Nejlidnatější země světa v roce 2013

Od | 29 září, 2018

Nejlidnatější země světa v roce 2013

   Pořadí nejlidnatějších zemí světa zůstává již mnoho let nezměněné a nestane-li se nic mimořádného, ještě to tak pár let vydrží. Nejlidnatější zemí světa je stále Čína, následovaná Indií. Třetí jsou s obrovským odstupem Spojené státy americké.

Nejlidnatější země světa v roce 2013

   Zdroj: CIA World Factbook. Jedná se o odhad k 1. červenci 2013. Počet obyvatel je zaokrouhlen na celé miliony.

 1. Čína                                     1350
 2. Indie                                     1221
 3. USA                                      317
 4. Indonésie                                251
 5. Brazílie                                   201
 6. Pákistán                                 193
 7. Nigérie                                   175
 8. Bangladéš                               164
 9. Rusko                                     143
 10. Japonsko                              127
 11. Mexiko                                 116
 12. Filipíny                                  106
 13. Etiopie                                    94
 14. Vietnam                                  92
 15. Egypt                                      85
 16. Německo                               81
 17. Turecko                                 81
 18. Írán                                        80
 19. DR Kongo                             76
 20. Thajsko                                  67
 21. Francie                                   66
 22. Spojené království                  63
 23. Itálie                                       61
 24. Barma                                    55
 25. Jižní Korea                             49
 26. Jižní Afrika                             49
 27. Tanzanie                                 48
 28. Španělsko                              47
 29. Kolumbie                               46
 30. Ukrajina                                 45
 31. Keňa                                      44
 32. Argentina                                43
 33. Polsko                                    38
 34. Alžírsko                                  38
 35. Súdán                                     35
 36. Uganda                                  35
 37. Kanada                                  35
 38. Maroko                                  33
 39. Irák                                        32
 40. Afghánistán                             31
 41. Nepál                                     30
 42. Peru                                       30
 43. Malajsie                                  30
 44. Uzbekistán                              29
 45. Venezuela                               28
 46. Saúdská Arábie                       27
 47. Jemen                                     25
 48. Ghana                                     25
 49. Severní Korea                        25
 50. Mosambik                              24

Evropská unie                            508 (rok 2012, včetně Chorvatska)

Svět celkem                             7095

   Pořadí na prvních místech zůstává v zásadě nezměněné. V blízké době se však na 5. místo pravděpodobně dostane Pákistán, který předstihne Brazílii. Rovněž Indie neustále stahuje čínský náskok, ale než Čínu vystřídá na prvním místě, ještě to hezkých pár let potrvá. Naopak populace zemí, jako je Rusko, Japonsko a Německo, dlouhá léta stagnuje nebo nepatrně klesá, takže je jen otázkou času, kdy Rusko a Japonsko vypadnou z první světové desítky. Do očí bije především fakt, že Bangladéš, tedy země přibližně 100x menší než Rusko, má více obyvatel než rozlohou největší stát světa. Obyvatel nejvíce přibývá v islámských zemích (Bangladéš, Pákistán, Indonésie) a v zemích jihovýchodní Asie, kde Indonésie a Filipíny mají již přes 100 milionů obyvatel a Vietnam tuto hranici brzy rovněž překročí. Ve srovnání s těmito regiony je Evropa demograficky mrtvá a její vliv bude stále více upadat. Nic na tom nezmění ani masová imigrace do evropských zemí. Úpadek Evropy bude zvýrazněn i tím, že země jako Čína, Indie, Brazílie, Mexiko nebo Vietnam jsou sice stále v průměru poměrně chudé, ale jdou ekonomicky velice rychle nahoru. Evropa už dávno není oním pupkem světa, kterým bývala ještě před druhou světovou válkou. Z vyspělých zemí mají jedině USA demografický potenciál na to, aby udržely velmocenské postavení dalších několik desítek let. V USA totiž, na rozdíl od Evropy, Ruska a Japonska, počet obyvatel znatelně narůstá díky imigraci i díky přirozenému přírůstku.

