Madagaskar, největší ostrov Afriky, není jen zemí lemurů

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Každý už určitě někdy viděl stejnojmenný film, ale více zajímavostí o ostrovu Madagaskar – největším ostrovu Afriky mnoho z nás neví, což je velká škoda. Kromě lemurů totiž nabízí daleko více unikátností, které byste všude jinde po světě jen obtížně hledali. Pojďme se tedy blíže podívat na tento malý ráj pro dobrodružné cestovatele.

Základní informace

Madagaskar – celým jménem Madagaskarská republika – leží na stejnojmenném ostrově v Indickém oceánu na jihovýchodním pobřeží kontinentální Afriky. S rozlohou 587 041 km² je 7,5× větší než Česká republika. Jedná se o největší ostrov tohoto kontinentu a 4. největší ostrov na světě. Podnebí je zde tropické a výrazně ovlivněné východními pasáty. Průměrná teplota se pohybuje mezi 20 °C a 27 °C.

Flora a fauna

Díky různorodé nadmořské výšce můžeme na ostrově najít opravdu proměnlivé druhy zvířectva i rostlin. V nejvyšších horách se nacházejí deštné pralesy, které však zásahem člověka a jeho těžby dřeva ubývají a tak na některých místech, kde se dříve rozkládaly lesy, dnes nalezneme bambusové houštiny. V jihozápadních nížinách, kde panuje suché podnebí, se nacházejí savany, ve vlhčích částech pak i mangrovové porosty a travnaté louky. Díky izolaci od okolního světa se na Madagaskaru vyskytuje unikátní flora i fauna jako je například:

  • Baobabová alej, kde některé stromy dosahují stáří až 800 let a měří až 30 metrů
  • Lemuři, kterých zde žije na 20 druhů a se kterými se jinde na světě nesetkáte
  • Fosa madagaskarská jakožto jediná velká šelma na ostrově

Madagaskar byl mezi prvními zeměmi na světě, které začaly budovat systémy ochrany přírody. Dnes na ostrově nalezneme 50 chráněných území o ploše 1 698 640 ha. Navzdory tomu však není tato země jen nedotčenou přírodou – má své původní obyvatele, kteří zde žijí vlastním životem, zároveň do ní také postupně začíná pronikat civilizace.

Obyvatelstvo

V roce 2017 byl celkový počet obyvatel Madagaskaru odhadován na 25,57 milionu; jedná se tak o 15. nejlidnatější zemi v Africe, což vychází zhruba na 44 obyvatel na km². Na úkor přírody a jejího zalesnění se kvůli práci v posledních letech zvýšil přírůst populace. Těžba dřeva láká mnoho lidí ze zahraničí. Kromě příchozích cizinců obývají ostrov i Malgaši, což jsou původní obyvatelé. K turistům jsou domorodci milí, přátelští a při návštěvě na vás, jakožto na cizince, budou velmi zvědaví. Díky chudobě v zemi však můžeme kolikrát narazit i na zloděje – mnoho místních lidí zde musí doslova bojovat o každý kousek jídla.

Ekonomika

Používanou měnou je Malgašský ariary (zkratka MGA). Všeobecně Madagaskar patří mezi rozvojové zemědělské státy. Většina obyvatel se živí obděláváním půdy, ačkoli pouhých 5 % celkové plochy ostrova lze obdělávat. Nejvíce prosperujícím odvětvím je těžba dřeva, což je také hlavní vývozní surovina. Z nerostů zde najdeme malá naleziště chromu, zlata, grafitu, soli, slídy a drahokamů. V madagaskarské zemědělství je typická rýže, kukuřice, maniok, cukrová třtina, lilek brambor, bavlna, a ovoce jako kokosový ořech, mango, ananasy, pomeranče, banány, z koření pak například pepř, vanilka, hřebíček a káva. Běžný je chov skotu, prasat, ovcí, koz, drůbeže a velký význam má též rybolov.

Kultura

Madagaskar je navzdory své kráse stále turisticky málo dotčené místo. Ročně sem zavítá pouhých 150 000 turistů, čemuž odpovídá i slabá infrastruktura nejen v oblasti ubytování a služeb, ale třeba i silnic. Řečí původních obyvatel a též oficiálním jazykem v zemi je malgaština, ve veřejném styku se však domluvíte i francouzsky. Mezi místní náboženství patří:

  • Katolíci: 49,5 % (protestanti 22,7 %, římští katolíci 20,3 %)
  • Animistická náboženství: 48 %
  • Islám: 1,9 %
  • Ostatní náboženství: 0,6 %

Středobodem kultury původních obyvatel je víra v historii, ve své předky a úcta k tradicím. Existuje zde mnoho nepsaných pravidel morálky, jež se nazývají „fady“. Kromě základních pravidel podobných s naší civilizací se liší v detailech od vesnice k vesnici a můžeme mezi nimi najít například velice častý zákaz ukazování prstem, ale i zajímavosti, jako je zákaz mluvení o přemnožených potkanech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.