Salto Angel – Kdo byl Jimmy Angel?

Od | 13 ledna, 2019

Nejvyšší vodopád světa, Salto Angelleží na řece Gauja, přítoku řeky Churun(přítok řeky Caroni, v povodí Orinoka) ve Venezuele. Měří neuvěřitelných 979 metrů, z toho 807 metrů je výška největšího stupně. Vodopád objevil americký letec Jimmy Angel, který se stal ve Venezuele legendou již za svého života.

Stolové hory ve Venezuele

tepuís (slovo indiánského původu) se zdvihají téměř kolmo z džungle Guayanské vysočiny. Právě na vrcholky zdejších stolových hor umístil Arthur Conan Doyle děj svého románu Ztracený svět. A úplně se nemýlil! Dinosauři, pterodaktylové a podobná pravěká zvířena se zde sice nezachovala, avšak roste zde obrovské množství endemitů, které nenajdete nikde jinde na světě.

Na náhorních plošinách tepuís, oddělených od okolní krajiny stěnami přes jeden kilometr vysokými, roste stovky druhů masožravých rostlin, bromélií či orchidejí. A právě z jedné z nejvyšších stolových hor, Auyántepui, stéká nejvyšší vodopád světa, Salto Angel. Jeho český doslovný překlad, „Andělský vodopád“, není přesný. Je totiž pojmenován po americkém letci Jimmy Angelovi, který ho objevil.

Salto Angel

Historie

   Historie objevení vodopádu je tak dobrodružná, že se jeví jako vymyšlený děj nějakého románu. Nicméně je pravdivá. Jimmy Angel (žil 1899-1956) byl americký letec velmi dobrodružné povahy. V roce 1921 se setkal v Panamě s hledačem zlata McCrackenem, který si ho najal coby skvělého pilota pro svůj podnik.

Jejich cílem byly právě stolové hory Guayanské vysočiny, kde se podle McCrackenových tvrzení volně povalovaly kusy zlata. A skutečně, na jedné stolové hoře nalezli spousty zlata! Tolik, že ho bohužel pro ně nešlo všechno ani pobrat. Teprve na místě Jimmy Angel pochopil, proč jeho druh potřeboval opravdu dobrého pilota.

Přistát s letadlem na povrchu stolové hory a opět odsud vzlétnout byl mimořádně riskantní krok. Nicméně podařilo se a oba druhové byli pevně odhodláni se sem vrátit a vyzvednout i zbytek pokladu.

   Při své cestě ovšem oba dobrodruzi nepoužívali přesnou mapu a spoléhali se pouze na McCrackenovu paměť. Několik dní po návratu z úspěšné expedice však McCracken zemřel na jakousi chorobu a tajemství o hoře plné zlata si odnesl s sebou do hrobu. A Jimmyho posedla zlatá horečka. Celých dalších 32 let zasvětil hledání zlaté hory, avšak poklad se mu už nikdy nalézt nepodařilo. Při jedné z výprav (v roce 1937) dokonce ztroskotal i se svou ženou a dvěma druhy v pralese a byli poté nuceni jít 11 dní džunglí, než našli cestu zpět do civilizace. Trosky jeho letadla byly objeveny až po 35 letech!

Vodopád Salto Angel, Venezuela. Výška 979 metrů.

V roce 1935, při jednom ze svých průzkumných letů nad Guayanskou vysočinou, zahlédl Angel obrovský vodopád. Na základě jeho zpráv byla k vodopádu v roce 1947 zorganizována americká expedice, která přesně změřila jeho výšku.

Jimmy Angel nakonec svou zlatou horu nikdy nenašel. Zemřel v roce 1956 a na jeho přání byl po kremaci jeho popel rozprášen u vodopádu, pojmenovaného jeho jménem. Ale to vysněné Jimmyho zlato tam někde možná stále ještě leží…

6 thoughts on “Salto Angel – Kdo byl Jimmy Angel?

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. fmicek

    Naprosto skvělý článek, díky! Já jsem si to taky mylně překládal jako andělský vodopád.

  3. veve

    tam bych nechtel být se svoji panickou závratí 😀 sáákra to musi bejt výška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..