Zeměpisné rekordy Severní Ameriky III. – Stavby sídla a obyvatelstvo

Od | 13 května, 2018

Zeměpisné rekordy Severní Ameriky III. – Stavby, sídla, obyvatelstvo

5) Stavby a sídla v Severní Americe

Nejvyšší stavba

   Nejvyšší stavbou Severní Ameriky je kotvený stožár ve městě Blanchard ve státě Severní Dakota v USA. Byl postaven už v roce 1963 a je nejvyšším kotveným stožárem na světě. Měří přesně 628.8 metru. V USA je celá řada kotvených stožárů, které svou výškou přesahují výšku 600 metrů. Většinou jsou používány k přenosu rádiového a televizního signálu.

Nejvyšší ropná plošina

    V Severní Americe je v současnosti i nejvyšší ropná plošina na světě. Jmenuje se Petronius Platform, byla uvedena do provozu v roce 2000 a  nachází se v Mexickém zálivu, asi 210 kilometrů jihovýchodně od města New Orleans (Louisiana, USA). Její výška je neuvěřitelných 610 metrů.

Nejvyšší věž

   Nejvyšší věž v Severní Americe i na světě je slavná televizní věž CN Tower v kanadském Torontu (provincie Ontario). Tato věž měří 553 metrů. Byla postavena už v roce 1976 a až do roku 2008 byla nejvyšší volně stojící stavbou na světě (vysoké televizní a rádiové stožáry nejsou volně stojící, nýbrž kotvené, jinak by spadly). V současnosti ji už předstihla hrubá stavba mrakodrapu Burj Dubai v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Mrakodrap bude dokončen na podzim roku 2009 a bude mít 162 pater.

Nejvyšší budova

   Nejvyšší budovou Severní Ameriky je v současnosti podle všech kritérií mrakodrap Sears Tower v Chicagu (stát Illinois,, USA)Výška mrakodrapu po střechu je 442 metrů a mrakodrap má 108 pater (až do dokončení mrakodrapu Burj Dubai v SAE byl Sears Tower budovou s nejvíce patry na světě!). Byl dokončen v roce 1974, kdy svou výškou předstihl dvojčata WTC v New Yorku (budovy WTC byly dokončeny v roce 1973 a byly zničeny při teroristickém útoku 11. září 2001). Výška střechy se mě osobně zdá jako nejspravedlivější kritérium. Rozlišují se však ještě další dvě kategorie. Podle výšky budovy včetně nejvyššího architektonického detailu (což je obvykle nějaký výstupek, výčnělek apod.) je Sears Tower vysoký rovněž 442 metrů (na rozdíl třeba od mrakodrapu Taipei 101 na Taiwanu totiž žádný architektonický „detail“ na své střeše nemá). Podle třetího kritéria, výšky mrakodrapu včetně antény, je však Sears Tower vysoký dokonce 527 metrů! Díky své 85 metrů vysoké anténě tak převyšuje dokonce i mrakodrap Taipei 101 (který má „jen“ 509 metrů a „jen“ 101 pater).

Nejvyšší komín

   Nejvyšší komín Severní Ameriky (a druhý nejvyšší na světě) je komín Inco Superstackv hutním kombinátu ve městě Copper Cliff v Kanadě (provincie Ontario, nedaleko města Sudbury). Výška tohoto komínu je 380 metrů a byl dokončen v roce 1971.

Nejvyšší přehrada

   Nejvyšší severoamerickou přehradou je přehrada Manuel M.Torres (Chicoasén) na řece Grijalva ve státě Chiapas v Mexiku. Přehrada je 261 metrů vysoká a 485 metrů dlouhá.

Nejvyšší most (výška nad zemí nebo řekou)

   Nejvyšší most na světě je Royal Gorge Bridge. Tento visutý most ve státě Colorado v USA se klene nad řekou Arkansas ve výšce 321 metrů. Délka mostu je 384 metrů. Byl postaven už roku 1929 a vede po něm silnice. Světový rekord!

