Texas

Od | 17 května, 2022

Obsah

Texas byl až do roku 1959, kdy byly do Unie přijaty nové státy Aljaška a Havajské ostrovy, největším státem USA. Je větší než kterýkoli evropský stát kromě Ruska – jeho rozloha je přibližně 696,000 km2 (údaje se poněkud liší ve všech pramenech, na které jsem narazil!). V Texasu najdeme rozsáhlé pobřežní nížiny, prérijní oblasti i poměrně vysoké hory na západě státu. Nejvyšší horou Texasu je Guadalupe Peak (2,667 m.n.m.). Počtem obyvatel (29,2 milionů v roce 2021) je Texas ze států USA rovněž na druhém místě (lidnatější je pouze California). Ve Sněmovně reprezentantů zasedá 30 texaských zástupců. Texas sousedí na jihozápadě s Mexikem (celou dlouhou hranici mezi Texasem a Mexikem tvoří řeka Rio Grande) a se čtyřmi státy Unie – Novým Mexikem na západě, Oklahomou na severu a s Arkansasem a Louisianou na východě. Jihovýchod Texasu pak omývá Mexický záliv.

Vlajka Texasu

Aglomerace Texasu

Obyvatelstvo Texasu je velmi různorodé. Běloši tvoří přibližně 49 % populace. Asi 36% populace jsou Hispánci, 12% černoši (Afroameričané) a 3 % Asiaté (čísla z roku 2021). V poslední době zejména vzrůstá podíl hispánského obyvatelstva. Hlavním městem Texasu je Austin, který má asi 970 000 obyvatel. Texas je jediným státem USA, který má 3 města větší než 1 milion obyvatel – Houston, Dallas a San Antonio. Další velká města jsou Austin (hlavní město), El Paso a Fort Worth. Největším městem je Houston, který má 2,3 milionu obyvatel (v aglomeraci 6,6 milionu), Dallas má v úředních hranicích 1,3 milionu obyvatel (aglomerace Dalla-Fort Worth má však 6.4 milionu obyvatel, tedy víc než Houston), San Antonio 1,4 milionu (v aglomeraci 2,4 milionu) – čísla jsou z roku 2021.

Houston je známý především jako středisko kosmických letů – kdo by neznal věty typu: „Houstone, jak mě slyšíte?“ nebo „Houstone, máme tady problém!“? Houston je také druhým největším přístavem USA (první je přístav South Louisiana). Dallas – Fort Worth je zase čtvrtým největším letištěm USA (po Atlantě, Chicagu a Los Angeles).Obrazek

Texas byl v minulosti především dobytkářským státem. V roce 1901 však byla v Texasu objevena ropa a nastala obrovská hospodářská konjunktura. Začínala se rozvíjet petrochemie (mj. zde vznikly firmy Conoco-Phillips a Exxon-Mobil) a na ní navazující odvětví (výroba pneumatik a letadel – vyrábí se zde například stíhačky F-16). Později se začaly rozvíjet i moderní obory (špičkové technologie, počítače – například firmy Texas Instruments a Dell). Přesto je Texas dodnes v rámci USA první v chovu skotu a produkci bavlny. Texas patří mezi nejbohatší státy USA. Má vynikající podmínky pro podnikatele, mimo jiné například jedny z nejnižších daní v rámci Unie.

Historie Texasu

Texas má za sebou velice pohnutou historii. Původně byl Texas součástí španělského a později nezávislého Mexika, což je konec konců dodnes patrné z mnoha zeměpisných názvů. Mexiko vyhlásilo nezávislost v roce 1821, bylo však velmi nestabilním státem a samo zvalo na území Texasu americké osadníky. Ti ale mexické vládě brzy přerostli přes hlavu. V roce 1835 žilo v Texasu už 30,000 Američanů – desetkrát víc než Mexičanů! V roce 1836 pak vyhlásil Texas nezávislost na Mexiku. Mexiko poslalo proti vzbouřeneckému Texasu armádu. USA zatím nezasáhly, na straně Texasu však bojovalo mnoho amerických dobrovolníků. Zpočátku zaznamenali Mexičané vítězství – podařilo se jim dobýt pevnost Alamo (nedaleko San Antonia), kterou bránila 188 Texasanů a amerických dobrovolníků. Mexičané nakonec pevnost dobyli a pobili všechny její obránce (zahynul zde například Jim Bowie, vynálezce slavného Bowieho nože), sami však zaznamenali mnohem větší ztráty – padlo totiž 1544 Mexičanů.

