Rumy Diplomatico – Tekutý poklad z Venezuely, za kterým nemusíte nikam cestovat

Od | 12 září, 2019

Existují jen tři národní výrobky Venezuely, k nimž se může oficiálně vázat jejich označení původu: bylinný nápoj Cocuy Pecayero, kakaové boby chuao a rum. A právě třtinová pálenka je u nás k dostání nejlépe. Rumu nevadí delší přeprava, ani nevyžaduje žádné další zpracování. A díky přísným venezuelským standardům kvality a unikátním přírodním podmínkám vás navíc potěší zajímavými chuťovými nuancemi.

Venezuela se může pyšnit hned několika faktory, důležitými pro vznik kvalitního rumu. Tím prvním je jednoznačně výrazný rozdíl mezi nočními teplotami, který dokáže opravdu znatelně ovlivnit chuť a kvalitu cukrové třtiny. Je zajímavé, že zatímco u zelených čajů z vysokohorských oblastí (a nejenom odtud) je tento aspekt jejich zrání zdůrazňován, u třtiny se na to spíše zapomíná. Dále je tu pak dlouhodobá tradice výroby rumů a také poměrně přísné zákony.

Venezuelská Solera? Tak tu nehledejte

Ředění staršího rumu mladším je mezi výrobci levných rumů velmi oblíbené, ovšem o zákaznících se totéž říci rozhodně nedá. Je to jako naředit pivo vodou na požadovanou sílu. Venezuela ovšem v tomto výrobcům značně svazuje ruce. Například rumy tu musí zrát minimálně dva roky a během této doby se odpařený objem nesmí doplňovat. A v místním tropickém podnebí je odpar opravdu značný.

Špičkoví výrobci rumů metodu Solera nepoužívají vůbec, stejně jako třeba přidaný cukr. Například rumy Diplomático, patřící k oblíbeným venezuelským suvenýrům, poskytují garanci chuti díky použití speciálního likéru. Jde o stejnou metodu, kterou používají i výrobci šampaňského.

Voda a třtina z místních zdrojů, sudy třeba ze Španělska

Venezuela je zemí značně multikulturní a nepřekvapí proto, že se tento aspekt výrazně odráží i při výrobě rumů. Zatímco pramenitá voda nebo cukrová třtina se získávají přímo z místních zdrojů, o pestrost chuti se může postarat leckdy nečekaný krok výroby. Již zmíněné rumy Diplomático tak mohou zrát například v sudech po španělském cherry nebo v těch amerických, provoněných whiskey nebo bourbonem.

Vznikají tak exkluzivní kolekce, vhodné pro ženy i muže, stejně jako limitované edice. Ne všechny se bohužel dostanou i na náš trh, takže pokud si chcete vychutnat pestrost venezuelských rumů se vším všudy, budete se nejspíš muset poohlédnout po výhodné letence.

Ovšem na první rozjezd a seznámení vám nákup v některém z českých e-shopů postačí více než dobře. Hledejte ovšem specialisty se širokou nabídkou, kteří dokáží se správným výběrem poradit. I když v zásadě se dá říct, že s kvalitními venezuelským rumy zkrátka nemůžete šlápnout vedle. A zachutnají vám nejenom s pomalu vykouřeným doutníkem, ale také s lahodnou čokoládou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..