Švédsko vlajka

Švédsko

Obsah

Obsah

Základní informace

Švédsko je stát severní Evropy, který leží na pobřeží Baltského moře. Hlavním městem je Stockholm. Švédsko je zemí s rozvinutou ekonomikou a vysokým standardem života. 

Působí zde mnoho mezinárodních společností a je známé svým pokročilým sociálním zabezpečením a ekologickou politikou. Švédská královna je Silvie Švédská. a premiérem je Stefan Löfven. Švédsko je součástí Evropské unie, nicméně nepatří do eurozóny. Oficiálním jazykem je švédština.

Historie země

Švédsko je země ležící v severní Evropě, která má bohatou historii a kulturu. Během své historie se Švédsko proměnilo z neolitického kmenového společenství na moderní, industrializovanou zemi s jedním z nejvyšších životních standardů na světě.

Ve 13. a 14. století se Švédsko rozrostlo a stalo se mocnou evropskou velmocí díky svým úspěšným válečným tažením a obchodu.

Během období 16. a 17. století se Švédsko zapojilo do třicetileté války a do války o švédské následnictví, které vedly k ústupu jeho moci. O století později se Švédsko začalo industrializovat a v 19. století se stalo jednou z nejvyspělejších zemí ve vzdělávání a technologii.

Ve 20. století se Švédsko stalo neutrálním státem a uniklo většině válečných konfliktů, což pomohlo udržet jeho hospodářský a sociální rozvoj. Dnes je Švédsko známé jako jedna z nejprogresivnějších a nejdůvěryhodnějších zemí na světě.

Geografie a členění

Švédsko je stát ležící ve Skandinávii v severní Evropě. Hraničí s Norskem na severu a Finskem na východě. Na jihu a západě je obklopeno Baltským mořem.

Je známé svou rozmanitou přírodou, která zahrnuje pobřežní pláně, hory, lesy a jezera. Nejvyšší horou je Kebnekaise s výškou 2.111 metrů nad mořem. Švédsko také leží na severním polárním kruhu, což znamená, že má dlouhé zimy a krátké léto.

Země je rozdělena do 21 provincií, které se nazývají län. Tyto provincie jsou dále rozděleny do krajů, obcí a měst. Hlavním městem Švédska je Stockholm, který je také největším městem země. Švédsko je také domovem pro více než 10 milionů obyvatel.

Podnebí

Podnebí Švédska je převážně kontinentální a charakterizují ho velké teplotní rozdíly mezi dny a noci, a také mezi jarními a zimními obdobími. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 5 stupňů Celsia.

Léto v Švédsku je krátké a mírné, s teplotami kolem 20 stupňů Celsia. Zimy jsou naopak velmi chladné a mrazivé, teploty klesají i pod -30 stupňů Celsia. V této době je zde také většina srážek, které přicházejí ve formě sněhu.

V Švédsku také panují velké rozdíly v srážkách v závislosti na poloze v zemi. Na jihu a východě země jsou srážky vyšší a častější, zatímco na severním a západním pobřeží jsou srážky nižší a vzácnější.

Švédsko je také známé pro své polární záře, která se objevuje v období od listopadu do února a vytváří krásné barevné efekty v obloze.

Časové pásmo

Švédsko se nachází v severní Evropě a patří do časového pásma GMT+1. 

Ve Švédsku se také používá letní čas, který začíná v noci během posledního nedělního března a končí v noci posledního nedělního října. Během tohoto období se hodiny posouvají o hodinu dopředu.

Časové pásmo Švédska se může lišit v závislosti na tom, v jaké části země se nacházíte. Například na ostrově Gotland se používá časové pásmo GMT+2.

Vstupní podmínky

Ke vstupu za turistickými účely do Švédska vám bude stačit platný občanský průkaz. 

Měna

Švédsko je jednou z evropských zemí, která je součástí měnového systému Evropské unie, ale nepřijala euro jako svou oficiální měnu. Měnou Švédska je švédská koruna (SEK), která je rozdělena na 100 öre.

Kurz švédské koruny se mění podle tržních podmínek a je ovlivňován mnoha faktory, jako je ekonomická situace v zemi, inflace a měnová politika centrální banky. V současné době se kurz švédské koruny pohybuje kolem 1 SEK za 2,23 CZK.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *