Paraguay – Celkové Shrnutí

Od | 18 května, 2022

V Paraguayi jsem strávil celkem 14 dní, což je dost na to, abych se pokusil o celkové shrnutí. Opět zde najdete moje „highlights“, která stojí za to navštívit.

Za 14 dní jsem samozřejmě neprojel Paraguay důkladně, ale zavítal jsem do všech částí země. Postupně jsem navštívil města Ciudad del Este, Asunción, Concepción, Filadelfia, Coronel Bogado a Encarnación, NP Cerro Corá, jezuitské misie a rovněž naše české krajany.

Když jsem se bavil v autobuse s jedním učitelem, který uměl trochu anglicky, stěžoval si, že do Paraguaye jezdí málo turistů. A ptal se mě, co by jeho země měla udělat, aby jich sem jezdilo víc. Nevěděl jsem, co mu na to mám odpovědět. Paraguay asi nikdy nebude zemí, kam bude jezdit mnoho klasických turistů. Země má poněkud nevýhodnou polohu ve vnitrozemí, v létě je tu velké horko a cestovní kanceláře se zemi vyhýbají. Nenajdete zde žádné přírodní zázraky jako v Brazílii, Argentině, Chile či Venezuele a s výjimkou jezuitských misií ani moc významné památky. Rovněž dopravní infrastruktura je nedostačující, i když se postupně zlepšuje.

Na druhou stranu je Paraguay třeba ve srovnání s Brazílií levnou zemí. Utratil jsem zde nakonec v průměru 450 Kč za den. A to, že sem nejezdí turisté, může být i výhoda. Cizinců zde, snad s výjimkou Cidad del Este, opravdu moc nepotkáte. Pro nezávislého cestovatele, který se nechce prodírat davy výletníků, tak může mít Paraguay svoje kouzlo. A navíc Vás může těšit, že pojedete do země, kam věru moc našinců nezavítá.

Highlights v Paraguayi

Mám zcela jasno v tom, která místa dát mezi první tři, ale pořadí mezi nimi se mi určuje obtížně. Přesto se o to pokusím:

1.Filadelfia – nakonec asi nejzajímavější byla kolonie německých mennonitů. To, co osadníci dokázali v pustině Gran Chaca, je obdivuhodné.

Stromy Ceiba insignis jsou pro paraguayské Chaco typické

Stromy Ceiba insignis jsou pro paraguayské Chaco typické

2.Concepción – poklidná atmosféra městečka, kde se zastavil čas a jako taxíky jezdí koňské povozy, se mi moc líbila.

Běžná doprava v Concepciónu

Běžná doprava v Concepciónu

3.Trinidad a Jesus – jezuitské misie pod patronací UNESCO určitě stojí za vidění. Platí to zvláště o Trinidadu.

Jezuitská misie Jesus

Jezuitská misie Jesus

Pokud navštívíte města Ciudad del Este, Asunción a Coronel Bogado (Češi), neuděláte chybu. Naopak do NP Cerro Coráá a do San Cosme y Damián nejezděte, je to ztráta času.

4 thoughts on “Paraguay – Celkové Shrnutí

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. Frankie

    Taky jsem přemýšlel za čím eventuálně vyrazit do P. a je vidět, že se všude něco zajímavého najde. Redukce považuji za nejzajímavější, atmosféra Asunciónu by mě však taky zajímala. Jinak zajímavé a poučné čtení, jen tak dále a měj se – jak na tom je P. pohlednicově ? F.

  3. Petr D.

    Pohlednice mám zatím dvě, Sao Paulo a Asunción. Ten Asunción je vzácný, nikde jsem tam pohlednice na ulici neviděl, ale zeptal jsem se na nádraží a tam v jednom zastrčeném rohu měli. V Argentině si říkal, že máš B.S. a Iguazú, tak asi koupím něco až v Patagonii. Ten Asunción v podstatě nemá žádnou atmosféru, to spíše Concepción, ten se mi líbil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.