Praha – Kolovraty

Od | 14 ledna, 2019

Praha – Kolovraty

   Kolovraty leží na jihovýchodě Prahy, v těsné blízkosti města Říčany, které již ovšem leží ve Středočeském kraji a okrese Praha-východ. V Kolovratech se mísí původní vesnická zástavba s modernějšími domy spíše městského typu a chatovými a zahrádkářskými koloniemi. Charakterem svého osídlení nejsou Kolovraty ani vesnice, ani město, nýbrž něco mezi tím.

Obrazek

   Kolovraty leží v jihovýchodním cípu Prahy, asi 15 kilometrů od centra. K 31.12.2008 mělo k.ú. Kolovraty přesně 2,668 obyvatel. Spolu s k.ú. Lipany tvoří Kolovraty MČ Praha-Kolovraty a spadají do městského obvodu Praha 10 a správního obvodu Praha 22. Samotné k.ú. Kolovraty zabírá výměru 591 hektarů a leží v nadmořské výšce přibližně 320 m.n.m. Proti svému malinkému satelitu, Lipanům, jsou Kolovraty o mnoho větší a významnější. Jezdí sem dvě autobusové linky MHD, další dobré spojení s centrem Prahy zajišťují České dráhy v rámci Pražské integrované dopravy – Kolovraty leží na železniční trati Praha-Benešov.

Občanská vybavenost Kolovrat

V Kolovratech je pošta, základní škola (1.stupeň), školka, lékárna, knihovna, služebna městské policie i několik lékařů. Nechybí ani fotbalový oddíl s vlastním hřištěm (Sokol Kolovraty) a hasičská zbrojnice. V okolí Kolovrat je mnoho okruhů a stezek, vhodných pro cyklisty i pěší výletníky. Kolovraty protéká Říčanský potok (též zvaný Říčanka), který je jedním z nejdelších pražských potoků a vlévá se do Rokytky na území k.ú. Běchovice. Jelikož se v obci i v současné době intenzivně staví, počet obyvatel Kolovrat nadále rychle roste.

   Kolovraty jsem nedávno navštívil při svém pěším výletu po ose Říčany – Lipany – Benice – Kolovraty. Působily na mě rozporuplným dojmem. Okraj obce směrem k Benicím mi přišel dost nevzhledný. Hodně se tu staví, ale nová zástavba je dosti nehezká a nesourodá. Hlavní „třída“ v Kolovratech, Mírová ulice, je ovšem docela pěkná. Líbila se mi zejména zvonička a domky v části zvané Tehovičky, hasičská zbrojnice a kostel svatého Ondřeje.

Z historie Kolovrat

   První písemná zmínka o Kolovratech pochází z roku 1205. Hovoří se v ní o kolovratské tvrzi, která určitě existovala již ve 12. století. Tvrz původně patřila rodu „pánů z Kolowrat“. Kolovratská tvrz ovšem zanikla v husitských válkách. Před bitvou na Bílé hoře patřily Kolovraty významnému českému rodu Smiřických. Jeden z členů rodu, Albrecht Jan ze Smiřic, se účastnil v roce  1618 pražské defenestrace a zapojil se poté i do stavovského povstání proti císaři Ferdinandovi II. Po neúspěchu stavovského snažení byla Smiřickým zbavena většina jejich majetku a Kolovraty získal rod Lichtenštejnů. Lichtenštejnům byl jejich majetek po první světové válce zabaven, rozparcelován a v rámci pozemkové reformy rozdělen drobným zemědělcům. Zemědělcům byl ovšem tento majetek po roce 1948 v rámci kolektivizace komunisty zabaven a hospodařilo na něm JZD Sluštice. V roce 1990 byla část pozemků v restituci opět vrácena původním majitelům. Zkrátka a dobře – dějiny Kolovrat jako by přímo zrcadlily dějiny českých zemí v menším měřítku.

   Význam Kolovrat stoupnul především po zavedení železnice v roce 1871. K Praze byly Kolovraty připojeny v roce 1974. V roce 2005 slavily oficiálně Kolovraty 800 let své existence.

   Součástí Kolovrat je i území bývalé osady Tehovice, u níž později převládl její zdrobnělý název, Tehovičky. Osadu dnes připomíná název ulice „V Tehovičkách“ i název autobusové zastávky Tehovičky. Tehovičky byly samostatnou obcí až do roku 1926, kdy byly sloučeny s Kolovraty. V Tehovičkách se zachovala pěkná zvonička, která pochází z období po třicetileté válce. Zvonička je původní, jen byla v roce 1928 kvůli stavbě rodinného domu posunuta o 30 metrů dále.

Kostel svatého Ondřeje

   Kostel svatého Ondřeje je nejstarší a nejvýznamnější kolovratskou památkou. Původně byl pravděpodobně postaven v románském stylu už ve 13. století (kolem roku 1250), první zmínka o něm je ovšem až z roku 1352.  Na jeho místě byl pak později postaven gotický kostel, který byl posléze renesančně přestavěn, jeho dnešní podoba je však barokní a kostel ji získal po velké barokní přestavbě, která byla dokončena v roce 1767.

One thought on “Praha – Kolovraty

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..