Višegrád

  Višegrád (Visegrád) je nejmenším maďarským městem s 1700 obyvateli, leží na pravém břehu Dunaje 43 km severně od Budapešti, zhruba v polovině říční trasy Dunaje mezi slovensko-maďarskou hranicí Štúrovo-Ostřihom a Budapeští. Od roku 1991 je též synonymem spolupráce dnešního Polska, Maďarska, Česka a Slovenska, zeměmi nazývanými Višegrádská skupina, Višegrádská čtyřka neboli V4.

První latinsky psaná zmínka o Višegrádu je datována rokem 1009. V roce 1250 postavil uherský král Béla IV. ve Višegrádu pevnostní systém s citadelou, původně jako ochranu před mongolskými kmeny, ale její obranná funkce zdárně setrvala až do turecké invaze v 16. století. Pevností systém chránil údolí Dunaje a obchodní trasu mezi Budínem a Ostřihomí.

img acbcf

 

Višegrád – historie

V roce 1323 vystavěl ve Višegrádu král Karel Robert nový královský palác a přesunul sem z (dnešního rumunského) Temešváru uherský královský dvůr. Brzy na to, roku 1335, se v královském městě Višegrádu sešli tři středoevropští panovníci.

Český král Jan Lucemburský, uherský král Karel Robert a polský král Kazimír III. Tři králové jednali o věcech obchodních (otevření dvou nových obchodních tras, které se vyhnuly Vídni a přinesly prospěch např. Brnu), finančních (český král se po splacení dluhu polským králem vzdal nároku na polskou korunu) a řešili další vzájemné územně-dynastické neshody. Setkání, kterému byl přítomen i pozdější král český a císař římský Karel IV., ve výsledku zajistilo stabilitu tohoto středoevropského regionu na dlouhou dobu.

   Po 656 letech, v roce 1991, se představitelé tohoto středoevropského regionu sešli ve Višegrádu opět. Prezidenta České a Slovenské federativní republiky Václav Havel, prezident Polské republiky Lech Walęsa a předseda vlády Maďarské republiky József Antall podepsali dne 15. února 1991 deklaraci zemí o vzájemné spolupráci. Tento dokument se stal základem pro spolupráci tří a po rozpadu Československa čtyř středoevropských zemí s prvotním cílem vstupu zemí do NATO a EU.

Visegrádská spolupráce není institucionalizována, v politické rovině funguje na principu pravidelného setkávání jejích představitelů na různých úrovních (od prezidentů a předsedů vlád až po expertní týmy). Jednou ročně se koná oficiální summit premiérů, v období mezi těmito summity vykonává vždy jedna ze zemí V4 předsednickou funkci. České předsednictví Visegrádské skupiny probíhá nyní v období červen 2007 – červen 2008.

Jedinou pevnou organizační strukturou V4 je Mezinárodní visegrádský fond založený v roce 2000. Fond financuje stipendijní pobyty studentů a aktivity nevládních subjektů v oblasti kultury, vědy, výzkumu, školství a přeshraniční spolupráce čtyř zemí.

(zdroj: www.mzv.cz)

Višegrád
Libí se vám článek?

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner has 866 posts and counting. See all posts by Petr Daubner

  1 komentář: „Višegrád

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.