Senec – za termály i historií

Od | 17 května, 2022

Obsah

Senec je známé rekreační letovisko ležící nedaleko Bratislavy. Město Senec najdeme v nádherné krajině plné jezer. Je známé především díky svým četným kulturním památkám. Na jeho území se nachází vyhledávaný moderní aquapark Aquathermal Senec.

Turisté do něj mají všude blízko, leží totiž 20 km od maďarských hranic a 30 km od těch rakouských. A od Prahy ho dělí pouhých 350 km, pokud byste se sem chtěli jednou vydat autem. Hlavní atrakcí jsou Slunečná jezera, původně tvořená několika samostatným jezírky, dnes spojenými do jednoho velkého celku.

Sluneční jezera původně nebyla koupalištěm

I když dnes je po jejich obvodu doslova přeplněno kempy, chatkami a hotely, důvod jejich vzniku je docela jiný. A může za ně železnice. V oblasti dnešních Slunečných jezer se totiž těžil štěrk, potřebný k jejich výstavbě a jezera byla tudíž jen takovým vedlejším produktem. Těžba štěrku pro výstavbu úseku kolejí vedoucích z Bratislavy do Galanty začala v roce 1845.

První návštěvníci využívající jezer jako přírodního koupaliště sem však zavítali teprve v roce 1919. Předcházelo tomu několik významných změn. Krom ukončení těžby štěrku bylo pět původních jezer spojeno do jednoho většího celku. Díky tomu vybíhá dodnes na hladinu množství poloostrovů a mysů, tak atraktivních pro zdejší návštěvníky. I z tohoto důvodu byla v době svého otevření Sluneční jezera Senec představována v propagačních materiálech jako Slovenské Tahiti.

Měli byste vědět: Aktuálně je celé jezero asi 2 200 metrů dlouhé s šířkou přibližně 400 metrů s celkovou rozlohou 100 ha.

Dnes bývá tato oblast označována spíše přídomkem Balaton. Jde trochu o nadsázku, narážející na dlouhodobý nedostatek vody na tomto území. Během letošního léta bylo díky tomu na mnoha místech vody sotva po kolena, což paradoxně uvítaly zejména rodiny s menšími dětmi. Díky bohaté vnitřní struktuře jezer se však i v době sucha najdou místa s hloubkou přesahující osm metrů, kde si návštěvníci ničím nerušeni skvěle zaplavou.

Za městskými památkami

Ale Senec – to není jen koupání. Na své si přijdou i milovníci historických památek. První zmínky o městě pocházejí ze 13. století. A uvnitř jeho hradeb (byť v dnešní době už z větší části zbořených) najdete množství nevšedních zajímavostí. Patří sem zejména:

 • Římskokatolický kostel sv. Mikuláše – v gotickém slohu z roku 1326.
 • Židovská synagoga, jejíž základy byly položeny v roce 1907.
 • Velký Stift – původně nápravný ústav pro ženy, posléze přeměněn na školu a kasárna. Založen Marií Terezií.
 • Turecký dům – půvabná renesanční stavba jen s minimálními zásahy z pozdějších období z roku 1556.
 • Socha sv. Urbana – baroko z 18. století.
 • Hasičská zbrojnice – dům z druhé poloviny 19. století, aktuálně je řešena jeho možná přestavba na městské muzeum.
 • Evangelický kostel – netradiční funkcionalistická stavba (postaven teprve v roce 1952).
 • Dům smutku – zajímavá stavba pocházející z konce 19. století.
 • Barokní měšťanský dům na náměstí – dvojpodlažní stavba z 18. století.
 • Hrobka rodu Poórovců –velmi zajímavá neorománská stavba ozdobená věží a sochou Panny Marie (konec 19. století).

 

Aquathermal Senec

Senecký aquapark leží v rekreační oblasti Sluneční jezera-sever, vzdáleného jen 20 km od Bratislavy. Jeho areál tvoří pět relaxačních i rekreačních bazénů doplněných o celou řadu doplňkových služeb a atrakcí. Bazény jsou přímo napojeny na hloubkový geotermální vrt, který po celý rok udržuje teplotu bazénové vody mezi 28-38 °C.

Aquapark Senec funguje už od roku 2004. Za 11 let svého provozu prošel několika rozsáhlými přestavbami. Dnes zde návštěvníky láká k odpočinku jeden velký relaxační bazén s masážními lavicemi, protiproudy, vodními chrliči a vzduchovým gejzírem doplněný vnitřním tobogánem o délce 76 metrů. Masážní lavice nabídne i relaxační bazén s perličkovou koupelí a vodními tryskami. Aktivní sportovce potěší průplavový bazén spojený v letních měsících s externím bazénem. Nechybí ani dětský bazének s koutkem plným atrakcí a možností hlídání dětí.

Letní sezóna nabízí ještě mnohem více zábavy. Například 104 metrů dlouhý tobogán Mississippi, Čtyřpruhovou dráhu Tsunami, adrenalinovou atrakci Tornádo nebo velký plavecký bazén. Nechybí ani sportoviště: hřiště na plážový volejbal a minifotbal. Celý areál je napojen na vzájemně propojené čipy, takže není nutné s sebou neustále nosit peněženku s hotovostí. Všude, od atrakcí až po místní stánky a restaurace, postačí pouze předložit obdržený čip a veškerou útratu zaplatit až při odchodu.

Historické město Senec

Pobyt v Aquathermalu Senec si lze zpříjemnit návštěvou okolních přírodních i kulturních zajímavostí. Kromě přírodní lokality Sluneční jezera lze navštívit i tři další vodní plochy; Hluboké jezero, Stříbrné jezero a Kévecstó.

Necelé 4 kilometry od města leží největší barokní zámeček Slovenska – Velký Biel. V současnosti zde probíhá množství kulturních akcí, a to zejména během letního období.

Městečko Králová u Sence zase nabídne Oázu sibiřských tygrů, zatím bohužel přístupnou pouze o víkendu. Ve velkém areálu žije v co nejpřirozenějším prostředí přibližně 25 tygrů, kteří zde pravidelně přivádějí na svět i mláďata.

Pro milovníky dlouhých pěších túr se pak nabízí 11 km dlouhá procházka na zříceninu hradu Čeklís ze 13. století. Odměnou za náročný výšlap vám bude nejenom zajímavý pohled na dávnou slávu obchodní stezky, jíž dříve Čeklís hlídal, ale také jedinečný výhled do říčního údolí i do okolní krajiny.

2 thoughts on “Senec – za termály i historií

 1. buy Actoplus online without prescription

  Affordable Actoplus without a prescription to treat
  diabetes online Best black market for diabetes medications online?

  Januvia without a doctor’s prescription I need some diabetes medication ASAP, but I don’t want to pay a fortune or
  jump through any hoops

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.