V mnoha pozdějších válkách si Američané dodávali odvahy bojovým pokřikem „Vzpomeňte na Alamo!“. Poprvé byl tento pokřik použit hned v následující bitvě, kdy Američané rozprášili mexické jednotky a zajali dokonce mexického diktátora Santa Annu. Ten nakonec uznal nezávislost Texasu. Texaským prezidentem se stal vůdce Texasanů Sam Houston. Texas hned od počátku usiloval o vstup do Unie, USA ale zpočátku kupodivu otálely. Nakonec byl Texas přijat v roce 1845 a stal se 28. státem USA. Hned poté vypukla americko-mexická válka v letech 1846-1848. Vyprovokovali ji Američané a splnila svůj účel – USA zvítězily a Mexiko nakonec přišlo (včetně předtím ztraceného Texasu) o polovinu svého území.

Hranice Texasu v rámci Unie se definitivně ustálily až v roce 1850. Texas přišel o velkou část svého území ve prospěch pozdějších států New Mexico, Colorado, Kansas, Oklahoma a Wyoming, federální vláda pak za něj zaplatila jeho dluhy ve výši 10 milionů dolarů. Když v roce 1861 vypukla občanská válka v USA, Texas vystoupil spolu s dalšími 10 státy z Unie a stal se součástí Konfederace.

Obrazek

Moderní zajímavosti Texasu

Nejznámější událostí z dějin 20. století, která se udála v Texasu, je bezpochyby atentát na prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho. JFK byl zastřelen za dosud nevyjasněných okolností 22.11.1963 v texaském Dallasu. Za pachatele byl označen Lee Harvey Oswald, který však byl pouhé 2 dny po svém zatčení zastřelen „v přímém přenosu“ před zraky milionů televizních diváků během převozu do věznice.

Z Texasu pocházelo a pochází několik amerických prezidentů – George Bush starší i mladší a jejich předchůdci Dwight Eisenhower (všichni tři republikáni) a Lyndon Johnson (demokrat). Dalšími známými Texasany byli a jsou například cyklista Lance Armstrong (sedminásobný vítěz Tour de France), Stephin Austin („otec Texasu“ – pocházel z Missouri a byl prvním a nejslavnějším propagátorem osídlení Texasu), Michael Dell (zakladatel počítačové firmy Dell Computers),  boxer George Foreman, herci Woody Harrelson, Tommy Lee Jones, Patrick Swayze a Dennis Quaid, herec a zpěvák Kris Kristoferson, zpěvačka Tina Turner, herečky Eva Longoria a Renee Zellweger či velitel tichomořské flotily za druhé světové války admirál Chester Nimitz.

12 thoughts on “Texas

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. Ondra

  George Bush starší je ale z Massachusetts a George Bush mladší zase pochází z Connecticutu.

 3. Slender Founder

  Prý se v Texasu zjevuje Slenderman. Můj kamarád šel do místního lesíka poblíž Lareda, ale už se nikdy nevrátil. Policie po něm pátrá dodnes. Jestli to nafingoval a chtěl zmizet nevím ale Laredo má co se týče ztracených lidí celkem slušnej seznam.

 4. Pharma affiliate program

  Just want to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply nice and i
  can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with
  forthcoming post. Thanks a million and please keep up
  the enjoyable work.

 5. no problem

  Where to buy illegal diabetes medications online?
  Can I buy Metformin without prescription?
  Online drugstore for Glipizide without prescription Insulin without a
  prescription

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.