Quebec 10

Od | 12 dubna, 2019

…hurikán Ike…

…sledoval jsem zprávy o něm na CNN a byla to fakt síla. Že to byla obrovská bouře dokládá i fakt, že se nerozpadla nad jihem USA. Jen zeslábla, otočila se k severovýchodu a v neděli a v pondělí přišla až do Kanady. Pěkně nám tu lilo a bouřilo. A jak se panečku oteplilo! Před víkendem ranní teploty klesaly pod pět stupňů a v noci na pondělí bylo skoro dvacet. Takovej drobnej závan karibskýho vzduchu.

Lévis…

…je menším bratrem Québec City. Leží na protějším břehu řeky sv. Vavřince, která je tady v Québecu široká přesně 1 kilometr. Desetiminutový přejezd může být malý krok pro obyčejného člověka, ale velký skok pro geologa. Při odjezdu z Québecu totiž člověk opouští Kanadský štít. A to není žádnej drobeček, má rozlohu jako polovina Evropy! Na druhé straně řeky člověka vítá poloostrov Gaspé, který je severním výběžkem 2500 km dlouhého Apalačského pohoří, které začíná na jihovýchodě USA a končí až na ostrově Labrador. Uznávám, že pro negeology tady informace postrádá atraktivitu. No, nejsem geolog, tak mě to taky moc nevzalo. Jen jsem tím chtěl ozvláštnit povídání o Lévisu, o kterém jedna moje kamarádka prohlásila, ať tam nejezdím, že tam není co vidět a co dělat. Byla to částečně pravda, ale dobře jsem si tam odpočinul od québeckého „shonu“. Ne že by byl nějakej velkej… A pohledy zpátky na Québec stály za to. Navíc je v Lévisu 15 km dlouhá pěšo-cyklo-bruslostezka s fajnovým povrchem a u ní půjčovna bruslí! Takže jen co přestane pršet, nasedám na trajekt, opouštím Kanadský štít a jedu si zabruslit.

Obrazek

                                                     Chateau Frontenac

Hadiza…

…je nigerijská kolegyně, která sedí se mnou v kanclu. Po vystudování vejšky ve Francii učila dva roky v Senegalu a teď je na rok v Québecu jako postdoc. Chce tu zůstat další rok, a proto musí napsat a opublikovat tři články. Jinak jí prof. Ouarda stáž neprodlouží. Takový je osud i dalších postdoců. Těm pak nezbývá než makat a makat. Hadiza je v Quebecu od února a ještě nebyla na výletě mimo město. Díky, to není pro mě. Nicméně má Hadiza jednu dobrou vlastnost: skvěle vaří. Včera mě pozvala na večeři, uvařila tradiční nigerské jídlo a při té příležitosti jsem si prohlídnul quebecké koleje. Ve srovnání s kolejema v Praze na Jižáku jsou…no to se asi ani nedá srovnat, mrkněte se na fotky. Je tam i fotka toho jídla, abyste se mohli oblizovat. Bylo to fantastické!

Soutěž!…

…se tentokrát týká historie. Podívejte se na dvě fotky v nové fotogalerii, které mají popisek „Soutěž“. Na jedné z nich je jeden z nejstarších kanadských kostelů, který stojí v québeckém Dolním Starém městě. Postaven byl v roce 1688, tj. v době, kdy můj rodný Písek slavil už 445 let od svého založení, ale pro Severní Ameriku je 17. století něco nepředstavitelně starého. Vaším úkolem je určit, jak staré jsou domy, které stojí na náměstí kolem kostela. Nikde nemusíte pátrat, stačí, když střelíte svůj tip od boku. Střelte ho jako desetiletí. Například mi napište: „Myslím si, že domy byly postaveny ve dvacátých letech 18. století.“ Na odpovědi máte týden, aby nebyli znevýhodněni ti, co nečtou často maily. V případě více správných odpovědí někoho vylosuju. Výhra je tentokrát hodně lákavá (aspoň pro mě by byla): kanadská čokoláda Hersey´s! Věřte, že je dobrá, jím ji skoro denně.

One thought on “Quebec 10

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.