Tak kolik jich vlastně je?

Od | 17 dubna, 2018

Tak kolik jich vlastně je?

     Člověk by si málem myslel, že v jedenadvacátém století už díky moderním technologiím víme skoro všechno. Opak je pravdou! Vezměme si například takový banální údaj – počet obyvatel nějakého státu. Média nás občas krmí informacemi typu, že například toho a toho dne (přesné datum!) dosáhl počet obyvatelstva přesně (!) šest miliard. No dobře, řeknete si, všichni Indiáni, Pygmejové v Kongu nebo domorodci na Nové Guinei asi spočítáni nebudou, ale v „civilizovaných“ zemích to musí platit, ne? Že by někde najednou statisticky „zmizelo“ třeba sto tisíc obyvatel, se jeví celkem nepravděpodobné…

Obrazek

     V některých státech jsou ale statistiky – eufemisticky řečeno – mírně zavádějící. Tak například v Nigérii udělali v roce 1991 sčítání lidu a s hrůzou zjistili, že v zemi je o 20 milionů lidí méně než se očekávalo. A nesrovnalosti v údajích v řádech milionů pokračovaly i v dalších letech. A v Íránu se údaje rozcházejí až o 10 milionů lidí. A rozhodně v těchto státech nedošlo k nějakým obrovským katastrofám nebo spektakulárním vojenským konfliktům.

Obrazek

     Kam ale všichni ti lidé zmizeli? Nebo že by je pouze zašantročili úředníci při sčítání v rámci statistické chyby? Nevím, ale s každou statistikou je třeba pracovat opatrně. Neboť klasické úsloví praví, že statistika je relativně přesný soubor relativně nepřesných čísel. V souvislosti s výše uvedenými fakty si však o přesnosti statistiky jako vědy troufnu přece jenom pochybovat.

I přesto doporučuji podívat se na oficiální data OSN, která najdete pod kolonkou 2007 World Data Sheetna adrese prb.org v sloupečku vpravo. Najdete zde spousty zajímavých údajů. Ale jak říkám – se statistikou opatrně.

One thought on “Tak kolik jich vlastně je?

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.