Salto Angel – Kdo byl Jimmy Angel?

Od | 17 května, 2022

Nejvyšší vodopád světa, Salto Angelleží na řece Gauja, přítoku řeky Churun(přítok řeky Caroni, v povodí Orinoka) ve Venezuele. Měří neuvěřitelných 979 metrů, z toho 807 metrů je výška největšího stupně. Vodopád objevil americký letec Jimmy Angel, který se stal ve Venezuele legendou již za svého života.

Stolové hory ve Venezuele

tepuís (slovo indiánského původu) se zdvihají téměř kolmo z džungle Guayanské vysočiny. Právě na vrcholky zdejších stolových hor umístil Arthur Conan Doyle děj svého románu Ztracený svět. A úplně se nemýlil! Dinosauři, pterodaktylové a podobná pravěká zvířena se zde sice nezachovala, avšak roste zde obrovské množství endemitů, které nenajdete nikde jinde na světě.

Na náhorních plošinách tepuís, oddělených od okolní krajiny stěnami přes jeden kilometr vysokými, roste stovky druhů masožravých rostlin, bromélií či orchidejí. A právě z jedné z nejvyšších stolových hor, Auyántepui, stéká nejvyšší vodopád světa, Salto Angel. Jeho český doslovný překlad, „Andělský vodopád“, není přesný. Vodopád nese název po americkém letci Jimmy Angelovi, který ho objevil.

Vodopád Salto Angel, Venezuela. Výška 979 metrů.

Historie Salto Angel

Historie objevení vodopádu je tak dobrodružná, že se jeví jako vymyšlený děj nějakého románu. Nicméně je pravdivá. Jimmy Angel (žil 1899-1956) byl americký letec velmi dobrodružné povahy. V roce 1921 se setkal v Panamě s hledačem zlata McCrackenem, který si ho najal coby skvělého pilota pro svůj podnik.

Jejich cílem byly právě stolové hory Guayanské vysočiny, kde se podle McCrackenových tvrzení volně povalovaly kusy zlata. A skutečně, na jedné stolové hoře nalezli spousty zlata! Tolik, že ho bohužel pro ně nešlo všechno ani pobrat. Teprve na místě Jimmy Angel pochopil, proč jeho druh potřeboval opravdu dobrého pilota.

Přistát s letadlem na povrch stolové hory a následně odsud vzlétnout byl mimořádně riskantní krok. Nicméně akce byla úspěšná a oba druhové se odhodlali vrátit s úmyslem vyzvednout i zbytek pokladu.

Při své cestě ovšem oba dobrodruzi nepoužívali přesnou mapu a spoléhali se pouze na McCrackenovu paměť. Několik dní po návratu z úspěšné expedice však McCracken zemřel na jakousi chorobu a tajemství o hoře plné zlata si odnesl s sebou do hrobu. A Jimmyho posedla zlatá horečka. Celých dalších 32 let zasvětil hledání zlaté hory, avšak poklad se mu už nikdy nalézt nepodařilo. Při jedné z výprav (v roce 1937) dokonce ztroskotal i se svou ženou a dvěma druhy v pralese a byli poté nuceni jít 11 dní džunglí, než našli cestu zpět do civilizace. Trosky letadla se objevily až po 35 letech!

V roce 1935, při jednom ze svých průzkumných letů nad Guayanskou vysočinou, zahlédl Angel obrovský vodopád. Na základě jeho zpráv se zorganizovala v roce 1947 americká expedice, která změřila jeho přesnou výšku.

Jimmy Angel nakonec svou zlatou horu nikdy nenašel. Zemřel v roce 1956 a na jeho přání byl po kremaci jeho popel rozprášen u vodopádu, pojmenovaného jeho jménem. Ale to vysněné Jimmyho zlato tam někde možná stále ještě leží…

9 thoughts on “Salto Angel – Kdo byl Jimmy Angel?

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. fmicek

    Naprosto skvělý článek, díky! Já jsem si to taky mylně překládal jako andělský vodopád.

  3. veve

    tam bych nechtel být se svoji panickou závratí 😀 sáákra to musi bejt výška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.