Praha – Kolovraty

Praha – Kolovraty

   Kolovraty leží na jihovýchodě Prahy, v těsné blízkosti města Říčany, které již ovšem leží ve Středočeském kraji a okrese Praha-východ. V Kolovratech se mísí původní vesnická zástavba s modernějšími domy spíše městského typu a chatovými a zahrádkářskými koloniemi. Charakterem svého osídlení nejsou Kolovraty ani vesnice, ani město, nýbrž něco mezi tím.

Obrazek

   Kolovraty leží v jihovýchodním cípu Prahy, asi 15 kilometrů od centra. K 31.12.2008 mělo k.ú. Kolovraty přesně 2,668 obyvatel. Spolu s k.ú. Lipany tvoří Kolovraty MČ Praha-Kolovraty a spadají do městského obvodu Praha 10 a správního obvodu Praha 22. Samotné k.ú. Kolovraty zabírá výměru 591 hektarů a leží v nadmořské výšce přibližně 320 m.n.m. Proti svému malinkému satelitu, Lipanům, jsou Kolovraty o mnoho větší a významnější. Jezdí sem dvě autobusové linky MHD, další dobré spojení s centrem Prahy zajišťují České dráhy v rámci Pražské integrované dopravy – Kolovraty leží na železniční trati Praha-Benešov.

Občanská vybavenost Kolovrat

V Kolovratech je pošta, základní škola (1.stupeň), školka, lékárna, knihovna, služebna městské policie i několik lékařů. Nechybí ani fotbalový oddíl s vlastním hřištěm (Sokol Kolovraty) a hasičská zbrojnice. V okolí Kolovrat je mnoho okruhů a stezek, vhodných pro cyklisty i pěší výletníky. Kolovraty protéká Říčanský potok (též zvaný Říčanka), který je jedním z nejdelších pražských potoků a vlévá se do Rokytky na území k.ú. Běchovice. Jelikož se v obci i v současné době intenzivně staví, počet obyvatel Kolovrat nadále rychle roste.

   Kolovraty jsem nedávno navštívil při svém pěším výletu po ose Říčany – Lipany – Benice – Kolovraty. Působily na mě rozporuplným dojmem. Okraj obce směrem k Benicím mi přišel dost nevzhledný. Hodně se tu staví, ale nová zástavba je dosti nehezká a nesourodá. Hlavní „třída“ v Kolovratech, Mírová ulice, je ovšem docela pěkná. Líbila se mi zejména zvonička a domky v části zvané Tehovičky, hasičská zbrojnice a kostel svatého Ondřeje.

Z historie Kolovrat

   První písemná zmínka o Kolovratech pochází z roku 1205. Hovoří se v ní o kolovratské tvrzi, která určitě existovala již ve 12. století. Tvrz původně patřila rodu „pánů z Kolowrat“. Kolovratská tvrz ovšem zanikla v husitských válkách. Před bitvou na Bílé hoře patřily Kolovraty významnému českému rodu Smiřických. Jeden z členů rodu, Albrecht Jan ze Smiřic, se účastnil v roce  1618 pražské defenestrace a zapojil se poté i do stavovského povstání proti císaři Ferdinandovi II. Po neúspěchu stavovského snažení byla Smiřickým zbavena většina jejich majetku a Kolovraty získal rod Lichtenštejnů. Lichtenštejnům byl jejich majetek po první světové válce zabaven, rozparcelován a v rámci pozemkové reformy rozdělen drobným zemědělcům. Zemědělcům byl ovšem tento majetek po roce 1948 v rámci kolektivizace komunisty zabaven a hospodařilo na něm JZD Sluštice. V roce 1990 byla část pozemků v restituci opět vrácena původním majitelům. Zkrátka a dobře – dějiny Kolovrat jako by přímo zrcadlily dějiny českých zemí v menším měřítku.

   Význam Kolovrat stoupnul především po zavedení železnice v roce 1871. K Praze byly Kolovraty připojeny v roce 1974. V roce 2005 slavily oficiálně Kolovraty 800 let své existence.

   Součástí Kolovrat je i území bývalé osady Tehovice, u níž později převládl její zdrobnělý název, Tehovičky. Osadu dnes připomíná název ulice „V Tehovičkách“ i název autobusové zastávky Tehovičky. Tehovičky byly samostatnou obcí až do roku 1926, kdy byly sloučeny s Kolovraty. V Tehovičkách se zachovala pěkná zvonička, která pochází z období po třicetileté válce. Zvonička je původní, jen byla v roce 1928 kvůli stavbě rodinného domu posunuta o 30 metrů dále.

Kostel svatého Ondřeje

   Kostel svatého Ondřeje je nejstarší a nejvýznamnější kolovratskou památkou. Původně byl pravděpodobně postaven v románském stylu už ve 13. století (kolem roku 1250), první zmínka o něm je ovšem až z roku 1352.  Na jeho místě byl pak později postaven gotický kostel, který byl posléze renesančně přestavěn, jeho dnešní podoba je však barokní a kostel ji získal po velké barokní přestavbě, která byla dokončena v roce 1767.

Praha – Kolovraty
Libí se vám článek?

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner has 866 posts and counting. See all posts by Petr Daubner

  1 komentář: „Praha – Kolovraty

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.