Nejdelší most

   Nejdelší most světa je Lake Pontchartrain Causeway v USA. Tento železobetonový most je dlouhý 38,422 metrůPontchartrain je jezero ve státě Louisiana. Most byl dokončen v roce 1969. Světový rekord!

Největší obloukový most (podle světlosti oblouku)

   Největší obloukový most je New River Gorge Bridge v Západní Virginii v USA. Rozpětí (světlost) jeho oblouku je 518 metrůSvětový rekord!

Největší město (počet obyvatel)

   Na titul největšího města Severní Ameriky aspirují dvě města – New York v USA a México (celým jménem Ciudad de México) v Mexiku. Obě města mají kolem 20 milionů obyvatel v aglomeraci a těžko rozhodnout, které z nich je větší – záleží na vymezení aglomerace, což je vždy sporné. Tak například vlastní město New York (New York City, Američané často používají zkratku N.Y.C.) sice leží ve státě New York, avšak jeho aglomerace zasahuje i do sousedních států New Jersey a Connecticut. Podle americké verze Wikipedie mělo v roce 2008 Ciudad de México 22.0 milionu obyvatel a New York City (rok 2007) 18.8 milionu obyvatel.

Nejsevernější hlavní město

   Nejsevernějším severoamerickým hlavním městem (z nezávislých států) je kanadská Ottawa. Leží na 45o25’N, tedy o dost jižněji než například Praha. Ze závislých území leží nejseverněji hlavní město Grónska Nuuk (též Godthåb). Nuuk leží na 64o11’N a je tak nejsevernějším hlavním městem světa (z nezávislých států světa leží nejseverněji hlavní město Islandu Reykjavík – na 64o09‘N).

Nejjižnější hlavní město

   Za nejjižnější hlavní město Severní Ameriky se dá nejspíše považovat hlavní město Panamy Panamá (Ciudad de Panamá), které leží na 8o58’N. Panama je ovšem země, ležící v Severní i Jižní Americe, a i když se většina jejího území nachází na západ od Panamské šíje, tedy v Severní Americe (a Panama jako celek se tudíž řadí do Severní Ameriky), hlavní město Panamá leží na východ od Panamského průplavu (Panamské šíje), a je tak vlastně v Jižní Americe! Proto se za nejjižnější hlavní město Severní Ameriky dá považovat i hlavní město Kostariky San José, které leží na 9o56‘N a na rozdíl od Ciudad de Panamá leží toto město skutečně v Severní Americe.

Nejzápadnější hlavní město

   Nejzápadnějším hlavním městem Severní Ameriky je mexické hlavní město México (Ciudad de México). Leží na 99o08’W.

Nejvýchodnější hlavní město

   Nejvýchodnější hlavní město nezávislého státu v Severní Americe je hlavní město Barbadosu Bridgetown, které leží na 59o37‘W. Pokud bychom počítali i závislá území, pak nevýchodnějším hlavním městem je hlavní město Grónska Nuuk (Godthåb), které leží na51o45‘W.

Nejvýše položené hlavní město

   Daleko nejvýše položenou metropolí Severní Ameriky je mexické hlavní město Ciudad de México, které leží v nadmořské výšce 2,240 m.n.m. (údaje v jiných pramenech se lehce liší). Město México leží v jižní části Mexické plošiny. Tato náhorní plošina je obklopena pohořími Sierra Madre Occidental a Sierra Madre Oriental. Nejvyšší hory nedaleko mexické metropole dosahují výšky přes 5,000 m.n.m. (nejznámější z nich je činná sopka Popocatépetl, která měří 5,452 m.n.m.).

Nejsevernější trvale obydlené místo

   Nejsevernější trvale obydlené místo je Alert v teritoriu Nunavut v Kanadě. Alert je vojenská základna (celý oficiální název je Canadian Forces Station Alert – CFS Alert), kde je důležitá rádiová stanice. Základna leží na Ellesmerově ostrově na březích Lincolnova moře. Má 5 stálých obyvatel, během roku se zde však vystřídá mnohem víc obyvatel nestálých. Alert leží na 82o28‘ severní šířkySvětový rekord!

Největší letiště

   Největší letiště Severní Ameriky je letiště Atlanta Hartsfield-Jackson ve státě Georgia v USA. V roce 2007 tu bylo odbaveno 89,4 milionu pasažérůNejvětší letiště na světě!

Největší přístav

   Největším přístavem Severní Ameriky je přístav South Louisiana ve státě Louisiana v USA. V roce 2006 zde bylo přepraveno 238 milionů metrických tun nákladu a South Louisiana byla sedmým největším světovým přístavem. Tento přístav se nachází nedaleko města New Orleans.

Nejvyšší železnice

   Nejvýše položená železnice Severní Ameriky je ozubnicová dráha Manitou and Pikes Peak Railway (rovněž známá pod názvem Pikes Peak Cog Railway), která vede na horu Pikes Peak ve státě Colorado v USA. Tato železnice funguje už od roku 1889. Je dlouhá 14.3 kilometru a má rozchod 1,067 mm. Končí prakticky na vrcholu hory Pikes Peak v nadmořské výšce 4,301 m.n.m. (nejvyšší bod hory je 4,302 m.n.m.). Hora Pikes Peak leží 16 kilometrů západně od města Colorado Springs.

Nejvyšší obelisk

   Obelisk Washington Monument ve Washingtonu D.C. v USA měří 169 metrůSvětový rekord!

Nejvyšší horská dráha

   Horská dráha Kingda Ka v Jacksonu ve státě New Jersey (USA) je vysoká 139 metrůSvětový rekord!

6) Obyvatelstvo Severní Ameriky

   Poznámky na úvod: Údaje o obyvatelstvu čerpám především ze dvou zdrojů – www.prb.org(oficiální údaje OSN) a https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook  (informační server americké zpravodajské služby CIA). Oba tyto zdroje jsou velice věrohodné, přesto se mezi nimi navzájem údaje o něco liší. Tak například počet obyvatel obě instituce udávají ke stejnému datu (červenec 2008) různě. Nejedná se s nejvyšší pravděpodobností o chyby, nýbrž o odlišnou metodiku měření.

Největší stát (rozloha)

   Největším státem severní Ameriky je Kanada. Zaujímá rozlohu 9,994,670 km2, což je téměř tolik, jako rozloha celé Evropy. Na území Kanady ovšem žije pouze 33 milionů obyvatel. Kanada je druhou největší zemí světa (po Rusku). O něco menší jsou USA, které jsou s rozlohou 9,522,057 kmčtvrtou největší zemí světa (třetí je Čína, pátá Brazílie). Údaje o rozloze jednotlivých zemí se ovšem v různých pramenech nepatrně liší.

Nejlidnatější stát

   Nejlidnatější zemí Severní Ameriky jsou USA. V červenci 2008 měly USA přibližně 304 milionů obyvatel a byly třetí nejlidnatější zemí světa po Číně a Indii (čtvrtá je pak Indonésie).

Nejmenší nezávislý stát (rozloha)

   Nejmenším státem Severní Ameriky je Svatý Kryštof a Nevis (anglicky Saint Kitts and Nevis), který má rozlohu asi 267 km2, tedy asi polovinu Prahy. Svatý Kryštof a Nevis je sedmým nejmenším státem světa a je nejmenším federativním státem světa, co se týče rozlohy.

Nejméně lidnatý nezávislý stát

   Svatý Kryštof a Nevis je i nejmenším severoamerickým státem, co se týče počtu obyvatel. V červenci 2008 zde žilo přesně 39,619 obyvatel.

Nejdelší mezistátní hranice

   Nejdelší hranice mezi dvěma nezávislými státy je hranice mezi Kanadou a USA, která je dlouhá 8,893 kilometrů. Světový rekord! Tato hranice je nesouvislá. Hranice mezi Aljaškou a Kanadou je dlouhá 2,477 kilometrů, zbytek připadá na hranici mezi Kanadou a „čtyřicetosmičkou“ států USA. Nejdelší souvislou hranicí na světě je ovšem hranice mezi Ruskem a Kazachstánem (6,846 km).

