Špicberky – Svalbard

Od | 17 května, 2022

Špicberky (Svalbard)

Špicberky objevili pravděpodobně norští Vikingové už ve 12. století, na jejich objev se však (stejně jako například na objevení Ameriky Erikem Rudým a Leifem Erikssonem) pozapomnělo. Znovu tak Špicberky objevil Holanďan Willem Barents v roce 1596. V 17. a 18. století využívali Špicberky Norové, Holanďané, Angličané, Dánové a Francouzi jako základnu při lovu velryb. Špicberská mezinárodní smlouva z roku 1920 (podepsalo ji 41 států včetně Československa) nakonec uznala nárok Norska na toto území, nicméně Špicberky jsou podle této smlouvy demilitarizovaným územím. Podle této smlouvy mohou i ostatní země využívat nerostné bohatství tohoto souostroví, v současnosti však tohoto práva využívá pouze Rusko. Norové definitivně převzali správu souostroví v roce 1925. Samotný český název Špicberky je odvozen od holandského slova Spitsbergen, což znamená „Zubaté vrcholky“. Slovo spitsbergen je dále součástí názvu největšího ostrova celého souostroví (Vestspitsbergen – česky se většinou překládá jako Západní Špicberk). Norské slovo Svalbard, používané Nory pro celé soustroví, pak znamená v norštině „Chladné pobřeží“.

Obrazek

Území Svalbard má rozlohu asi 61,000 km2 (některé údaje udávají až 63,000 km2), což je plocha jen o něco menší než je rozloha České republiky. Špicberky mají asi 2,200 stálých obyvatel. Ti zde žijí po celý rok, v létě se však počet obyvatel zvyšuje až na 4,000. Samotné Špicberky (v užším slova smyslu) se rozkládají přibližně mezi 76. a 81. stupněm severní šířky a 9. a 34. stupněm východní délky. Administrativně se k nim však řadí i osamělý ostrůvek Bjørnøya (Medvědí ostrov), ležící o něco jižněji na 74. stupni jižní šířky. Na 71. stupni severní šířky a 8. stupni západní délky, tedy dost daleko na jihozápad od samotných Špicberků, pak leží další osamělý ostrov, Jan Mayen. Ten sice ani administrativně ke Špicberkům nepatří, ale vzhledem k tomu, že má pouhých 25 obyvatel (a to ještě ne stálých), je ze Špicberků spravován.

Největším ostrovem Špicberků je Vestspitsbergen (Západní Špicberk), který má rozlohu přibližně 38,000 km2. Západní Špicberk je pátým největším ostrovem Evropy. Devátým největším evropským ostrovem je pak Nordauslandet (Severovýchodní země), ležící od hlavního ostrova směrem na severozápad, který má rozlohu asi 14,500 km2. Na jihovýchod od Západního Špicberku pak leží třetí největší ostrov Špicberk, Edgeøya (Edgeův ostrov, 5,000 km2) a o něco menší Barentsøya (Barentsův ostrov, 1,300 km2 – údaje jsou zaokrouhlené a přibližné, protože se v různých pramenech poměrně dost liší).

Špicberky - Magdalenefjorden. 

Špicberky leží na rozhraní Severní ledového a Atlantského oceánu. Hranice mezi oběma oceány je sporná, ale hranice uznávaná většinou evropských (ne však amerických) geografů vede z nejsevernějšího bodu Grónska, mysu Morrise Jesupa, na Špicberky a odtud na Nordkapp (mys na severu Norska, který je všeobecně uznáván jako nejsevernější bod Evropy, i když nejsevernější bod evropské pevniny leží o kousek dále na mysu Nordkinn). Ze severu tedy Špicberky omývá přímo Severní ledový oceán, z východu Barentsovo moře (okrajové moře Severního ledového oceánu), z jihu Norské a ze západu Grónské moře (obojí okrajová moře Atlantiku). Teploty v zimě klesají často až k -40oC, nicméně podnebí je zde díky vlivu Golfského proudu o dost teplejší, než by odpovídalo zeměpisné šířce a v létě vystupují teploty i k 15oC. Na ostrovech žije mnoho druhů mořských ptáků a čtyři druhy suchozemských savců – hraboš, liška polární, sob a především lední medvěd. Lední medvědi jsou chráněni zákonem a je jich na Špicberkách opravdu hodně – proto musí být každý, kdo se vydává sám do místní divočiny, ozbrojen puškou. Zároveň zde roste i mnoho druhů kvetoucích rostlin, které musí stihnout rychle vykvést a vysemenit se během krátkého polárního léta.