12 thoughts on “Nejlidnatější země světa v roce 2013

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. postak

  zeptam se odbornika – co je dnes spravne? a jak cesky / anglicky? diky!

 3. Petr Daubner

  Oficiální název státu (česky i anglicky) je Myanmar, ale mně to neleze přes ústa, říkám zásadně Barma (anglická transkripce je Burma). Barma se to ostatně jmenovalo vždycky a na Myanmar to přejmenovala vojenská junta. Jinak si myslím, že neexistuje žádný rozumný důvod, proč bychom museli otrocky používat nový cizí název, když existuje vžitý český. Tak například Pobřeží Slonoviny vnucuje světu, aby používal oficiálně název Côte dIvoire. Je to pitomost, to je jako kdyby nám Němci chtěli zakázat, abychom jejich zemi říkal „“Německo““ a směli bychom používat jen německý název Deutschland. Ještě větší hloupost je transkripce čínských názvů, kterou světu vnutili Číňané, přičemž tato transkripce neodpovídá anglické výslovnosti. Tak například hláska „“ť““ se v čínském oficiálním přepisu píše „“j““. Výsledek? Hezký český (a anglický) název Peking byl nahrazen čínským přepisem Beijing. Všichni, i Američané, to začali používat, ale nečtou to správně čínsky („“Pejťing““), nýbrž po svém, anglicky, takže z toho vyleze paskvil „“Bejdžing““.
  Takže při přepisu vlastních jmen se řídím selským rozumem a ne nějakými byrokratickými předpisy. Nemám rád násilné počešťování cizích názvů (kdo třeba vymyslel překlad maďarského města Pécs jako „“Pětikostelí““?), ale na druhou stranu, pokud máme vžitý český název, není potřeba to měnit. Proto za sebe říkám, že budu i nadále používat názvy Barma, Pobřeží Slonoviny a Peking.

 4. postak

  diky!
  tak zkusim jeste jeden dotaz z podobneho soudku – vyslovnost Abu Dhabi?
  ja nejak nechapu posslednich par let pouzivane Zabi…

 5. Petr Daubner

  Abu Dhabi je oficiální přepis do angličtiny, nicméně se to čte Abu Zabi, takže se to podle mě dá tak i česky napsat. Obojí transkripce je tedy správně, ale vždy se to čte „Zabi“. Jinak přepis výslovnosti arabských souhlásek do latinky je velice přibližný. Je to něco podobného, jako se nedá do normální latinky přepsat anglické th, proto na to máme speciální znaky. U hrdelní arabštiny je ale výslovnost daleko složitější. Ještě podstatně horší je to s výslovností u tónových jazyků (hlavně u samohlásek), třeba u čínštiny nebo vietnamštiny, ale to Ty víš určitě lépe než já :-).

 6. postak

  diky!

  nicmene pochybnosti mi stejne zustavaji, Merriam-Webster uvadi vyslovnost „“ˌä-bü-ˈdä-bē““, vcetne audia
  ale taky uvadi (pokud chapu spravne) arabsky prepis Abu Zaby

  no a co se tyce cinstiny, tak jsem zatim ani nenasel odvahu, se svym hudebnim antisluchem, pustit se do zakladu
  jen mi prijde, ze kantonstina je kvakava a mandarinstina mnoukava 🙂

 7. Petr Daubner

  Co se týče Abu Dhabi, tak jsem si výslovností téměř jist. Našel jsem to na netu, kde Ti to vyhláskuje i výslovnost a zní to Abu Zabi, čte to tam rodilý Arab. To „Z“ zní trochu jinak než naš, ale Z to je.

