Neipyijto – Nové hlavní město Barmy

Od | 6 dubna, 2023

Současný vojenský vládce Myanmaru (oficiální název země, které v Evropě ovšem nikdo neřekne jinak než Barma), generál Than Šwei. Je totiž údajně velice pověrčivý muž. Když mu jeho osobní astrolog řekl, že moc si udrží pouze v případě, že založí v džungli nové hlavní město, bez váhání ho poslechl.
Obrazek

Astrolog určil i nejvhodnější datum. A tak se 6. listopadu 2005, v den, kdy v nové „metropoli“ ještě nefungoval ani fax, stalo Neipyijto novým hlavním městem Barmy. Po pouhých dvou letech je ovšem situace značně odlišná. Zatímco celou zemi včetně mnohamilionového Rangúnu trápí časté výpadky eletrické enrgie, v Neipyijtu vše funguje. Nové hlavní město však v mapě rozhodně nehledejte, prostě tam zatím není zakresleno.

V buddhistických zemích je poměrně běžné, že náboženství a různé pověry silně ovlivňují každodenní život všech obyvatel. Časté přejmenovávání měst, zemí a objektů (a někdy i osob) je mimo jiné způsobeno tím, že podle buddhistů s novým jménem začíná i cosi jako nová duchovní existence. Není proto vzácností, že v určitých fázích života změní jeden člověk i několikrát svoje jméno. Stejné je to i s názvy měst či zemí (Barma – Myanmar, Kambodža – Kampučie – Kambodža apod.).

One thought on “Neipyijto – Nové hlavní město Barmy

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.