Střípky z Ekvádoru

Od | 1 března, 2022

Obsah

Cuenca

Cuenca je třetí největší město Ekvádoru a má asi 300 000 obyvatel. Dorazili jsme sem po téměř osmihodinové cestě autobusem z Baños. Cesta vedla téměř po celou dobu po hlavní ekvádorské silnici, Panamericaně. Řidiči dálkových autobusů jsou buď úplně necitelní, nebo mají Ekvádorci jinou stavbu močového měchýře, ale když už jsme jeli asi čtyři hodiny bez jakékoliv přestávky, museli jsme poprosit řidič, aby nám laskavě zastavil na malou.

Obrazek

Poučeni touto skutečností, jsme pak už v Ekvádoru během cesty a před ní vůbec nepili, žízeň nežízeň. V okolí velkých měst je Panamericana opravdu rušná silnice, ale v odlehlejších místech jsme také jeli po úseku bez asfaltu.

Cuenca leží na jihu Ekvádoru a klima je tu trochu sušší než třeba v Quitu, což je vidět i na okolní krajině. Stejně jako Quito leží na náhorní plošině, obklopena horami. Do Cuency jsme přijeli v neděli a bylo tu jako po vymření – Ekvádorci jsou dost pobožní a tak všichni světili den volna a téměř všechny krámky a hospůdky byly zavřeny – byli jsme rádi, že jsme sehnali ubytování. Město je pěkné, je tu pár zajímavých koloniálních kostelů a velká katedrála v pseudobarokním slohu z 19. století. Zato večer město ožilo a my jsme shlédli místní náboženskou slavnost, spojenou hlavně s vypouštěním asi metrových papírových horkovzdušných balónů – pěkná podívaná, zvlášť když se jeden z balónů zachytil na špici zdejšího kostela a efektně shořel (uvnitř balonu byla totiž velká svíce, jakýsi provizorní „hořák“).

Vilcabamba

Obrazek

Dalších 250 kilometrů na jih od Cuency leží městečko Vilcabamba. Dojeli jsme sem po šesti hodinách cesty. Z Vilcabamby je to do sousedního Peru už opravdu co by kamenem dohodil. Krajina je ještě sušší, obzvláště horské hřbety jsou téměř holé a jen v údolích, kde se drží voda, je bujnější vegetace. Na úbočích lze spatřit i tu a tam kaktusy.

Okolí Vilcabamby se také říká „Údolí stoletých“, protože se tu abnormálně hodně lidí údajně dožívá sto a více let. Čím to je, těžko říct, ale je fakt, že tu žijí na zdravém vzduchu a v klidném prostředí a nějaký stres je evidentně netrápí.

Ve Vilcabambě jsme strávili celkem tři dny. Podnikli jsme dvě túry k místním dvěma vodopádům a nakonec jsme vystoupili na téměř kolmou horu Mandango, která v sobě podle legendy skrývá poklad Inků. Ten jsme bohužel nenašli… 🙂

Otavalo

Otavalo je městečko, které leží asi 110 kilometrůna sever od Quita, tedy už na severní polokouli (na severní polokouli jsme celkově moc času nestrávili, přece jenom většina Ekvádoru je na jižní). Přijeli jsme sem v pátek pozdě večer, abychom stihli slavné sobotní trhy.

Po pravdě řečeno není v Otavalu kromě trhů samotných nic moc k vidění. Trhy samotné jsou hlavně turistická záležitost, na hlavním náměstí a v okolí se prodává spoustu textilu, pokrývek z lamy a jiných suvenýrů. Nic moc zajímavého, i když jsem si tu nakonec triko koupil (ale sehnat moji velikost – XXL, je v celém Ekvádoru oříšek, Ekvádorci jsou většinou menších postav).

Zajímavější je zvířecí trh, kde už tolik turistů nepotkáte. Dají se tu koupit  ovce, krávy, prasata, koně, kozy… Místní si zakoupené ovečky a prasata odvádějí rovnou s sebou domů na provázku…

Ibarra

Dalších 35 kilometrů na sever od Otavala leží Ibarra, jednoznačně nejhezčí město Ekvádoru, které jsme navštívili. Není nijak veliké. Ulice a domy jsou bílé, v koloniálním stylu. Ovšem že by tu jezdily běžně koňské povozy, jak se nám snažil namluvit Lonely Planet, tak to ani náhodou. Nad Ibarrou se tyčí sopka Imbaburra (4600 m.n.m., prý v současnosti klidná, ale kdo ví?). Na druhou stranu od města leží také menší kráterové jezero s velkou příšernou kýčovitou sochou nějakého svatého. Pokud byste si chtěli vybavit byt ekvádorským nábytkem, můžete navštívit městečko San Antonio asi 6 kilometrů od Ibarry, kde prodávají spousty výrobků ze dřeva.

