Znáte největší ekonomiky světa v roce 2015?

Od | 14 listopadu, 2018

Obsah

HDP neboli Hrubý Domácí Produkt je jedním z celkem hojně používaných ukazatelů, který dokáže celkově popsat kvalitu hospodářství a také ekonomiky konkrétního státu. Každý rok vydává Světová banka, zprávu, kde je HDP konkrétního státu uvedeno. Pokud vás zajímá, jaké státy jsou největšími tahouny, zde je jejich přehled. Některé nepřekvapí, jiné ano.

Pořadí Stát Podíl na celosvětovém HDP (v %)
1 USA 24,3%
2 Čína 14,8%
3 Japonsko 5,9%
4 Německo 4,5%
5 Spojené království 3,9%
6 Francie 3,3%
7 Indie 2,8%
8 Itálie 2,4%

Zajímavosti:

  • Prvních 8 největších ekonomik světa má podíl na celosvětovém HDP přes 60 %!!
  • Ekonomika Spojených států se podílí na globálním HDP z 1/4
  • Dle odhadů se na 1. místo brzy dostane Čína

Spojené státy americké

Jedná se o jasného vítěze s celkem velkým náskokem. Je to dáno hlavně vyspělostí, ale i celkovou velikostí, která logicky nahrává USA do karet. Pokud se podíváme na konkrétní číslo HDP, tak činí 18 bilionů amerických dolarů. A jaký je to podíl na celkovém světovém HD? Téměř čtvrtinový, jelikož konkrétní hodnota je 24,3 procenta.

Čína

I druhé místo je celkem očekávané, a to podle dlouhodobých výsledků. Nachází se zde další světová velmoc, a to v podobě Číny. Ta za Spojenými státy přece jenom něco ztrácí. I když jde o zemi velkou, dost možná je s ní spojený hlavně problém tamního režimu, který přece jenom vývoj ekonomiky brzdí. Přesto je HDP celé země na hodnotě 11 bilionů amerických dolarů. A kolik toto číslo dělá v procentech v přepočtu na podíl celosvětový? Je to 14,8 procenta. Také celkem velká a zajímavá hodnota.

Japonsko

Třetí místo má Japonsko, které je známé hlavně jak technologický inovátor a země, která skutečně sází na nový přístup. A jak se ukazuje, zemi se to celkem vyplatí. Konkrétní aktuální hodnota HDP totiž činí 4,4 biliony dolarů. Vzhledem k celkové velikosti Japonska je to opravdu dobré číslo. Podíl na světovém trhu má hodnotu 5,9 procenta.

Německo

Nijak špatně na tom rozhodně nejsou ani země v Evropě. Tedy v té západní, kam musíme zařadit Německo. Našeho souseda, který je nám v mnohém velkou inspirací. A je také jasné, proč tomu tak je. Stačí se jenom podívat na hodnotu HDP, která činí 3,4 biliony amerických dolarů. Celkový podíl celosvětově má hodnotu 4,5 %. Vzhledem k lokalitě se není čemu divit, že právě do této země mnoho lidí  České republiky míří za prací i životem.

Velká Británie

V Evropě ještě zůstáváme. Tentokrát se vydáváme do velké Británie, se kterou je také spojena vysoká hodnota HDP, která činí 2,9 bilionu amerických dolarů. To jí staví celosvětově na podíl 3,9 procenta. Nutno říci, že mnozí mají velké obavy do budoucna. Jak se najednou ukazuje, takzvaný Brexit dělá velké vrásky jak politikům, tak pochopitelně mnoha firmám, které jsou spojeny s exportem a importem.

Francie

V šestce nejlepších jsou hned tři evropské země, což je určitě dobrá zpráva. Tou, která je nyní na řadě, je také jedna z vyspělých zemí západní Evropy, a to konkrétně Francie. Hodnota HPD je aktuálně 2,4 bilionů dolarů. Pokud jde o její podíl na světovém HDP, je to číslo 3,3 procenta. Stále dobrá hodnota.

Indie

Dlouhou dobu byla tato země brána jako celkem zaostalá lokalita, kterou trápí především chudoba a jiné komplikace související s životem místních obyvatel. Nyní se však jedná o zemi, která je na vzestupu, na což má vliv jak její velikost, tak i počet obyvatel, stejně jako její poloha a to, že výroba v dané lokalitě vychází cenově velmi dobře. A tak má Indie HDP na hodnotě 2,1 bilionů korun. To je na celkovém podílu 2,8 procent. Do budoucna se očekává, že obě čísla půjdou zcela určitě nahoru.

Itálie

Pro mnohé jenom země, kam lze zamířit na lední dovolenou. Z hlediska HDP ale země, která uzavírá naši nejlepší osmici. Potvrzuje to číslo, které je na hodnotě 1,8 bilionů korun a podíl této země v celosvětovém měřítku činí 2,4 procenta. Nutno říci také to, že téměř shodná čísla má také země na jihu Ameriky, a to konkrétně Brazílie. Tu lze v našem žebříčku s Itálií plně srovnávat.

Zdroj: World Economic Forum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.