Státy s nejmenší hustotou zalidnění 2018

Od | 14 listopadu, 2018

Obsah

Podívejte se s námi na přehled států, kde je nejmenší hustota zalidnění na světě. Pro představu o jaké unikáty se jedná se podívejme na hustotu zalidnění Česka. Ta aktuálně činí 133 obyvatel na jeden kilometr čtverečných.

(Pozn. věnujte pozornost roku daného údaje. Statistika na wikipedii není aktualizována každý rok. Údaje jsou zaokrouhleny na celé jednotky obyvatel)

Pořadí Stát Obyvatel na Km2 Údaj z roku
1  Špicberky a Jan Mayen 3 2012
2  Grónsko 3 2013
3  Falklandy 3 2012
4  Pitcairnovy ostrovy 3 2008
5  Mongolsko 2 2009
6  Západní Sahara 2 2013
7  Francouzská Guyana 1 2010
8  Namibie 1 2011
9  Island 1 2013
10  Surinam 1 2012

Zdroj: Wikipedie

Špicberky a Jan Mayen

Dvojice ostrovních území, které se nachází v Severním ledovém oceánu a aktuálně patří Norsku. Zde skutečně musíme říci, že téměř nepotkáte ani živáčka. To proto, že hustota zalidnění je zde jenom 1 obyvatel na kilometr čtverečný.

Grónsko

Autonomní součást Dánského království, které vzhledem ke své poloze rozhodně nepatří mezi místa, které by měly vysokou hustotu zalidnění. Je stejná jako v předchozím případě. A to 1 člověk na kilometr čtverečný. Toto číslo zlepšují hlavně výzkumné týmy.

Falklandy

Někdy se ro ně používá také název Malvíny. Jde o zámořské území Velké Británie, které se nachází v Atlantském oceánu, zhruba 500 kilometrů od Argentiny. I tady je hustota zalidnění 1 člověk na čtvereční kilometr.

Pitcairnovy ostrovy

U zámořského území Velké Británie ještě zůstaneme. V tomto případě jde o čtveřici ostrovů v Tichém oceánu. Sice jsou trvale obydlené, ale i zde je hustota 1 obyvatel na kilometr.

Mongolsko

Pro mnohé velmi zajímavá a krásné země, která leží ve střední Asii. I když počet obyvatel není nijak malý, je třeba brát v potaz velkou rozlohu země. A právě kvůli ní je hustota obyvatelstva jen 2 lidé na jeden kilometr čtverečný.

Západní Sahara

Ano, mluvíme o státě, který leží na pobřeží Afriky a je uznávanou demokratickou zemi. Hlavními sousedy je Alžírsko, Mauritánie a Maroko. Hustota zalidnění je 2 osoby na čtvereční kilometr.

Francouzská Guyana

Francouzský zámořský departement, který patří mezi nejrozlehlejší, které patří tomuto evropskému stánu. Sousedí se státy, kterými je Surinam a Brazílie. Hustota obyvatel je velmi malá. Kolik? Jsou to pouze 3 lidé na čtverečný kilometr.

Namibie

Poměrně známý stát ležící na pobřeží jihozápadní Afriky, kde sousedí třeba s Angolou nebo Botswanou a Jihoafrickou republikou. Země je to celkem velká, což se podepisuje na faktu, že hustota zalidnění je zde jenom 3 osoby na čtverečný kilometr.

Island

Velmi lákavá země pro turisty z celého světa. Zaujme především svou přírodou, která tvoří největší krásy. Ta je zachována i díky tomu, že na Islandu není tolik obyvatel, jako v řadě jiných zemí. I přes jeho malou velikost je hustota zalidnění pouze 3 osoby na kilometr.

Surinam

O této zemi jsme se již zmínili, když jsme popisovali stát, kterým je Francouzská Guyana. S ním Surinam sousedí a ani ten nemá hustotu nijak velkou. Je shodná, a to 3 obyvatelé na kilometr.

Austrálie

Je známá, je celkem lákavá, je unikátní a také je velká. A právě to je hlavním důvodem, proč i ona musí patřit do našeho žebříčku. Když jde o celkový počet obyvatel na jeden čtverečný kilometr, tak to jsou jenom 3.

Mauritánie

Opět se přesuňme do Afriky, konkrétně na západní pobřeží. Zde se nachází tato islámská prezidentská republika s rozlohou přes milion kilometrů. A na každém jednom zde žijí v průměru jenom 3 obyvatelé.

Guyana

Pod tímto názvem zná tento stát většina světa. Oficiální označení je však jiné, a to konkrétně Kooperativní republika Guyana. Jedná se o stát na severu Jižní Ameriky, kde v přepočtu na čtverečném kilometru žijí jenom 4 obyvatelé.

Botswana

Stát ležící na jihu Afriky, konkrétně potom v jejím vnitrozemí. I když jde o jeden z hospodářsky nejvyspělejších států celého světadílu, tak hustota obyvatelstva je zde opravdu velmi malá. A to jenom 4 obyvatelé na čtvereční kilometr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.