Tunisko – za největším koloseem světa i kultovní ságou Star Wars

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Jde o jednu z nejoblíbenějších destinací v blízkosti Evropy a není divu. Tunisko totiž nabízí spoustu zajímavých možností a zážitků. Dělí se hned do čtyř geografických celků a na turisty tu jsou opravdu skvěle připraveni.

Díky pestrému rozdělení celé země stačí popojet pár kilometrů autem (nebo třeba na velbloudovi) a s trochou štěstí se ocitnete ve zcela jiném světě. Můžete zamířit třeba na sever pokrytý horami, nechat se zlákat vnitrozemskou stepí, užít si lákadla pobřeží (Sahel) ležícího na východě nebo si užít rozlehlou poušť na jihu. Záleží jen na vás, v jaké podobě si Tunisko zamilujete.

Zastavení první: velkolepé historické rozvaliny

Když se řekne Tunisko, většině z nás se vybaví pravděpodobně Kartágo. Přesně tak – Hanibalovo město, které Římané v odvětě za prožité útrapy zcela zničili. Přesto se dnes můžeme obdivovat vysokým sloupořadím, Antoniovým lázním a dalším zajímavostem. Jak je to možné? Nedíváme se totiž na Kartágo z Hanibalovy doby, ale na mnohem pozdější římské stavby. I tak však stojí za návštěvu. Patří pod patronát UNESCO, které už v roce 1972 spustilo doslova lavinu záchranných prací. Mnohé stavby jsou dnes proto dovedně zrekonstruované a vypínají se do daleka.

A u římských památek se zastavíme ještě jednou. Tentokrát v El Jemu. Právě tady totiž stojí největší koloseum na světě, které by to slavné římské hravě strčilo do kapsy. Není divu, že amfiteátr v El Jemu patří mezi tři nejvýznamnější římské památky Afriky! Ale nejdete jen o mrtvý pozůstatek dob dávno minulých. I on byl částečně zrekonstruován a dnes se tu pořádá celá řada kulturních akcí, mezi ty nejvýznamnější patří například festival vážné hudby.

El Jem

Kde George Lucas točil svoje Hvězdné války

Takových lokalit najdete po světě celou řadu. Ovšem Tunisko v řadě ohledů jednoduše vyniká. Stačí zamířit k jeskynním obydlím troglodytů. Jde o světový unikát, který najdete pouze zde. Není divu, že režisérovi legendárních STAR WARS tak padl do oka. Vchodů vytesaných do skály tu najdete asi 700. Před návštěvou si však nechte poradit od někoho z místních – asi 200 vchodů je totiž dodnes obývaných. A pokud něco opravdu nechcete, pak právě vlézt někomu přímo do obýváku.

Tunisko

Oáza Tozeur pro milovníky přírody

Milujete hrozny sladkých datlí vyzrálých na středomořském sluníčku? Rádi byste se blíže seznámili s tradičním životem místních obyvatel? A co takhle známá pouštní architektura, láká vás? Splňte si všechny svoje sny v oáze Tozeur. Zamiřte na místní tržiště spolu s davem tradičně oblečených žen a začněte svůj smlouvací maraton. Zaplaťte si koráb pouště a vyrazte vstříc nocování na písku a neopakovatelnému východu slunce nad dunami. Pokud lze něco z Tuniska opravdu doporučit, pak rozhodně tohle.

Zaujal vás tento článek? Vydejte se rovnou na výlet do Tuniska!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.