Stavby na okraji propasti. Které musíte navštívit i vy?

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Za zajímavými místy se můžete vydat i tam, kde zažijete trochu strachu. Strachu především z pádu. Když se s námi podíváte na výčet jedinečných architektonických skvostů, tak zjistíte, že mají jedno společné. A o co se jedná? Stojí doslova na kraji propasti.

Korsika

Láká vás toto zajímavé místo? Pokud ano, rozhodně si do svého itineráře zapište i název Bonifacio. Jedná se o malé městečko, které na první pohled nemusí být ničím výjimečné, ani nápadné. Tedy do chvíle, když se vydáte až na jeho okraj. Tedy na ten správný. Některé domy jsou totiž postaveny na samotném kraji útesu. Kromě této zajímavosti zaujme i historie, jelikož město bylo založeno už v roce 828.

Španělsko

I tato pro nás poměrně jednoduše dostupná země dokáže zaujmout jedním významným místem, které leží v atraktivní lokalitě. Jedná se o klášter s názvem Montserrat. Ten najdete jednoduše, jelikož se nachází ve stejnojmenném pohoří., a kolem samotného kláštera je vybudováno i městečko. A právě umístění kláštera, přímo v horách mezi skalami, nechává danou stavbu dokonale vyniknout.

Francie

I když vám náboženství nic neříká, rozhodně to neznamená, že byste nemohli navštívit památky tohoto rázu. Když se rozhodnete zamířit na západ, a to do Francie, nenechte si ujít kapli s názvem Saint-Michel d’Aiguilhe. Najdete ji nedaleko Le Puy-en-Velay a v českých mapách může být označena jako kaple sv. Michaela. Přímo do ní se dostanete po 268 schodech. Odtud vás čeká krásný výhled, jelikož je postavena na vysokém skalním masivu, který do okolí doslova vyčnívá.

Řecko

Ve výčtu poměrně blízkých zemí ještě zůstáváme. Tentokrát to bude Řecko, kde si představíme mnohým v podstatě notoricky známé místo. Jsou to vyhlášené kláštery Meteora, které mají ve výčtu zájezdů snad všechny cestovní kanceláře. Jedné se o budovy, které vznikaly již ve čtrnáctém století. Mniši však v této lokalitě žili již o stovky let dříve. Unikátem těchto klášterů se samozřejmě jejich poloha na samotném vrcholu skal. Krásné jsou při ohledu zdola, ale i v souvislosti s výhledem do okolí.

Gruzie

Jedno z nejvyhlášenějších míst celé země. Doposud jsme mluvili hlavně o stavbách na velkých pohořích, nebo větších útesech. To, co nabídne Gruzie, je však mnohem unikátnější. Jedná se o stavbu nesoucí název Katskhi Pillar, kterou najdete u stejnojmenné obce – tedy Katskhi. Když se podíváte po okolí, uvidíte hornatou oblast, ze které jasně vyčnívá jedna skála. A na jejím samotném vrcholu se nachází klášter, který vznikl již v devátém století.

Čína

Podívat se můžeme i na vzdálenější místa. Tentokrát bude cílem naší cesty Čína. Zde se nachází Visící chrám, který je svým originálním názvem označován jako chrám Süan-kchung. V čem je jeho unikát? Na rozdíl od řady již zmíněných staven není tento umístěn na samotném vrcholu. Nachází se totiž doslova nalepený na samotnou stěnu skalního masivu, a to pod výrazným převisem. Jakmile se pokocháte unikátností stavby, ohromí vás také její historie, která sahá k roku 1 500 před naším letopočtem.

Myanmar

V Asii můžeme ještě zůstat. Tentokrát nás bude zajímat Barba, konkrétně potom stát nesoucí název Myanmar. V této lokalitě se nachází klášter, který nese název Popa Taungkalat. I ten zaujme svou polohou, pro kterou byla vybrána místní stolová hora. Pokud jste v roli turistů a budete chtít místo navštívit osobně, je třeba se připravit na to, že vás bude čekat celkem velký výšlap. A to z důvodu, že k místu vede celkem 777 schodů. Zážitek ale stojí za to. Nejenom z důvodu, že uchvátí krásná architektura stavby, ale i z důvodu, že rozhodně zaujme také nádherný výhled do okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.