Nejhlubší místa ve vodě i na souši. Jaká to jsou?

Od | 8 listopadu, 2018

Obsah

V jednom z našich nedávných článků jsme se podívali na to, jaká jsou ta nejvyšší místa naší země. Společně s námi jste tak mohli vystoupat doslova na vrchol naší planety. Nyní se podíváme na konec opačný. Tedy až na samotné dno, co nejblíže k zemskému jádru. Jaká jsou ta nejhlubší místa? Seznamte se s nimi.

Nejhlubší jezero

Začneme výčtem míst, která se nacházejí pod vodou. Nejprve začneme sladkovodní hladinou, tedy konkrétně jezery. Kdo hledá nejhlubší místo na zemi, ten by se měl vydat k jezeru Bajkal. Právě zde se nachází místo, které je hluboké 1 637 metrů. Nutno dodat, že právě lokalita s nejhlubším místem leží ve špatně dostupné části Sibiře a proto není v běžných lidských silách danou oblast navštívit bez přípravy, techniky a dobrého zázemí.

Nejhlubší moře

Pod vodou ještě zůstaneme. Tentokrát už podmořskou hladinou. A zde i zmíníme zároveň i nejhlubší místo, které na naší zemi existuje. Jedná se o Mariánský příkop a jeho hloubka je skutečně úchvatná. To jasně potvrzuje číslo 10 916 metrů. Už od doby objevení se sem pravidelně chystají různé výpravy se špičkovou technikou, které se ho snaží prozkoumat. Může nabídnout o mnoho více zajímavých živočichů, než klasická dna moří a oceánů. Pravidelně se sem vydávají různé výpravy výzkumníků. A nejenom nich. V roce 2012 se toto místo rozhodl prozkoumat dokonce i James Cameron.

Nejhlubší sopka

Vydat se můžeme i do nitra sopky, jelikož i to je z hlediska našich statistik poměrně zajímavá informace. Prozkoumat sopku však není nijak jednoduché a tak je pochopitelné, že se současné statistiky týkají jenom těch neaktivních. A tomu odpovídají i čísla. Nejhlubší nitro má sopka Thrihnkagigur. Konkrétní hodnota je pouze 213 metrů. Pokud vás zajímají i informace o aktivitě sopky, tak podle zjištěných informací k ní došlo naposledy před 4 000 lety. Dá se tedy očekávat, že její opětovné probrání k životu se s ohledem na pravděpodobnost blíží nule.

Nejhlubší místo pod ledem

Dostat se do něho také není nic jednoduchého, čemuž odpovídaly také poměrně velké komplikace spojené s jeho měřením, kde musely na řadu přijít špičkové přístroje. A o jaké místo se jedná? Je to Bentleyův subglaciální příkop, který má prvenství v tom, že se jedná o nejnižší bod na povrchu země. Je však kompletně pokrytý ledem a aktuální naměřená hloubka je přesně 2 555 metrů. Kdo by dané místo hledal, ten musí vyrazit do oblasti Antarktidy.

Nejhlubší důl

Tady už pochopitelně mluvíme o místě, které sice je hluboké, ale které nevzniklo silou přírodní, ale vzniklo silou lidskou. Přesto si místo zaslouží v našem přehledu bít. To proto, že jeho hloubka činí přesně 4 000 metrů. Jedná se tak o nejhlubší lidské dílo, které se aktuálně na zemi nachází. Jedná se o důl Mponeng, ve kterém se těží zlato. Přítomný čas v naší větě je důležitý, jelikož se zlato v tomto dole stále těží. I proto je možné získávat zajímavá data o tom, jak to v hloubce 4 kilometrů vypadá. Důl je součástí skály, která má teplotu okolo 60 stupňů Celsia a celý prostor tak výrazně ohřívá. Nijak příjemná není ani vzdušná vlhkost, která dosahuje až 95 procent.

Nejhlubší jeskyně

V nitru země ještě zůstaneme. Tentokrát už nebudeme mluvit o místu, které bylo vytvořené uměle – tedy člověkem, ale budeme mluvit o místu, které bylo vytvořené přírodou. Tím místem je jeskyně Krubera, která je tou nejhlubší doposud známou, která na zemi v aktuální době je. Její hloubka je oproti zmíněnému dolu podstatně menší, a to 2 197 metrů. Nutno však dodat, že se jedná o místo, které bylo doposud pomocí lidské techniky změřeno. Jeskyně je pravděpodobně ještě hlubší, ale zatím nebylo reálně možné zjistit, jak moc. Proto jde o celkem zajímavou výzvu do budoucna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.