Nejvyšší hora Špicberk se jmenuje Newtontoppen a měří 1,717 m.n.m. Leží na ostrově Západní Špicberk. Většinu Špicberk pokrývají ledovce a ledovec na ostrově Západní Špicberk pokrývá až 80% ostrova a je tak pravděpodobně největším ledovcem v Evropě (pravděpodobně proto, že některé prameny tvrdí, že se ve skutečnosti nejedná o celistvý ledovec, nýbrž o několik menších ledovců, navzájem oddělených horskými hřbety. Podle mapy Špicberků si to netroufám posoudit. Pokud by se skutečně jednalo o několik menších ledovců, pak je největším ledovcem v Evropě islandský Vatnajökull). V každém případě jsouvšak Špicberky jako celek nejvíce zaledněným územím v Evropě. Mimo oblasti, pokryté ledovci či sněžníky, se rozkládá severská tundra. Na Špicberkách nerostou žádné stromy, pouze dva druhy keřů (anglické názvy jsou cloudberry a crowberry, české se mi nepodařilo najít).

Ačkoliv z přírodního hlediska jsou Špicberky dosti nehostinným územím, oplývají nerostným bohatstvím, z něhož nejdůležitější jsou poměrně bohatá ložiska černého uhlí. To je také hlavním důvodem, proč mají vůbec Špicberky stálé obyvatelstvo. Podle smlouvy z roku 1920 mají všechny státy právo využívat nerostné bohatství. Proto zde v minulosti těžili uhlí i Američané, Britové, Holanďané a Švédové, v současnosti však těží uhlí již pouze Norové a Rusové. Díky těžbě uhlí jsou na ostrvech i dvě sídla, která snesou označení „město“. Hlavním městem území Svalbard je Longyearbyen, obývaný Nory. Další městem je Barentsburg s ruským a ukrajinským osídlením. Obě města leží na ostrově Západní Špicberk, jen asi 50 kilometrů od sebe. Podle CIA World Factbook žilo v roce 2007 na Špicberkách 2,214 obyvatel. Z toho asi 55% jsou Norové a 45 % Rusové a Ukrajinci. Norskou správu vykonává guvernér, sídlící v Longyearbyenu. Špicberky jsou norským teritoriem, nejsou však přímou součástí Norska.

10 thoughts on “Špicberky – Svalbard

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

    1. Věra Stunová

      Dobrý den pane Daubnere.
      Ve středu 15.9.21 jsem se vrátila právě ze Špicberk. Váš článek si přečtu nejméně 100x, protože je v něm obsaženo vše, co mi říkala paní průvodkyně a ještě něco navíc. Vaše profese říká „opakování = matka moudrosti“ a tak jsem ráda, že jsem Váš článek objevila a mohu si svoje cestování kdykoliv připomenout. Ještě maličkost – také jsem si připomněla své dětství, když jsme např. stáli před sochou Velkého Lenina s rudými šátečky na krku a pionýrským pozdravem ho zdravili. Možná jsme tomu všemu i věřili, ale rodiče nám to nesměli vymlouvat, hrozil jim kriminál a i jiné sankce. Škoda, že naše mládež si neumí vážit toho, co máme dnes!
      Věra

  2. Petr Morávek

    Nebylo by vhodné k textu přiložit i informace o nově vybudované osivové bance a jejím významu?

  3. Petr D.

    Pokud mi pošlete nějaký odkaz, rád sem info o osivové bance doplním…

  4. hair loss due to thyroid

    Fantastic items from you, man. I have bear in mind your stuff previous to and you’re simply extremely magnificent.

    I actually like what you’ve got right here, really like what you’re stating and the way during which you
    say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.

    I can’t wait to learn much more from you. This
    is actually a wonderful site.

  5. where to buy diabetes medication without a prescription

    Where to find Metformin without a doctor’s note and with home delivery?
    Safe and affordable online generic pharmacy
    Is it possible to order diabetes drugs online without a prescription and get them delivered to my doorstep?
    Buy affordable Glyburide online without prescription for diabetes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.