Praha – Lipany

Od | 14 ledna, 2019

Praha – Lipany

   Tímto článkem zahajuji nový seriál, který se bude věnovat pražským čtvrtím. Čtvrtí (respektive katastrálních území, což je termín, který používá zákon) je celkem 112. Všechny články budou doplněny fotogaleriemi. První pražskou čtvrtí, na kterou se podíváme, budou Lipany.

   Přiznám se, že pro Lipany mám trochu slabost. Je to jedna z mála kouzelných pražských vesniček, která si dodnes zachovala svůj venkovský charakter. Leží na samém jihovýchodě Prahy, asi 4 kilometry západně od města Říčany, které již ovšem leží v okrese Praha-východ. Lipany mi před lety utkvěly v paměti faktem, že to byla jediná pražská čtvrť, kde nebyla ani hospoda, ani obchod. To se dnes rychle mění. Hospůdku tu už mají a vesnice roste především díky novým moderním rodinným domům, které si staví bohatší obyvatelé Prahy „na venkově“. Ale stejně jsou Lipany pořád hezkou vesničkou s pěknou návsí a kostelíčkem.

img acde

   Celé katastrální území Lipan patří do městské části (dále vždy jen MČ) Kolovraty. Dále jsou Lipany součástí správního obvodu Praha 22 a městského obvodu Praha 10. Lipany jsou jednou z nejmenších pražských čtvrtí vůbec. K 29. lednu 2007 zde žilo pouze 122 obyvatel (méně obyvatel v Praze žilo pouze v Zadní Kopanině – 78) a co se týče katastrální výměry, jsou Lipany třetím nejmenším katastrálním územím Prahy – zaujímají rozlohu jen 58 hektarů(menší je pouze Josefov – 9 ha a Vyšehrad – 36 ha). Lipany ale díky nové moderní zástavbě významně vyrostly – k 31.1.2009 zde žilo už 204 obyvatel! V Lipanech je evidováno 6 ulic a 84 adres (před dvěma lety ale jen 4 ulice a 50 adres). Součástí Prahy se staly Lipany v roce 1974 společně se svou „mateřskou“ obcí, Kolovraty.

   V Lipanech není škola, lékař, knihovna ani škola, i když budova bývalé školy na návsi je asi nejhezčí budovou v Lipanech vedle kostela svatého Martina. Co se týče MHD, jezdí do Lipan autobus MHD číslo 265 ze stanice metra Depo Hostivař jednou za hodinu, ve špičce všedního dne jednou za půl hodiny. Já jsem do Lipan dorazil pěšky z Říčan (4 kilometry) a dále jsem pěšky pokračoval do sousedních k.ú. Benice a Kolovraty.

   Lipany leží v nadmořské výšce 304 m.n.m. Jižní částí obce protéká Pitkovický potok (dříve též zvaný Vinný), který se později na území katastrálního území (dále vždy k.ú.) Křeslice vlévá zprava do Botiče.

Z historie Lipan

   Lipany jsou v historických pramenech poprvé zmíněny v roce 1325. Název vsi vzniknul podle lip. V roce 1352 byl v této vsi postaven kostel svatého Martina s farou. Až do 18. století byly v Lipanech pouze 3 statky. Zajímavé je, že velký statek číslo 1 je od roku 1654 až dodnes (!) v držení nejstaršího místního rodu, Reháků. Od 19. století se Lipany staly součástí správní obce Kolovraty.

   V Lipanech se narodila matka Antonína Švehly, významného agrárního politika a premiéra z období první republiky.

Kostel svatého Martina

   Nejhezčí stavbou ve vsi je kostelík svatého Martina. Ten není bohužel původní. Kostel svatého Martina byl původně postaven už v roce 1352. Jelikož ho za husitských válek spravovali utrakvisté (kališníci), nebyl husity zničen jako řada jiných církevních staveb. Byl ale vážně poškozen za třicetileté války a Švédové z něj ukradli 3 zvony. Kostel byl sice provizorně opraven, ale nakonec byl stejně zbourán a v roce 1863 byl na jeho místě postaven dnešní kostel svatého Martina v novorománském slohu. I tento kostel přišel o svoje zvony, které byly zrekvírovány během obou světových válek. Dnes je ale kostel krásně opraven a září novotou. Kostel dnes patří katolické církvi.

One thought on “Praha – Lipany

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..