Quebec 16

Od | 12 dubna, 2019

Montréalské poznámky

Ø      Dálnice Montréal-Québec by potřebovala nový povrch. Není to dé jednička, ale drncá to.

Ø      Allostop – organizovaný autostop – zafungoval bezvadně. Řidiči byli v pohodě, pokecali jsme a hlavně: našel jsem nástupní místa. Je to levné a evidentně tenhle způsob dopravy používá spoustu lidí.

Ø      Montréal je s 3,5 miliony obyvatel druhým největším městem Kanady, ale všechny zajímavosti jsou na překvapivě malé ploše a dají se obejít pěšky.

Ø      Mrakodrapy jsou vysoké, bolí z toho za krkem.

Obrazek

Ø      Až budete v Montréalu, doporučuju ubytko v hostelu Auberge Alternative. Je v centru, levný, příjemný a postele nevržou.

Ø      Bagel je speciální pečivo, údajně děsně známé a pocházející z Polska či Německa. Já jsem ho viděl poprvé a proto jsem ho neváhal ochutnat. Dal jsem si tradiční variantu se sezamovými zrnky a celkem to šlo. Ale na sladkosti z čínské čtvrti to nemělo! (více o bagelu viz http://en.wikipedia.org/wiki/Bagel)

Ø      S kamarádem Adamem, montrélským rodákem, jsem se seznámil vloni na Filipínách. V sobotu jsem zašli na pivo v Montréalu. Doufám, že zachováme tradici a příště se zase setkáme na jiném kontinentě. Co třeba v Jižní Americe?

Ø      „Scalper“ je jedno z anglických slov, které jsem se o víkendu naučil. Znamená „překupník“. Bohužel zápasy hokejového týmu Montreal Canadiens jsou tak oblíbené, že po první třetině už ani překupníci žádné lístky neměli a já se na NHL nedostal. Ale Canadiens ten večer dostali šest gólů a utrpěli první domácí porážku v sezóně, takže asi nálada v hledišti nebyla až tak skvělá.

Ø      Montréal je klasické mnohonárodnostní město. Ve čtvrti Plateau se střídají ulice portugalské, řecké, italské a bůhvíjaké ještě. V čínské čtvrti je to samej Číňan. V Latino je to samej student. V The Village tvoří 90 % párů lidé stejného pohlaví. Ve starém Montréalu – podobně jako na jiných turisticky profláklých místech – narazíte na skupinky otylých Němců a fotících Japonců.

Ø      Maximální povolená rychlost na dálnici je v Kanadě 100 km/h. Všichni jedou 100-120 km/h. Když říkám všichni, tak opravdu všichni. Jediné auto, které jelo rychlejc, byli policajti.

Ø      Jdete-li v Montréalu popít, platíte buď každé pití hned, nebo dáte číšníkovi do „zástavy“ svoji kreditku. V Québecu se najdou bary, ve kterých hostům věří víc. Spropitné se dává v rozmezí 10-15 %. Pokud nedáte spropitné, znamená to, že jste byli se servisem zcela nespokojeni. Řada lidí, co jsem se tak ptal, to ještě nikdy neudělala.

Ø      Montréalské metro nejezdí po kolejích, ale po prkýnkách a vagóny mají normální gumová kola. Člověk si přijde jako v nějakém větším vláčku, co jezdí u nás na pouti nebo v zoo.

Ø      Kanadská meteorologická služba již po několikáté totálně selhala. Ještě v sobotu odpoledne dávali na neděli zataženo s přeháňkami. V neděli přitom bylo úplně jasno, jen přes poledne přišlo pár malých mráčků. Buďme rádi za naši českou předpověď, která celkem vychází.

Ø      Tolik veverek jako v Montréalu jsem v životě neviděl! Člověk se bojí, aby na nějakou nešlápnul.

Ø      Montréal stál za návštěvu, je to pěkný město.

One thought on “Quebec 16

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.