Znáte všechny české památky zapsané na seznam UNESCO? – 1. část

Od | 18 září, 2018

Kdo hledá ty nejzajímavější památky, může se držet jednoho doporučovaného klíče. A tím je seznam UNESCO, který garantuje určitou kvalitu. Znáte všechny památky, které najdete v ČR?

Český Krumlov – Historické centrum

Památka zapsaná na tento seznam v roce 1992. Lákadlem je především hradní a také zámecký komplex s divadlem, ale přírodní krásy spojené s meandry Vltavy. Hlavně v létě Český Krumlov doslova žije turismem.

Praha – Historické centrum

I hlavní město bylo na seznam UNESCO zapsáno v roce 1992. Mezi nejznámější lokality rozhodně patří Malá strana, Hradčany, stejně jako Nové i Staré město. Nutno však dodat, že v posledních týdnech dostala Praha výtku, že se o oblasti dokonale nestará.

Telč – Historické centrum

Pro mnohé méně známé město, které však umí nabídnout mnoho krás. Unikátem je také to, že po požáru ve 14. století bylo postaveno nové. A to po významném požáru, který město doslova celé zničil. Na seznamu je od roku 1992.

Žďár nad Sázavou – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Jasná dominanta tohoto města. Kostel byl postaven ve 20. letech 18. století. Na seznam byl uveden v roce 1994. Jeho lákadlem je celková originalita barokního stylu, ve kterém je postaven. Známý e hlavně pro jedinečné fotografie z ptačí perspektivy. V nich dokonale vynikne jejich krása.

Kutná Hora

Na seznam UNESCO bylo v roce 1995 zapsáno hned několik turistických lákadel. Kromě toho, že se zde nachází historické centrum, je to také Chrám sv. Barbory a dále Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Obojí jsou skutečné unikáty.

Lednicko-valtický areál

Jedno z velmi populárních tuzemských míst. Na seznam se areál zapsal v roce 1996. Láká nejenom velikost celého parku, ale i fakt, že se zde setkává krásná barokní a také novogotická architektura. Významná památka jak pro milovníky historie, tak samozřejmě i přírody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..