Nevěřte Američanům!

Od | 17 dubna, 2018

Co to je za nesmysl? – řeknete si možná, to ví každé malé dítě. Takže správné odpovědi: 1) Elbrus, 5642 metrů , 2) Oceánů je pět – Tichý, Atlantický, Indický, Jižní a Severní ledový. Pokud se Vám to nezdá, pak vězte, že to je názor amerických geografů. Kdo jiný by měl vědět, kde přesně je hranice Evropy, když ne Američan? A to ještě možná nevíte, že  Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán jsou také v Evropě.

Obrazek

      Ať si Američané tvrdí co chtějí, řeknete si možná. Jenže v poslední době většina encyklopedií, která u nás vychází, je americké či britské provenience. A vysvětlujte dítkám v hodině zeměpisu, že ta krásně ilustrovaná, objemná a jistě také velmi drahá kniha, se mýlí. To přece nemůže být pravda!

        Nechci se nést na leckdy módní vlně laciného antiamerikanismu a tvrdit, že v Americe je všechno špatně. Například National Geographic je moc pěkně udělaný časopis. Ale myslím si, že v zemi, jejímž současným prezidentem je člověk, který před nástupem do nejvyššího úřadu nikdy neopustil území Spojených států, bude asi něco ve výuce zeměpisu špatně. Třeba to bude tím, že se děti ve škole učí spíše diskutovat, než učit se a ověřovat fakta. Jenže diskutovat o něčem, pokud neznáte základní údaje o dané problematice, je  – mírně řečeno – dosti obtížné. Bohužel se obávám, že naše školství kráčí stejným směrem a časem vygeneruje generaci nových, vysoce sebevědomých mladých lidí, kteří se nebudou bát říci svůj názor na jakékoliv téma, aniž by o něm něco vůbec věděli. To je stejné, jako když Vás jmenují ministrem či ministryní školství a Vaší jedinou „kvalifikací“ je, že jste kdysi také chodili do školy…

     Obrazek

V poslední době ale americká vědecká sebejistota utrpěla znatelný otřes, a to dokonce přímo na našem území! Mezinárodní astronomický kongres v Praze v roce 2006 rozhodl, že Pluto už není planeta. Američtí astronomové byli sice jiného názoru (Pluto objevil Američan), ale byli přehlasováni. Alespoň v něčem jsme to těm Yankeeům nandali!

     Přiznávám, že duch tohoto článku i nadpisu je záměrně trochu konfrontační a provokativní. Správnější, méně provokativní heslo tedy zní: Nevěřte Američanům úplně všechno!

57 thoughts on “Nevěřte Američanům!

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. Feďa

  Já se hrdě hlásím k evropským geomorfologům, kteří hranici Evropy vedou Kuma-maničskou sníženinou po severním úpatí Uralu. Elbrus tedy neberu. Ale když to čtu v různých článcích na netu, tak vždy odlišný výklad Američanů a Evropanů uvedu, abych rozšířil obzory.
  Jižní oceán – pokud mě paměť z přednášek doc. Přibyla neklame – uznávají pouze státy na jižní polokouli, zvláště pak Australani.

 3. Feďa

  Kurňa, chtěl jsem napsat severní úpatí Kavkazu, pochopitelně :-))

 4. Petr D.

  Jasně, Kumo-manyčská sníženina. Nevím, kde berou Amíci tolik drzosti si to upravit po svém, když ani většina z nich neví, kde je Evropa…

 5. Denisa

  To je pravda, o britsko-americkém vzdělávacím systému mám dost nízké mínění. Půl roku jsem chodila do školy v Glasgow a začla jsem si vážit českého „biflování“.

 6. jarda

  Jsou hloupí, ale úspěšní… co rozhoduje o úspěšnosti v dnešním světě? A na to by škola měla připravovat. Pravda, nebude s kým si popovídat.

 7. J. Sedlák

  Jen bych rád podotknul, že 5 oceánů není výmysl Američanů – Jižní oceán byl v roce 2000 ustanoven Mezinárodní hydrografickou organizací a většinou členských zemí uznán jako 5. oceán!
  Jinak ale souhlasím s tím, že úroveň geografických znalostí je u Amíků prachbídná. Ale proč by se taky obtěžovali, když se cítí být pupkem světa;o)

 8. Petr D.

  Uplne jednoznacne to neni, ale rozhodne nesouhlasim s nazorem, ze Kavkaz ci dokonce Armenie, Azerbajdzan a Gruzie, jsou v Evrope… To jsou prave ty angloamericke teorie, ktere se mi nelibi…

 9. Šárka

  S článkem naprosto souhlasím, jak s hranicí,tak s nejvyšší horou, ale poslední dobou se potýkám s názory,jak jsou Američané blbí, že ani neví, kde je Česká republika a že si pořád myslí, že jsme Československo. Upřímně se jim teda nedivím, pokud se člověk nezájímá o zeměpis, neví to..Kolik lidí ve vašem okolí je Vám schopno říct, kde leží jednotlivé státy USA? Řekla bych, že málo. Kdyby ČR byla státem USA tak je přibližně třetí nejmenší. Zkuste se třeba ve vašem okolí zeptat, kde leží stát Washington, vsadím se většina si bude myslet, že na východě a to je Washington skoro třikrát větší než ČR. Nechci Amíky hájit, ale sama vím, jak dlouho jsem neměla o státech USA ani ponětí..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.