Obrazek

Praktické informace (ceny z roku 2005)

Autobusy

  • Riobamba – Cuenca   –   6 hodin jízdy – 6,10 USD
  •  Cuenca – Loja   –   200 kilometrů   –   5 hodin jízdy   –   7,50 USD
  •  Loja – Vilcabamba  –  48 kilometrů  –  1 hodina 15 minut – 1,15 USD   (mikrobus)
  •  Quito – Otavalo   –   110 kilometrů   –   2,5 hodiny   –   2,50 USD
  •  Otavalo – Ibarra   –   35 kilometrů   –   45 minut jízdy   –   0,45 USD (!)

Ubytování

  • Cuenca  – hostel (název si nepamatuju) – 4,50 USD
  • Vilcabamba – hotel „Mandango“ – 3 USD (nic moc, ale klidné místo)
  • hotel „Las Ruinas de Quinara“ – 6,72 USD (na naše poměry drahý hogo fogo hotel, je tu i bazén, pimpong, kulečník apod., doporučuje ho Lonely Planet. Jeden den se nám tam líbilo, ale pak jsme se radši přesunuli zpět do Mandanga – je tam klidněji. V hotelu Mandango jsme potkali i 2 Čechy, co na své půlroční cestě po Jižní Americe pokračovali stopem do Peru).
  • Otavalo – hotel (jméno si nepamatuju) – 5 USD (najít v Otavalu hotel nám dalo velkou práci, téměř všechny byly z pátku na sobotu obsazeny, protože spousta turistů přijíždí stejně jako my na sobotní trhy už v pátek večer).
  • Ibarra – hotel „Residencial Colón“ – 3,50 USD

Uvedené ceny jsou vždy za 1 osobu ve dvoulůžkovém pokoji – vždy jsme byli dva. Brali jsme jen nejlevnější ubytování, nejsme moc nároční. samozřejmě je dostatek hotelů i ve vyšších cenových kategoriích. Vždy smlouvejte, zvláště když chcete být v hotelu víc než jeden den!

Jiné výdaje

  • Vilcabamba – internet – 1 USD/hodina (což je v Ekvádoru běžná cena, spíš nás překvapilo, že i v takové díře byl internet…)
  • Otavalo – tričko – 4 USD za jedno (kupoval jsem dvě a smlouval jsem, ale sehnat triko velikosti XXL a v konkrétní barvě v podstatě nejde).

A na závěr – nejkrásnější místa Ekvádoru

     Zde se pokusím seřadit jednotlivá místa v Ekvádoru, která mě zaujala nejvíce (samozřejmě spoustu dalších míst jsme ani nenavštívili, za 5 týdnů prostě nemůžete vidět všechno).

  1. Puerto Lopez – fantastické velryby, krásný ostrov Isla de la Plata s tereji, albatrosy a tuleněm, nádherné pláže Los Frailes a spol., super rybí kuchyně. Jeden z mých nejsilnějších cestovatelských zážitků vůbec.
  2. Kajmani v Limoncoche – samotná vesnice nudná, ale výlet na loďce za kajmany pod fantasticky jasnou jižní oblohou, to je prostě nádhera.
  3. Baños a okolí – cyklotúra k bráně Amazonie, pěší výlety v okolí Baños, termální lázně – moc příjemné místo.
  4. Vilcabamba a okolí (aktuální článek) – klidné místo, pěkné výlety na Mandango Peak a k vodopádům.
  5. NP Cotopaxi – nádherné výhledy na Cotopaxi a Ilinizy, bohužel výstup se nám moc nepovedl.
  6. Quito a okolí– několik kostelů, park Carolina, zajímavé barevné paneláky v novém městě, krásné výhledy na Cotopaxi, výlet na rovník (Mitad del Mundo) a lanovka nad Quito – je tu co k vidění.
  7. Ibarra  (aktuální článek) – nejkrásnější město Ekvádoru (Quito má ale hezčí okolí a víc možností, Ibarra je přece jenom trochu ospalé maloměsto).

Fotogalerie – Střípky z Ekvádoru

Domů » Střípky z Ekvádoru » Amerika » Střípky z Ekvádoru (Petr Daubner) » Střípky z Ekvádoru (Petr Daubner)
   
Průměrné hodnocení  1 2 3 4 5fPro hodnocení se musíte přihlásit.
SE3.jpg
SE4.jpg
SE5.jpg
SE6.jpg
SE7.jpg
SE8.jpg
SE1.jpg
SE2.jpg
SE3.jpg
SE4.jpg
SE5.jpg
SE6.jpg
SE7.jpg
SE8.jpg
SE1.jpg
SE2.jpg
SE3.jpg
SE4.jpg
SE5.jpg
SE6.jpg

One thought on “Střípky z Ekvádoru

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.