Švýcarsko vlajka

Švýcarsko

Obsah

Obsah

Základní informace

Švýcarsko je středně velká země v Evropě, ležící mezi Německem, Francií, Itálií a Rakouskem. Má více než 8 milionů obyvatel a hlavním městem je Bern, dalšími významnými městy jsou Curych, Basilej či Ženeva. 

Země je známá pro svůj neutrální postoj, stabilní ekonomiku a velmi příjemné podnikatelské prostředí. Hlavními odvětvími jsou bankovnictví, farmacie, hodinářství a turismus. 

Švýcarsko je známé pro své horské scenérie horolezecké oblasti a ledovce. Země nabízí mnoho jezer, největším z nich je Ženevské jezero. Kromě krásné přírody je však Švýcarsko známé pro své produkty, nejznámější jsou potom hodinky, sýry či nože. 

Ve Švýcarsku se nejčastěji domluvíte německy. Nicméně v zemi se používají i další jazyky a to: francouzština, italština a rétorománština. 

Historie země

Historie současného Švýcarska se datuje do roku 1291, kdy tři kantony – Uri, Schwyz a Unterwalden uzavřely spojenectví, které se stalo základem budoucího švýcarského státu.

V průběhu staletí se švýcarskému státu podařilo zachovat si svou nezávislost a suverenitu, a to i přes nápor sousedních velmocí, jako byla Napoleonská Francie, Habsburské Rakousko, nebo Prusko. 

Během 18. a 19. století Švýcarsko začalo industrializovat a vyvážet své výrobky po celé Evropě, na druhé straně se rozvíjelo v témže období díky bankovnictví a turismu v zemi, který i dodnes patří mezi nejvýznamnější příjmy švýcarské ekonomiky. 

V 19. století se Švýcarsko stalo oficiálně neutrálním státem a centrem mezinárodních organizací. Ve Švýcarsku sídlí např. OSN, mezinárodní měnový fond, či fotbalová asociace FIFA. Dnes je Švýcarsko považováno za jednu z nejstabilnějších a nejbohatších zemí na světě.

Geografie a členění

Švýcarsko je stát ležící uprostřed Evropy. Má rozlohu 41 285 km² a v zemi žije přibližně 8,5 milionů obyvatel. Sousedí s Německem, Rakouskem, Itálií, Francií a Lichtenštejnskem

Švýcarsko je členěno do 26 kantonů, z nichž každý má svou vlastní vládu a ústavu. Tyto kantony jsou dále rozděleny do okresů a obcí. Hlavním městem Švýcarska je Bern, největším však Curych.

H2: Podnebí

Podnebí Švýcarska je charakterizováno mírnými teplotami a vysokou srážkovou úrovni. Nejchladnější měsíce jsou leden a únor s průměrnými teplotami okolo 0 stupňů Celsia. V horách se však mohou vyskytovat silné mrazy, často vedoucí k teplotám mínus 10 stupňů Celsia.

V létě se teploty pohybují kolem 20 stupňů, což vytváří ideální podmínku pro turistiku a outdoorové aktivity v zemi. 

Vzhledem k poloze je Švýcarsko vystaveno různým vlivům počasí a může se tak vyskytovat všechno od mírných teplot a jasného počasí až po bouřlivé počasí a nárazové fronty.

Časové pásmo

Švýcarsko leží v centrálním evropském časovém pásmu, stejně jako Česká republika. Při cestování do Švýcarska tedy můžete své hodinky nechat v naprostém klidu. 

Vstupní podmínky

Ke vstupu za turistickými účely do Švýcarska vám bude stačit platný občanský průkaz. 

Měna

Ve Švýcarsku se používá švýcarský frank (CHF) jako oficiální měna. Jeho cena se pohybuje kolem 1 CHF = 26,5 Kč. Švýcarský frank je silná a stabilní měna.

Ve Švýcarsku se používají bankovky o nominálních hodnotách 10, 20, 50, 100, 200 a 1 000 CHF a mince o nominálních hodnotách 5, 10, 20 a 50 centimů, 1, 2 a 5 CHF.

Švýcarský frank je silná a stabilní měna, která se považuje za jednu z nejlepších na světě. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *