Než opustím Brazílii, přece jenom mi to nedá, abych se nezmínil o dvou výrazných osobnostech, bez nichž by dnešní Brazílie vypadal určitě úplně jinak. Pomineme-li fotbalisty, modelky a piloty formule 1, jsou to možná dva nejslavnější Brazilci vůbec. Jeden z nich byl politikem, druhý z nich je architektem. Obě jména pak spolu významně souvisí – oba pánové, Juscelino Kubitschek i Oscar Niemeyer, výrazně přispěli k vybudování nového brazilského hlavního města.
Juscelino Kubitschek (1902 – 1976)
Juscelino Kubitschek (celým jménem Juscelino Kubitschek de Oliveira) byl politik. Narodil se v brazilském státě Minas Gerais a zemřel ve státě Rio de Janeiro. Byl to tedy rodilý Brazilec, jeho příjmení však jasně ukazuje na jeho český původ. Jeho otec João César de Oliveira zemřel, když mu byly dva roky. Jeho matka byla učitelkou a jmenovala se Júlia Kubitschek.
Kubitschek vystudoval medicínu, vrhnul se však na politiku. První významné funkce dosáhnul v roce 1940, kdy byl zvolen starostou města Belo Horizonte, což je hlavní město státu Minas Gerais. V roce 1950 se pak stal guvernérem tohoto státu. V roce 1955 kandidoval v prezidentských volbách a uspěl. Prezidentem Brazílie byl pak Kubitschek v letech 1956-1961.
Kubitschek ve volbách zvítězil mimo jiné díky sloganu „Padesát let pokroku v pěti letech“. Jeho cílem bylo zmodernizovat brazilské hospodářství pomocí velkých investic. Jeho kroky byly ovšem z ekonomického hlediska velmi diskutabilní. Jedním z bodů jeho programu bylo i vybudování nového hlavního města. Mnoho jeho oponentů ho podezřívalo, že to je jen předvolební slib, který nebyl míněn vážně.
Kubitschek nebyl autorem této myšlenky, o výstavbě nového hlavního města ve vnitrozemí se v Brazílii diskutovalo už několik desetiletí, ale jen diskutovalo. Kubitschek však skutečně s výstavbou začal. V roce 1956 dostaly plány konkrétní obrysy a následujícího roku se s výstavbou začalo. A už v roce 1960, tedy ještě v době, kdy byl Kubitschek v úřadě, bylo dílo hotovo a Brasília se stala oficiálně hlavním městem. V době stavby byla Brasília největším staveništěm světa.
Kubitschek byl ve své době velice populární a pravděpodobně by zvítězil i v dalších volbách, dva prezidentské mandáty po sobě však tehdejší brazilská ústava neumožňovala. V roce 1964 převzala v Brazílii moc armáda a Kubitschek raději odešel do exilu, v roce 1967 se však do Brazílie vrátil. Zemřel v roce 1976 při automobilové nehodě na dálnici mezi Riem a São Paulem, okolo níž dodnes panují pochybnosti. Kubitschekova popularita totiž vládnoucím generálům ležela v žaludku a není vyloučeno, že byl exprezident byl zavražděn. Kubitschekův pohřeb se stal největším smutečním obřadem v dějinách Brazílie, účastnilo se ho 350,000 lidí!
A jak je to s českým původem brazilského prezidenta? Jeho pradědeček, Jan Nepomucký Kubíček, pocházel z obce Kolný u Třeboně. Do Brazílie se vydal v roce 1830. Se svou brazilskou manželkou měl tři syny a jeden z nich, Augusto Elias Kubitschek, byl prezidentovým dědem a otcem jeho matky, Júlie Kubitschek.
Juscelino Kubitschek je i dnes považován za jednoho z nejpopulárnějších prezidentů, jaké kdy Brazílie měla. Jeho jméno nesou ulice, náměstí po celé Brazílii i letiště v „jeho městě“, Brasílii. Stejně jako se u nás pro prezidenta Masaryka vžila zkratka TGM či pro amerického prezidenta Kennedyho zkratka JFK, tak v Brazílii každý ví, co znamená zkratka JK – Juscelino Kubitschek. JK je též v Brazílii znám jako Fundador – „Zakladatel“. Toto čestné přízvisko poukazuje na jeho rozhodující zásluhu při vybudování nového hlavního města.
Oscar Niemeyer (narozen 1907)
V článku o São Paulu jsem se dopustil politováníhodné chyby, když jsem omylem „pohřbil“ Oscara Niemeyera. Omyl! Pan Niemeyer stále ještě žije a dá-li Bůh, oslaví zhruba za měsíc 102. narozeniny! Oscar Niemeyer (celým jménem Oscar Ribeiro de Almeida de Niemeyer Soares) je jednoznačně nejznámější brazilský architekt a patří určitě k nejslavnějším moderním architektům i celosvětově.
Nejvíce ho proslavila výstavba nového hlavního města, Brasílie, kde pracoval jako hlavní architekt spolu s Luciem Costou. Lucio Costa je spíše tvůrcem celkové koncepce hlavního města, kdežto Niemeyer je především architektem jednotlivých budov. S prezidentem Kubitschkem, který o výstavbě Brasílie rozhodl, pojilo Niemeyera dlouholeté osobní přátelství.
Niemeyer se narodil v roce 1907 v Rio de Janeiru. Jeho postoje byly silně levicové a v roce 1945 vstoupil do Brazilské komunistické strany. Když se v Brazílii dostal k moci vojenský režim, odešel do exilu do Francie (rok 1966), odkud se vrátil zpět do Brazílie až v roce 1982.
Niemeyer jako architekt nemá rád ostré hrany a pravé úhly, hlavním prvkem jeho architektury je křivka. Celý svůj život byl nesmírně umělecky plodný. Osobně jsem shlédnul jeho stavby v São Paulu, z nichž nejvíce se mi líbil mrakodrap Copan ve tvaru vlnovky, jehož vzhled působí velmi moderním dojmem i dnes, přestože byl navržen již v 50. letech.
Mezi nejznámější Niemeyerovy stavby patří například budova Národního Kongresu (brazilského parlamentu), Brazilské národní muzeum či Katedrála v Brasílii, kostel svatého Františka z Assisi v Belo Horizonte, kasino ve Funchalu na portugalské Madeiře a spousty dalších staveb. I přes svůj neuvěřitelně vysoký věk neustále pracuje na nových projektech i dnes.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.