Tag Archives: Istanbul

Istanbulská NEJ – co vidět a kde ušetřit?

Od | 6 dubna, 2023

Počítá váš cestovatelský itinerář s návštěvou turecké metropole Istanbul? Kdybyste si ho chtěli prohlédnout pěkně celý a se vším všudy, nestačil by vám to ani týden. Ale co když máte na tohle úžasné spojení kontinentů jen jeden nebo dva dny? Ani tak nezoufejte. I legendární Topkapi se dá při špetce dobrého plánování stihnout za pár… Přečíst »

Tajemné Topkapi – proč má fontány ukryté ve stěnách?

Od | 17 května, 2022

Asi není nikdo, kdo by tento symbol Osmanské říše neznal. Vždyť do Istanbulu (nebo chcete-li Cařihradu či Konstantinopole) se jezdí právě kvůli Topkapi, případně do chrámu Hagia Sophia. Mnohé zajímavosti se ovšem přímo na místě nedozvíte, nebo jednoduše zaniknou v přívalu informací. Tak proč se jednoduše trošku nepřipravit předem?

Největší letiště světa v roce 2017

Od | 10 listopadu, 2019

Největší letiště světa v roce 2017 – Největším letištěm pro rok 2017 na světě se stává znovu Hartsfield-Jackson v Atlantě (USA). Na druhém místě je letiště v Pekingu, na třetím Dubai. Největší Evropské letiště Heathrow je až na 7. místě. Poslední statistiku největších letišť světa jsme zde na Kompase zveřejnili pro rok 2012 (odkaz zde) a… Přečíst »

Istanbul – Město mešit a historických památek

Od | 15 ledna, 2019

Nacházíte se v kategorii Cestování, ve které naleznete deníky z cest a cestopisy. Největší porce zápisků je z velké Cesty kolem světa Petra Daubnera – Kompletní seznam všech seřazených zápisků z této cesty naleznete na stránce – Cesta kolem světa 2009 – 2011 – mapa článků.  Když jsem v roce 1993 poprvé navštívil Istanbul, hned jsem… Přečíst »