Státy USA – Idaho

Od | 4 dubna, 2018

Rozlohou  214 000 km2 má Idaho podobnou jako třeba Bělorusko, počet obyvatel Idaha je však pouze 1,4 milionu, čemuž odpovídají 2 reprezentanti v Kongresu USA. Hlavním a největším městem Idaha je Boise (190 000 obyvatel). Nejužívanější přezdívkou je „The Gem State“ – stát drahokamů.

Obrazek

     Území Idaha bylo původně osídleno několika indiánskými kmeny z nichž asi nejznámější jsou Šošoni. Idaho bylo původně součástí území Oregon, které USA získaly Oregonskou smlouvou s Velkou Británií v roce 1846. Na základě této smlouvy bylo sporné území „Oregon“ rozděleno mezi USA a Kanadu, přičemž hranicí se stala 49. rovnoběžka. Prvními bílými osadníky byli hlavně hledači zlata, uprchlíci z Konfederace, kteří zde hledali útočiště během občanské války v USA, a mormoni, kteří byli na východě USA pronásledováni a usadili se především v Utahu a rovněž v Idahu. Idaho se stalo 43. státem Unie v roce 1890. Ekonomicky Idaho vyniká v těžbě barevných kovů. Těží se například stříbro, antimon, olovo, kobalt. I přes drsné přírodní podmínky vyniká Idaho zemědělskou produkcí. Pěstují se hlavně brambory, pšenice, ovoce, těží se dřevo.

   Obrazek

Idaho oplývá krásnou přírodou s několika národními parky. Zasahuje sem částí svého území i slavný NP Yellowstone, který se jinak rozkládá převážně ve Wyomingu. Dále je zajímavý například Hells Canyon, vyhloubený řekou Snake. Hells Canyon je nejhlubším kaňonem USA, svou maximální hloubkou 7 900 stop (2400 metrů !) předčí i slavný Grand Canyon. Šošonské vodopády (Shoshon Falls), rovněž ležící na řece Snake, jsou vysoké přes 60 metrů (jsou vyšší než Niagarské vodopády). Nejvyšší horou Idaha je Borah Peak (3 859 m.n.m.), ležící ve Skalnatých horách (Rocky Mountains), které pokrývají prakticky celé Idaho, nejnižším místem je hladina řeky Snake v místech, kde opouští území státu (216 m.n.m.). Idaho je sužováno přírodními katastrofami – častá jsou hlavně zemětřesení, lesní požáry, povodně.  V roce 1980 část Idaha pokryl sopečný popel z hory Svaté Heleny, činné sopky, která vybuchla v sousedním státě Washington, roku 1985 pak velké plochy zemědělské půdy zdevastoval nálet kobylek.

Obrazek

   Asi nejslavnější osobou, související s Idahem, byl Ernest Hemingway, který  zemřel v roce 1961 ve městě Ketchum.

One thought on “Státy USA – Idaho

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..