Quebec 16

Od | 12 dubna, 2019

Montréalské poznámky

Ø      Dálnice Montréal-Québec by potřebovala nový povrch. Není to dé jednička, ale drncá to.

Ø      Allostop – organizovaný autostop – zafungoval bezvadně. Řidiči byli v pohodě, pokecali jsme a hlavně: našel jsem nástupní místa. Je to levné a evidentně tenhle způsob dopravy používá spoustu lidí.

Ø      Montréal je s 3,5 miliony obyvatel druhým největším městem Kanady, ale všechny zajímavosti jsou na překvapivě malé ploše a dají se obejít pěšky.

Ø      Mrakodrapy jsou vysoké, bolí z toho za krkem.

Obrazek

Ø      Až budete v Montréalu, doporučuju ubytko v hostelu Auberge Alternative. Je v centru, levný, příjemný a postele nevržou.

Ø      Bagel je speciální pečivo, údajně děsně známé a pocházející z Polska či Německa. Já jsem ho viděl poprvé a proto jsem ho neváhal ochutnat. Dal jsem si tradiční variantu se sezamovými zrnky a celkem to šlo. Ale na sladkosti z čínské čtvrti to nemělo! (více o bagelu viz http://en.wikipedia.org/wiki/Bagel)

Ø      S kamarádem Adamem, montrélským rodákem, jsem se seznámil vloni na Filipínách. V sobotu jsem zašli na pivo v Montréalu. Doufám, že zachováme tradici a příště se zase setkáme na jiném kontinentě. Co třeba v Jižní Americe?

Ø      „Scalper“ je jedno z anglických slov, které jsem se o víkendu naučil. Znamená „překupník“. Bohužel zápasy hokejového týmu Montreal Canadiens jsou tak oblíbené, že po první třetině už ani překupníci žádné lístky neměli a já se na NHL nedostal. Ale Canadiens ten večer dostali šest gólů a utrpěli první domácí porážku v sezóně, takže asi nálada v hledišti nebyla až tak skvělá.

Ø      Montréal je klasické mnohonárodnostní město. Ve čtvrti Plateau se střídají ulice portugalské, řecké, italské a bůhvíjaké ještě. V čínské čtvrti je to samej Číňan. V Latino je to samej student. V The Village tvoří 90 % párů lidé stejného pohlaví. Ve starém Montréalu – podobně jako na jiných turisticky profláklých místech – narazíte na skupinky otylých Němců a fotících Japonců.

Ø      Maximální povolená rychlost na dálnici je v Kanadě 100 km/h. Všichni jedou 100-120 km/h. Když říkám všichni, tak opravdu všichni. Jediné auto, které jelo rychlejc, byli policajti.

Ø      Jdete-li v Montréalu popít, platíte buď každé pití hned, nebo dáte číšníkovi do „zástavy“ svoji kreditku. V Québecu se najdou bary, ve kterých hostům věří víc. Spropitné se dává v rozmezí 10-15 %. Pokud nedáte spropitné, znamená to, že jste byli se servisem zcela nespokojeni. Řada lidí, co jsem se tak ptal, to ještě nikdy neudělala.

Ø      Montréalské metro nejezdí po kolejích, ale po prkýnkách a vagóny mají normální gumová kola. Člověk si přijde jako v nějakém větším vláčku, co jezdí u nás na pouti nebo v zoo.

Ø      Kanadská meteorologická služba již po několikáté totálně selhala. Ještě v sobotu odpoledne dávali na neděli zataženo s přeháňkami. V neděli přitom bylo úplně jasno, jen přes poledne přišlo pár malých mráčků. Buďme rádi za naši českou předpověď, která celkem vychází.

Ø      Tolik veverek jako v Montréalu jsem v životě neviděl! Člověk se bojí, aby na nějakou nešlápnul.

Ø      Montréal stál za návštěvu, je to pěkný město.

Rate this post

One thought on “Quebec 16

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..