 8. Jiří Rojek

  zcela „přeTRENDOVANÝ“ výrok: snad Ukrajina, Bulharsko – jejich uvedení zde CHYBÍ – s úbytkem 1/3 obyvatel od r. 1990. Evropa je živá – nevymírá. Růst populace ani HDP na osobu či Σ gross HDP/rok/stát(svět) není cestou přežití(a vývoje) dnešní civilizace. Země je přelidněná; Evropa bude žít m.j. i dík stagnaci či mírnému úbytku populace. Evropa je a bude globální mocnost, nejen např. největší úhrnnou výrobou dopravních prostředků … . Bacha na globální klišé.

 9. Jiří Rojek

  USA budou žít dík nízké průměrné hustotě osídlení; nejen Indii přelidnění diskvalifikuje už dnes. Politika 1 dítěte (mimo „venkov“)- „šance“ Číny, přináší a přinese velký nejen genderový a mezigenerační sociální kolaps … .

 10. Petr Daubner

  Souhlasím s tou Čínou, tam hrozí také demografická katastrofa, ale jiného charakteru (nedostatek žen apod.). Indie je přelidněná, ale její HDP prudce vzrůstá. To, že je Evropa demograficky mrtvá, je však fakt, ne nějaké klišé. Podívejte se na jakékoliv statistiky. Celkový přirozený přírůstek Evropy je záporný! A to ještě proudí do Evropy poměrně hodně přistěhovalců. Stačí to vzít selským rozumem: na prostou obnovu populace musí mít každá žena v průměru 2.1 dítěte. V ČR je toto číslo kolem 1.25. To je čirá demografická katastrofa, ne nějaké klišé! Neprojeví se hned, ale během několika desetiletí jistě! Ono se to už odstatně projevuje teď – stárnutím populace a mj. potížemi důchodového systému, který nemůže tak, jak je teď nastaven, dlouhodobě fungovat při tak malé porodnosti. Jediné, co může tento trend zvrátit, je masivní přistěhovalectví, které je ovšem zase politicky těžko průchpodné. Evropa ale vymírá. A co se týče té globální mocnosti: Evropa (EU) je globální mocností jen jako celek. Mimochodem, ekonomika celé EU je zhruba stejně velká jako ekonomika USA. Žádnou evropskou zemi bych ale v současnosti neoznačil za globální ekonomickou mocnost. Větší roli ve světové ekonomice hraje snad jen Německo a Rusko, u těch ale klesá počet obyvatel. Rusko je navíc gigant na hliněných nohou, je závislé na světových cenách ropy a plynu. A už vůbec nelze žádnou evropskou zemi (s výjimkou Ruska) označit za globální vojenskou a politickou mocnost. Největší mocností jsou stále USA, z ekonomického hlediska je pak na druhém místě Čína, z vojenského stále Rusko. Velká Británie či Francie jsou druhořadé mocnosti, jejichž význam klesá a bude klesat. Německo neznamená po vojenské stránce nic. Do budoucna naopak vzroste vliv nejenom Číny, ale i Indie, Brazílie a dalších lidnatých a ekonomicky rychle se rozvíjejících zemí. Evropa už žije jen z tradice. V Evropě se toho vyrábí hrozně málo, většina zboží se už teď dováží z Asie. Co se ale stane, až v Asii vzroste cena pracovní síly? Evropané jsou ve srovnání s Asiaty líní, sobečtí a příliš přivyklí na sociální výhody. Už teď žijí všechny evropské země na dluh, všechny mají deficit. Zboží je zatím levné právě díky dovozům ze zemí s extrémně levnou pracovní silou. To ale nemůže trvat do nekonečna. Do budoucna vidím budoucnost Evropy velmí černě. Za 100 let bude Evropa ekonomicky okrajovým regionem, demograficky ani nemluvě.

 11. Filip

  já v Abu Dhabi bydlel tri mesice a neslysel jsem nikoho rikat abu zabi… kazdy rika „“abudabi““
  stejne tak v cine ve meste Hangzhou (cesky cangcou) misti vyslovuji nazev mesta jako hanči…
  to zas nekdo chytrej v cr zacal rikat abu zabi a vsichni se toho chytli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.