Tak kolik jich vlastně je?

Tak kolik jich vlastně je?

     Člověk by si málem myslel, že v jedenadvacátém století už díky moderním technologiím víme skoro všechno. Opak je pravdou! Vezměme si například takový banální údaj – počet obyvatel nějakého státu. Média nás občas krmí informacemi typu, že například toho a toho dne (přesné datum!) dosáhl počet obyvatelstva přesně (!) šest miliard. No dobře, řeknete si, všichni Indiáni, Pygmejové v Kongu nebo domorodci na Nové Guinei asi spočítáni nebudou, ale v „civilizovaných“ zemích to musí platit, ne? Že by někde najednou statisticky „zmizelo“ třeba sto tisíc obyvatel, se jeví celkem nepravděpodobné…

Obrazek

     V některých státech jsou ale statistiky – eufemisticky řečeno – mírně zavádějící. Tak například v Nigérii udělali v roce 1991 sčítání lidu a s hrůzou zjistili, že v zemi je o 20 milionů lidí méně než se očekávalo. A nesrovnalosti v údajích v řádech milionů pokračovaly i v dalších letech. A v Íránu se údaje rozcházejí až o 10 milionů lidí. A rozhodně v těchto státech nedošlo k nějakým obrovským katastrofám nebo spektakulárním vojenským konfliktům.

Obrazek

     Kam ale všichni ti lidé zmizeli? Nebo že by je pouze zašantročili úředníci při sčítání v rámci statistické chyby? Nevím, ale s každou statistikou je třeba pracovat opatrně. Neboť klasické úsloví praví, že statistika je relativně přesný soubor relativně nepřesných čísel. V souvislosti s výše uvedenými fakty si však o přesnosti statistiky jako vědy troufnu přece jenom pochybovat.

I přesto doporučuji podívat se na oficiální data OSN, která najdete pod kolonkou 2007 World Data Sheetna adrese prb.org v sloupečku vpravo. Najdete zde spousty zajímavých údajů. Ale jak říkám – se statistikou opatrně.

Tak kolik jich vlastně je?
Libí se vám článek?

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner has 866 posts and counting. See all posts by Petr Daubner

  1 komentář: „Tak kolik jich vlastně je?

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.