Státy ležící v Severní Americe a současně i v jiném světadíle

   Státy, které leží v Severní Americe a současně v jiném světadíle, jsou dva. Panama leží současně v Severní i v Jižní Americe. Fyzickogeografickou hranici mezi Amerikami tvoří Panamská šíje a Panamský průplav, který byl prokopán v jejím nejužším místě. Větší část Panamy leží západně od Panamské šíje, tedy v Severní Americe, a proto se Panama řadí do Severní Ameriky. Nicméně hlavní město Panamy, Panamá, leží východně od Průplavu a je tedy již v Jižní Americe. Druhou zemí na dvou světadílech jsou USA. Většina území Spojených států samozřejmě leží v Severní Americe. Přímou součástí USA a jedním ze států Unie jsou ovšem i Havajské ostrovy (Hawaii), které se již řadí do Oceánie. Vzhledem k poněkud zvláštnímu administrativnímu uspořádání Francie by někdo mohl do této kategorie zahrnout i Francii. Francie díky svým zámořským departementům leží na 4 světadílech (Evropa, Afrika, Severní Amerika, Jižní Amerikaú)! Podobně Grónsko je „autonomní oblastí Dánska“, takže by se do této kategorie dalo zařadit i Dánsko. Přesto bych se přiklonil k názoru, že země ležící na svou světadílech, z nichž jeden je Severní Amerika, jsou pouze dvě – Panama a USA.

Stát s nejvyšší hustotou obyvatelstva

   Nejvyšší hustotu obyvatelstva v Severní Americe má (z nezávislých států) Barbados. Barbados má rozlohu 431 km2 a  v červenci 2008 měl 281,968 obyvatel, takže hustota obyvatelstva na tomto karibském ostrůvku je přesně 654 obyvatel na kilometr čtvereční.

Stát s nejnižší hustotou obyvatelstva

   Nejnižší hustotu obyvatelstva v Severní Americe má dlouhodobě Kanada. Při rozloze necelých 10 milionů kilometrů čtverečních a počtu obyvatel 33.2 milionu (červenec 2008) vychází rozloha Kanady 3.3 obyvatele na kilometr čtvereční. I toto číslo je ovšem silně zkreslující. Ve skutečnosti totiž téměř všichni obyvatelé žijí na jihu Kanady poblíž hranice s USA, zatímco drtivá většina Kanady je díky svému drsnému klimatu prakticky neobydlená pustina. Ze závislých území má daleko nejnižší hustotu obyvatelstva na světě Grónsko. Grónsko má rozlohu 2,175,600 km2 (je tedy 50x větší než Dánsko, kterému patří) a v červenci 2008 mělo přesně 56,326 obyvatel. Hustota obyvatelstva je tedy přesně 0.02589 obyvatele na kilometr čtvereční. Vyjádřeno jinak – v Grónsku připadá na 1 obyvatele 38.6 km2 plochy území!

Nejvyšší očekávaná střední délka života při narození

   Nejvyšší naději na dožití měli v roce 2008 obyvatelé Kanady. Očekávaná střední délka života při narození byla 81.16 roku, čímž se Kanada zařadila na páté místo na světě (mezi nezávislými státy).

Nejnižší očekávaná střední délka života při narození

   Naopak nejmenší očekávanou střední délku života při narození měli v roce 2008 obyvatelé Haiti – 57.56 roku. Haiti je často považováno za nejchudší zemi západní polokoule a většinou demografických statistik připomíná spíše chudou africkou zemi než zemi v Severní Americe.

Nejvyšší porodnost

   Na Haiti je naopak nejvyšší porodnost (počet živě narozených na 1,000 obyvatel). V roce 2008 mělo Haiti porodnost 35.69‰.

Nejnižší porodnost

   Nejnižší porodnost v Severní Americe měla v roce 2008 Kanada – 10.29‰. To je ovšem pořád více, než je průměr Evropské unie (9.97‰). Obecně se dá říct, že v Severní Americe je vyšší porodnost než v Evropě, a to platí i pro bohaté země, jako jsou USA nebo Kanada.

