Nejznámější ostrovy světa – co vám nabídnou a komu patří?

Od | 3 července, 2019

Obsah

Dnes se zaměříme na ostrovy, o nichž už jste určitě mnohokrát slyšeli, ale jen zřídkakdy tušíte, které zemi formálně patří. Velikonoční ostrovy, Bora-Bora, Curacao… Pojďte si dnes trochu pocvičit své znalosti a přitom nasbírat nevšední cestovatelské tipy!

Pokud byste se zeptali nějakého znalce, kolik je na planetě Zemi ostrovů, nejspíš by jen nevědoucně krčil rameny. Nikdo to totiž dodnes přesně nespočítal. Nejskromnější odhady hovoří o čísle 750 000, ty nejodvážnější se pak zastavují na dvou milionech. Nedávno se počet svých ostrovů pokoušela spočítat například Indonésie a došla k číslu 17 000.

Malý kvíz na začátek

Dnes budou k mání tyto ostrovy. Podívejte se na jejich seznam a v duchu nebo na papír si poznačte stát, k němuž podle vás patří. Řešení vás bude čekat v následujících částech článku. A nebude samozřejmě chybět ani spousta zajímavostí.

  • Faerské ostrovy
  • Sachalin
  • Svatá Helena
  • Velikonoční ostrov
  • Réunion
  • Bora-Bora
  • Curacao

Nezapomeňte se nám na konci pochlubit do komentářů svým úspěchem, už teď se těšíme 🙂

Faerské ostrovy

Tak majitelem tohoto úchvatného kousku krajiny je Dánsko, i když je toto sopečné souostroví často považováno za nezávislé území. Je ovšem pravdou, že Faerské ostrovy dlouhodobě bojují za svou svobodu. Širší autonomii získaly v roce 1948, a to podepsáním nových podmínek vzájemné závislosti mezi Faerskými ostrovy a Dánskem.

Mezi cestovateli jsou oblíbené zejména pro svou nádhernou přírodu. Hlavní město Tórshavn (mimochodem jedno z nejmenších hlavních měst na světě) vás potěší svou pohostinností. Procházka přístavem a večeře v rybí restaurací patří rozhodně k TOP zážitkům této destilace. Vesnička Kirkjubøur zase nabídne ukázky nevšední původní architektury – farmářský dům, katedrálu Magnus ze 14. století nebo kostel Ólavskirkja z 12. století. Milovníkům přírody pak lze doporučit útesy a jeskyně Vestmanna nebo ostrov Mykines.

Bora-Bora

Nad tímto korálovým atolem, obklopujícím sopečný kužel ve Francouzské Polynésii, vlaje vlajka Francie. Je totiž součástí francouzského zámořského společenství. Na rozloze cca 38 km2 žije téměř 9 000 obyvatel.

A kam se na ostrově Bora-Bora vydat? Jde o jedno z nejluxusnějších letovisek světa, plně komfortně vybavených hotelů a turistického zázemí. Proslavily ho zejména útulné bungalovy, položené těsně nad mořskou hladinou. Známá je také Aritra, pyšnící se nádhernou pláží s jemným bílým pískem a křišťálově průzračnou vodou. Vyšplhat můžete na sopku Otemanu nebo se pokochat rozmanitým životem v okolním moři v přírodním akváriu neboli lagunáriu Bora Bora.

Svatá Helena

Svatá Helena je součástí britského zámořského území. Má vlastní ústavu a spravuje ho guvernér. Leží více než 2000 km od nejbližšího pevninského území, což z něj činí jedno z nejizolovanějších obydlených míst na světě. Dnes sem míří zejména zájemci o život Napoleona Bonaparte, jež tu byl na sklonku svého života vězněn.

Velikonoční ostrov

Tak tento ostrov, nacházející se v Tichém oceánu, náleží Chile. Fascinuje zejména dobrodruhy a fanoušky konspiračních teorií. A na co se tu můžete těšit? Téměř celý ostrov je zapsán jako Národní park Rapa Nui na seznamu UNESCO. Sochy Moai jsou samozřejmě povinným cílem, stejně jako hlavní město Hanga Roa, kde se můžete ubytovat, občerstvit a navštívit místní kostel nebo muzeum. A nezapomeňte ani na fascinující kráter sopky Rano Raraku. Právě tady vznikala většina soch Moai a můžete tu spatřit i více než 300 nedokončených monumentů.

Reunion

Tento zajímavý ostrov, ležící mezi Madagaskarem a Mauriciem, vděčí za svůj neobvyklý tvar sopečnému původu. Réunion je zámořským departmentem Francie a žije zde více než 800 000 lidí.

A co při návštěvě nevynechat? Rozhodně Národní park Réunion zapsaný na seznamu UNESCO, jež zabírá téměř polovinu ostrova. Romantické laguny při pobřeží a množství druhů orchidejí vás zaručeně uchvátí. V hlavním městě zamiřte zejména do kreolských zahrad v La Valée Heureuse či do muzea Maision Carrére. Za kostrou ptáka Doda alias Blbouna nejapného pak musíte do přírodovědeckého muzea (Muséum d’Histoire Naturelle).

Curacao

Ostrov Curacao je asi nejznámějším závislým území Nizozemska v Karibiku. Hlavní město Willemstad se nazývá také malý Amsterdam, a to zejména kvůli místní architektuře. Oblíbili si ho zejména milovníci potápění – není divu, vždyť ta nejzajímavější místa pro tuto aktivitu jsou na jihu ostrova vyznačena bójemi. A že je opravdu na co se dívat.

Navštívit musíte zejména jedinečný systém jeskyní u města Hato nebo nádherné mořské akvárium u Bapor Kibrá. Chcete poznat tajemství místního vyhlášeného pomerančové likéru ze sevillských pomerančů? Pak si objednejte prohlídku v tradiční destilérii Chobolobo. Ve Willemstadu pak zamiřte do uliček Gasthuisstraat, Conscientiesteg a Gravenstraat. Právě tady se totiž z původní koloniální architektury dochovalo nejvíce.

Sachalin

Milovníky historie nejspíše nepřekvapí, že Sachalin náleží Rusku. Vždyť právě tady začala Rusko-japonská válka v 1905. Definitivně však tehdejší SSSR připadnul až po druhé světové válce. Dnes je ostrov prakticky opuštěný. Továrny se nerušeně rozpadají, obytné budovy zarůstají trávou.

O to více však Sachalin nabízí původní flóře a fauně. Medvědi jsou tu stejně běžní jako psi a řeky doslova přetékají lososy. Mnoho turistů sem nezavítá, takže místním připadá každý cizinec jako rarita a ochotně ho pozvou na šálek čaje a něčeho k zakousnutí. Zajímavé jsou také horké prameny Dagy a skály nad mořem, poskytující dostatek prostoru k horolezeckým pokusům. A mimochodem, je z nich také krásný výhled.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.