Známé i neznámé čůrající trio v Bruselu

Od | 20 dubna, 2018

Poslední aktualizace:

Známé i neznámé čůrající trio v Bruselu

   Každý asi ví, že symbolem Bruselu je soška čůrajícího chlapečka. Zamíří k němu každý turista přijíždějící do Bruselu a je překvapen tím, jak je malý. V centru města lze však potkat i sošky čůrající holčičky a čůrajícího psa. Manneken-Pis, Jeanneke-Pis a Zinneke-Pis tvoří čůrající trio Bruselu.

   ÄŒÅ¯rající chlapeček v obležení turistůBronzová soška čůrajícího chlapečka – Manneken-Pis – byla vytvořena na objednávku magistrátu města v roce 1619 bruselským sochařem Hieronimusem Duquesnoyem. Soška je vysoká 61 cm a měla symbolizovat svobodomyslnost Bruselanů.

O důvodech vzniku sošky však koluje několik pověstí, kterak se bruselské matce či bohatému obchodníkovi při návštěvě Bruselu ve městě ztratil malý syn a po několika dnech usilovného hledání byl nalezen čůrající na rohu malé uličky. Nebo, kterak podle jiné pověsti, odvážný bruselský chlapec Julianske čůráním uhasil zápalnou šňůru od výbušniny položené k městským hradbám během obléhání Bruselu nepřátelskými vojsky.

 

 

Čůrající chlapeček

Soška byla během své historie několikrát unesena, například v roce 1745 jí unesli Angličané, v roce 1747 Francouzi a následně král Ludvík XV. daroval Bruselu jako omluvu obleček pro čůrajícího chlapečka ze zlatého brokátu. Tím byla založena tradice oblečků darovaných od oficiálních návštěv města a uniforem od různých spolků a organizací.

Dodnes se jich nastřádalo přes 900 a jejich střídavou expozici vždy po 100 kusech lze spatřit v Městském muzeu (Musée de la Ville de Bruxelles) na náměstí Grand-Place. Tam je také umístěn originál sošky z roku 1619, poničený v roce 1965 vandaly.

Na původním místě je tedy dnes umístěna kopie a čůrajícího chlapečka lze vidět na rohu ulic Rue de l´Etuve a Rue du Chêne, asi 250 m od centrálního bruselského náměstí Grand-Place. Budete-li mít štěstí, bude v některém ze svých oblečků.

 

 

 

 

 

  Holčička čůrá za mříží... Soška čůrající holčičky – Jeanneke-Pis – byla vytvořena v roce 1985 a umístěna v roce 1987 do slepé uličky Impasse de la Fidélité, vycházející z turistické restaurační ulice Rue des Bouchers, také asi 250 m od Grand-Place, jen opačným směrem, než je čůrající chlapeček.

Byla vytvořena k pobavení kolemjdoucích a jako sestra čůrajícího chlapečka v rámci genderové vyváženosti. Je asi 50 cm vysoká,  z modrošedého vápence a každého asi překvapí, v jak necudné poloze je ztvárněna. Kvůli vandalům je umístěna do zamřížovaného výklenku.

Čůrající pes – Zinneke-Pis – je z roku 1998 a lze ho spatřit na rohu ulic Rue du Vieux Marché aux Grains a Rue des Chartreux. Je to nedaleko náměstí Sainte-Catherine a asi 15 minut chůze z Grand-Place.

 

 

 

Čůrající holčička

 ÄŒÅ¯rající pes

 

 

One thought on “Známé i neznámé čůrající trio v Bruselu

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.