem, který najdete v historickém městečku Osor. Tam zajeďte! Najdete tam také Archeologické muzeum, vzácnou sochu a již zmíněný otočný most spojující sousední ostrovy.