Quebec 2

Od | 12 dubna, 2019

 …francouzština…

…tu bych teda fakt bral umět. Protože bez ní to jde poněkud ztuha. Přišel jsem první den do kanceláře sekretářky vyřídit administrativní věci. Byly tam dvě a musely zavolat třetí, protože ani jedna neuměla ani slovo. Člověk znalý pár slov anglicky se nakonec vždycky najde, horší už je to s francouzskou verzí Windows. To je šílený! A nemají tu anglickou verzi, o české ani nemluvě. Navíc Office je verze 2007 ve Vistách, které nesnáším a neorientuju se v tom. Tak si dokážete představit, jak plynule pracuju na úpravách dat ve francouzském Excelu 2007.

Zatím neměl nikdo čas mě alespoň nastínit pravidla výslovnosti, takže to střílím od boku a občas se trefím. Myslel jsem, že „Bonjour“ zvládám celkem dobře, ale Andrée mě stále opravuje a nosové N se jí pořád moc nezdá. Nejhorší je ale to chrčivé R. To se mi podaří zřídkakdy a ještě omylem. Asi si budu muset svlažit hrdlo nějakým tím pivem a pak to třeba půjde. To mi připomíná, že se mi jedna plechovka chladí v ledničce. Koupil jsem si kanadské, ale v obchodě mají i plzničku a není drahá (2 CAD, tj. 30 Kč za půllitrovku), takže pokud nebudu spokojen, sáhnu po jistotě z Čech. Tímto se dostávám k dalšímu tématu a tím je…

…nakupování…

…zatím jsem vyzkoušel dvě větší samoobsluhy a zjistil, že ceny jsou podobné, jako v Čechách, pokud si člověk vybírá lacinější výrobky. Například salámy a šunky jsou docela drahé, ale objevil jsem nějaký salám typu českého Gothaje, jehož cena ujde (kvalita je asi nicmoc, ale chuť salámu to má, tak co). Drahé jsou i mléčné výrobky. Ale jogurty mám rád, tak si občas nějaký dopřeju. Taky jsem si pořídil jednu plechovku slavné polévky Campbell´s a příště vám sdělím své dojmy. Nadšení ve mně vyvolal objev čínských instatních nudlovek, které jsou bratru za 33 centů. Nicméně hodlám své ojedinělé kuchařské umění předvést, aby si Andrée nemyslela, že jako nic neumim. Koukal jsem, že rybí filety jsou levnější než u nás, takže si brzo něco uklohním. Taky kuřecí maso je celkem levné, takže plánuju naložit své oblíbené a  vyhlášené provensálské kuře, ať paní domácí valí voči.

Co člověk zarazí, jsou jiné velikosti balení většiny kanadských potravin. Jsou obrovský! Pro jednoho člověka nespotřebovatelný. Takže dnes jsem si koupil margarín o váze 1 libry (450 gramů) a byl to ten nejmenší, co měli. Taky omáčka na špagety nebyla menší než 700 ml sklenice. Pročež budu jíst tento týden asi pořád špagety… Chipsy by stačily jedny pro pět lidí na celej večer, krupicovej cukr se dělá jen dvoukilovej. To bych se nadřel, než bych to donesl domů. Naštěstí měli menší krabici s kostkovým.

No a příště vám třeba napíšu, jak se v Québecu přechází na přechodech pro chodce.

Obrazek

 Rue Saint Olivier, rozkošná to ulička. Bydlím v tom tmavě hnědém domě napravo.

One thought on “Quebec 2

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.