Svatý Tomáš a Princův ostrov

Od | 6 dubna, 2023

Stát Svatý Tomáš a Princův ostrov (portugalsky São Tomé e Principe) se skládá ze dvou větších a několika malých ostrovů v Guinejském zálivu, které leží asi 250 kilometrů západně od pobřeží Gabonu. Oba hlavní ostrovy jsou sopečného původu.

Nejvyšší hora státu se jmenuje Pico de São Tome (2,024 m.n.m.) a leží samozřejmě na ostrově Svatý Tomáš. Ten má rozlohu 836 km2, zatímco Princův ostrov (Principe) má rozlohu 128 km2 a nejvyšší bod ostrova měří pouze 948 m.n.m. Celé souostroví doplňuje několik malinkých ostrůvků, z nichž Ilha das Rôlas má velice zajímavou polohu – leží úplně přesně na rovníku! Všechny ostatní ostrovy pak leží mírně na sever od rovníku. Ostrovy pokrývají deštné pralesy, na pobřeží rostou mangrovové porosty. Průměrná roční teplota v hlavním městě São Tomé je 25oC a spadne zde kolem 1,100 mm srážek ročně. Období dešťů trvá přibližně od října do května.

Obrazek

Historie ostrovů státu Tomáš a Princův ostrov

Ostrovy objevili a pojmenovali v 15. století Portugalci. Roku 1470 spatřili jako první tehdy neobydlený ostrov mořeplavci Pero d’Escobar a João de Santarem, a protože byl v kalendáři zrovna den svatého Tomáše, pojmenovali tento ostrov po něm. První osadu, São Tomé, zde Portugalci založili v roce 1493, kdy sem přivezli mnoho odsouzenců a mladých Židů, aby zde s pomocí otroků založili plantáže cukrové třtiny. Ostrov se zároveň stal důležitým překladištěm otroků, které chytali  černí a arabští lovci otroků na tzv. Pobřeží otroků (dnešní státy Togo, Benin a Nigérie) a pak je prodávali Portugalcům. Zdejší plantáže prosperovaly až do 1876, kdy bylo otroctví zakázáno a nastal ekonomický úpadek. Ostrovy patřily Portugalcům až do roku 1975, kdy získaly nezávislost. Krátce na to je opustili téměř všichni Portugalci, kteří byli částečně nahrazeni uprchlíky z Angoly. Svatý Tomáš a Princův ostrov vedl teritoriální spory s Gabonem a Nigérií o mořských hranicích, které se však v roce 2001 podařilo urovnat. Jednalo se o sporný region v Guinejském zálivu, kde se předpokládaly naleziště ropy.

Obrazek

Většina obyvatelstva jsou mulati, menší část jsou černoši a pouze asi 1% tvoří zbytek bělošského osídlení. Nejrozšířenější náboženství je římskokatolické. Úřední řečí je portugalština. Svatý Tomáš a Princův ostrov je poměrně chudá země. Hlavním ekonomickým odvětvím je pěstování kakaa, které donedávna tvořilo až 90% hodnoty exportu této země, nicméně v poslední době jeho význam značně upadá. Dále se pěstuje káva, banány a vanilka, důležitý pro obživu obyvatelstva je rybolov. Přesto je ostrov závislý na dovozu potravin. V okolí ostrovů byla objevena ložiska ropy a zemního plynu. Obě tyto suroviny se začaly těžit v roce 2004 a budoucnost země vypadá díky tomu celkem nadějně.

Obrazek

 Území státu Svatý Tomáš a Princův ostrov protíná rovník – viz obrázek

2 thoughts on “Svatý Tomáš a Princův ostrov

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.