Piešťany – lázeňské město s pohnutou historií

Od | 17 května, 2022

Obsah

Piešťany jsou nejvýznamnější a největší lázně Slovenské republiky, které se zabývají léčbou chorob a úrazů pohybového aparátu. Jsou unikátní především díky hojným léčivým geotermálním pramenům, se kterými na povrch vyvěrá také blahodárné sirné bahno.

Piešťany pomáhaly už vojákům Napoleona Bonaparte

Název Piešťany byl pravděpodobně prvními osadníky odvozen od slova písek. Ten sem spolu s ostatními sedimenty přinesla (a stále přináší) blízká řeka Váh. Písek a bahno obohacené o vodu z vyvěrajících minerálních pramenů spolu vytvářejí nikdy nevysychající zásobárnu sirného bahna. Toto unikátní piešťanské bahno je vhodné zejména po léčbu chorob revmatického a nervového původu. Aplikuje se ve formě zábalů i bahenních koupelí. Horké minerální prameny (67-69 °C) s vysokým obsahem minerálních látek vyvěrající z hloubky 2 000 metrů pomáhají regenerovat postižené svaly, nervy i klouby. Uvolňují ztuhlost a napětí a podporují látkovou výměnu v zasažené oblasti. V Piešťanech jich najdete celkem deset.

 

Piešťany

Zajímavost: jeden zábal z piešťanského bahna může vážit 5 až 70 kilogramů – podle toho, jak velká část těla je zabalena. Teplota se pohybuje u příjemných 40 °C.

Léčebných účinků místních přírodních zdrojů si místní lidé povšimli už v 17. století. Později zde vyrostl první lázeňský dům označovaný jako Staré nebo Napoleonské koupele, neboť jich hojně využívali Napoleonovi vojáci zranění v bojích. Památky z tohoto období tu však obdivovat nemůžeme. Velká povodeň v roce 1813 jich většinu nenávratně srovnala se zemí. Většina architektonických skvostů tak pochází až ze století 19.

Zajímavost: Z původní zástavby jsou vidět například rozbořené zdi a presbytář gotického chrámu, jež původně tvořil pravděpodobně součást klášterního komplexu pod správou Johanitů. Jde o nejstarší zachovalou městskou památku Piešťan. Díky probíhajícím archeologickým průzkumům ze byl odhalen také hřbitov.

Na začátku 20. století se původně skromné lázně rozrostly o honosné secesní hotely a věhlas místních koupelí se začal šířit. Dnes je nabídka lázeňských procedur opravdu široká. Kromě tradičních termálních koupelí a balneoterapie (léčba bahnem) je zde pacientům nabízena mimo jiné i elektroléčba, fyziatrie, kyslíková terapie, parafínové zábaly, inhalace, léčba pohybem a další.

I Alfons Mucha…

Je-li vám milejší spíše česká historie, pak byste měli vědět, že věrným hostem Piešťan byl i malíř Alfons Mucha, který sem jezdil se svou dcerou. Tu podle jeho slov pobyt zde zcela vyléčil a poděkování za to tu můžete vidět dodnes. Je jím vzácné plátno s názvem „Buď pozdravený požehnaný pramen zdraví.“ Tato secesní olejomalba je dne umístěna nad vchodem do hotelu Thermia Palace. Měla však značně pohnutou historii – v roce 2 000 byla ukradena, a i když se o pět let později našla, nevyhnulo se jí nepříjemné poškození. Dnes však díky zkušeným restaurátorským rukám oko návštěvníka prakticky nic nepozná.

Piešťany

Znáte barlolamače?

Na konci 19. století se Piešťany proměnily ve velmi významné lázeňské centrum. A právě z této doby pochází i známý barlolamač. Není to nikdo jiný než lamač berlí – panáček ve znaku města i jedna z nejfotografovanějších soch v celém areálu. O tom, že má připomínat blahodárné působení zdejších pramenů a léčivého bahna na pohybové ústrojí, se asi příliš rozepisovat nemusím.

K dalším fotogenickým objektům patří také římskokatolický farní kostel sv. Štěpána krále s bohatě zdobným západním průčelím a půvabnými malbami nad presbytářem od malířů Popoma a Petroviče.

Piešťany – Lázeňský ostrov

Lázeňský ostrov v Piešťanech je jakýmsi městem ve městě. Od ruchu okolního světa ho oddělují dva mosty. Ten Kolonádový je určen pro pěší návštěvníky, toužící po chvilce odpočinku. Dopravě a zásobování pak slouží spíše technicky vyhlížející Krajinský most.

Lázeňské budovy obklopuje celá řada nádherných soch a fontán, které oddělují místa určená především pro odpočinek od běžného ruchu živé městské aglomerace. Součástí Lázeňského ostrova je velké termální koupaliště, lázeňské budovy s nejrůznějšími procedurami a síť lázeňských hotelů. Je zde pamatováno i na aktivní odpočinek. Vede zde běžecká trasa a cyklostezka. Ze sportovišť je nejvýznamnější pečlivě udržované golfové hřiště a tenisové kurty, takže si s sebou nezapomeňte vzít potřebné tenisové vybavení!

Hotely na Lázeňském ostrově jsou schopny v sezóně ubytovat téměř 2 500 hostů. Zvláště v létě se proto ve Společenském centrum pořádá celá řada akcí od kulturně-uměleckých počinů až po mezinárodní kongresy a konference.

Kam za památkami v okolí?

Svůj lázeňský pobyt si mezi jednotlivými procedurami můžete zpříjemnit i příjemnými výlety po okolí. Z turistických stezek se nabízí třeba ta na nedalekou Červenou věž nebo kopec Bezovec, kde na vás bude čekat jedna z nejkrásnějších vyhlídek v okolí. Největším lákadlem je pak rozhodně Čachtický hrad odkazující na údajně krvavou historii Alžběty Báthoryové, ale na své si přijdou i romantické duše, a to díky hradu Tematín. I když jde už o pouhou zříceninu, dodnes se můžete kochat dobře rozeznatelnými budovami i opevněním. Skvěle zachovaná je například vstupní brána (i s propadlinou pro padací most) nebo zbytky atiky.

A nezapomeňte navštívit i Tematínskou lesostep, rozkládajíc se na ploše 60 hektarů. Unikátní dolomitové a vápencové položí tu hostí mnoho vzácných teplomilných druhů fauny a flóry. Jde zejména o vzácné druhy konikleců, lýkovců a vstavačovitých rostlin. Z hmyzu pak nelze přeslechnout cikádu jasanovou, a budete-li mít štěstí, narazíte i na ohroženého modráska slovenského nebo dokonce orla královského.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.