Nejvyšší úmrtnost

   Nejvyšší úmrtnost (počet zemřelých na 1,000 obyvatel) mělo v roce 2008 Haiti – 10.15‰. Haiti má sice v rámci Severní Ameriky vysoký podíl obyvatelstva do 15 let (38%), takže díky věkové struktuře by mělo mít spíše nízkou úmrtnost. Obyvatelé na Haiti se však dožívají velmi nízkého věku. Kromě chudoby je hlavní příčinou vysoké úmrtnosti především epidemie AIDS – v roce 2007 zde bylo HIV pozitivní 2.2% populace ve věku 15-49 let.

Nejnižší úmrtnost

   Naopak nejnižší úmrtnost měla z nezávislých států v roce 2008 Kostarika – 4.31‰. Kostarika má příznivou věkovou struktura (velký podíl mladých lidí), je ekonomicky poměrně vyspělá a lidé se tu dožívají vysokého věku (77.4 roku v roce 2008, což je více než v České republice!). Ještě nižší úmrtnost než v Kostarice byla na ostrovech  Turks and Caicos, které patří Velké Británii – 4.16‰.

Nejvyšší plodnost (počet živě narozených dětí na 1 ženu)

   Nejvyšší plodnost v Severní Americe má Haiti. V roce 2008 připadalo na 1 ženu 4.79 dítěte.

Nejnižší plodnost (počet živě narozených dětí na 1 ženu)

   Nejnižší plodnost má v rámci Severní Ameriky Kanada – na jednu ženu připadlo v roce 2008 1.57 dítěte. To samozřejmě nestačí ani na prostou reprodukci obyvatelstva (na prostou reprodukci obyvatelstva musí být tento ukazatel alespoň 2.1), nicméně je to pořád více než je průměr Evropské unie (1.50), o České republice (1.23) ani nemluvě.

Nejvyšší přirozený přírůstek

   Nejvyšší přirozený přírůstek v Severní Americe měla v roce 2008 Guatemala: +2.8%. Hlavní příčinou je věková skladba obyvatelstva – Guatemala má ze všech severoamerických zemí daleko nejvyšší podíl obyvatelstva do 15 let věku (43%!), kdežto nad 65 let zde žije pouze 4% obyvatelstva.

Nejnižší přirozený přírůstek

   Nejnižší přirozený přírůstek v Severní Americe měly v roce 2008 Kanada a Kuba: + 0.3%. V žádné zemi Severní Ameriky tedy není přirozený přírůstek obyvatelstva v současnosti záporný. Kanada ovšem nízký přirozený přírůstek více než nahrazuje přistěhovalectvím. Ze všech severoamerických zemí měla Kanada v roce 2008 nejvyšší migrační saldo: +0.7%, takže celkově lidí v Kanadě nepatrně přibývá. Naopak na Kubě je přírůstek obyvatelstva prakticky nulový, protože vedle nízkého přirozeného přírůstku je migrační saldo na Kubě záporné (proč asi?): -0.3%.

Použité zdroje:

Kapesní atlas světa, Kartografie Praha, 2003

Školní atlas světa, Kartografie Praha, 2007

Velký atlas světa, Kartografie Praha, 1992

Geo 7/2007, Rekordní mosty světa

http://en.wikipedia.org

http://cs.wikipedia.org

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook

www.prb.org

http://www.aci.aero/

http://www.xist.org/charts/ec_seaport1.aspx

3 thoughts on “Zeměpisné rekordy Severní Ameriky III. – Stavby sídla a obyvatelstvo

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. blahout milan

    kolik je délka žel. spojení napříč USA od východu k západu . Děkuji

  3. sinkovsky

    nejjiznejsi mesto sveta je ushuaia v argentine jelikoz chilsky puerto wiliams le pouze vetsi vojenska garnizona a vsechen zivot na ohnove zemi se toci kolem ushuai vcetne zalezdu do antarktidy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.